Novinky a publikácie
30. 11. 2022
Country risk a ekonomické štúdie

Boj o líderstvo v nízkouhlíkovej mobilite sa zostruje

Boj o líderstvo v nízkouhlíkovej mobilite sa zostruje

Renault len nedávno oznámil, že vytvára dve samostatné dcérske spoločnosti na výrobu elektrických vozidiel (EV) a tradičných spaľovacích vozidiel, aby mohol financovať investície potrebné na zrýchlenie vývoja elektromobilov. Výrobca však čelí rovnakým výzvam ako drvivá väčšina aktérov v odvetví – teda nielen výrobcov, ale aj dodávateľov zariadení a predajcov. „Ide najmä o nedávny pokles predaja áut, nestálosť trhu, pochmúrne hospodárske vyhliadky a sprísnené environmentálne normy. Pritom treba povedať, že nízkouhlíková mobilita, či už elektrická, hybridná, resp. vodíková, je kľúčovou oblasťou rozvoja v nasledujúcich desaťročiach,“ konštatuje generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný na základe analýzy spoločnosti. Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Boj o líderské postavenie firiem, ale aj krajín sa tak v nastávajúcom období ešte vyostrí.

Boj o líderstvo

Boj o vedúce postavenie a inovácie v oblasti kovov a technológií sa už zostruje a zainteresované strany na celom svete sa pustili do tvrdej súťaže. Prístup ku kovom a dodávateľským reťazcom bude, samozrejme, kľúčový, rovnako ako investičné kapacity a prístup k vyhľadávaným zručnostiam.
Elektrifikácia vozidiel sa zmenila na globálnu súťaž. Všetci aktéri - vyspelé a rozvíjajúce sa ekonomiky, ťažobné krajiny a pod. sa pripravujú na to, aby im neunikla nízkouhlíková mobilita. Čína sa už presadila ako kľúčový aktér v oblasti výroby batérií: má 60 % svetovej kapacity na rafináciu lítia, 77 % svetovej výroby batériových článkov a 60 % svetovej výroby komponentov batérií,“ upozorňuje Ján Čarný.

Ekomobilita globálnou výzvou

Dekarbonizácia je tiež vysoko v politickom programe krajín OECD. „Okrem environmentálnych problémov sú dôležitými faktormi aj hospodárske výzvy - vytváranie pracovných miest či reindustrializácia a priemyselná suverenita. Dotovanie nákupu automobilov je jedným z nástrojov, ktoré vlády pravidelne využívajú na podporu podnikania a zvýšenie spotreby,“ spresňuje Ján Čarný. Čínske a americké orgány napríklad nedávno zaviedli dotácie pre domácnosti na nákup elektrických vozidiel. Tieto dve krajiny sa pri rozvoji tohto odvetvia môžu spoľahnúť na svoje rozsiahle domáce trhy. „Vo Francúzsku vláda uvažuje o „sociálnom lízingu“, ktorý by okrem bonusov na prechod na ekologické autá pomohol najchudobnejším domácnostiam pri kúpe elektromobilu. Môžeme sa však pýtať, ako budú tieto opatrenia udržateľné vzhľadom na pesimistický hospodársky výhľad vo svete a rastúcu infláciu,“ konštatuje.
Hlavní aktéri v automobilovom priemysle pracujú aj na vertikálnej integrácii hodnotových reťazcov. Niekoľko výrobcov vozidiel a zariadení oznámilo vytvorenie spoločných závodov pre lítium-iónové a vodíkové batérie. „Výzvou je kontrola dodávok a nákladov v každej fáze priemyselného procesu, teda od surovín a batérií cez motory až po vozidlá,“ vysvetľuje Ján Čarný. Rozšírenie tohto trhu by malo pomôcť vzniku nových príležitostí pre všetkých účastníkov výrobného reťazca. Napriek tomu štrukturálny tlak na výrobcov zariadení a predajcov automobilov stále pretrváva a trend je rastúci.

Riziká výroby a spotreby

Hlavné krátkodobé riziko súvisí s dostupnosťou zdrojov potrebných na výrobu vozidiel a batérií. Tá je založená na veľmi špecifických surovinách (lítium, meď, nikel, vodík atď.), pričom masívny a rýchly prechod na nízkouhlíkové vozidlá vytvára silný tlak na výrobu a dodávky. „Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v strednodobom a dlhodobom horizonte vzhľadom na požiadavky na skladovanie energie,“ podotýka.
Z krátkodobého hľadiska existuje aj značné riziko, že európski výrobcovia a dodávatelia zariadení sú závislí od určitých krajín a hráčov. „To platí najmä pre Európu, kde zákaz predaja tradičných spaľovacích vozidiel v roku 2035 závisí od nedoriešených projektov reindustrializácie a zvyšuje zraniteľnosť voči krízam v dodávateľskom reťazci, teda nedostatku logistiky, zablokovanie námornej dopravy a pod.,“ upozorňuje Ján Čarný.
Pochmúrne hospodárske vyhliadky budú mať na odvetvie určitý negatívny vplyv. „Predaj vozidiel je veľmi úzko prepojený so zdravím ekonomiky a spoločnosť Coface predpovedá spomalenie rastu globálneho HDP na 1,9 % v roku 2023 z 2,8 % v roku 2022. Dôvera domácností je nízka a zvýšenie nákladov na úvery bude mať pravdepodobne vplyv na dopyt,“ vysvetľuje. Cena nízkoemisných vozidiel zostane v strednodobom horizonte vysoká, a to v situácii, keď náklady na energiu ovplyvňujú celý hodnotový reťazec - výrobné náklady, náklady na prevádzku predajcov atď. Kupujúcich odrádza aj nedostatok nabíjacích sietí. „Uvidíme, či by sa časť ekonomického modelu mohla opierať o inovatívne riešenia mobility, ako je dlhodobý prenájom, zdieľanie elektromobilov alebo predplatená služba,“ uzatvára Ján Čarný.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Boj o líderstvo v nízkouhlíkovej mobilite sa zostruje (518,78 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English