Novinky a publikácie
06. 11. 2018
Country risk a ekonomické štúdie

Na biznis s vetrom zatlačí obchodná vojna aj nižšia likvidita

Na biznis s vetrom zatlačí obchodná vojna aj nižšia likvidita
Európania si napriek tomu pravdepodobne udržia vedúcu pozíciu vo výrobe veternej energie aj ďalších 10 rokov.

Výroba veternej energie zaznamenala za posledné roky spolu s ostatnými obnoviteľnými zdrojmi silný rast, a to na celom svete. Dôvodom bola významná podpora vlád, priaznivé pomery nákladovej konkurencieschopnosti, napríklad v porovnaní s jadrovými elektrárňami alebo uhoľnými baňami, a menej škodlivý vplyv na životné prostredie.
 „Na rozdiel od odvetvia solárnych panelov v prípade veternej energie nebude Čína schopná prekonať Európu, pretože výrobcovia čínskych turbín sú vo veľkej miere závislí od miestneho trhu a sú vystavení zmenám verejnej podpory. Reputácia európskej kvality ťaží z významného ekosystému, podpory inovácií a konkurencie, ako aj z globálneho rozsahu predaja,“ konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface v najnovšej analýze. Globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika očakáva, že európski výrobcovia budú dominovať počas ďalšej dekády vďaka technickej vyspelosti v odvetví, ale aj silnej finančnej podpory na národnej aj európskej úrovni.

Obchodná vojna a koniec lacného financovania zatlačí v roku 2019 na sektor

Veterná energia rastie nateraz rýchlo kvôli klesajúcim predajným cenám veterných turbín, ale táto výhoda je na druhej strane pre výrobcov problémom. „Znižuje ich ziskovosť a môže vyvíjať tlak na potenciálne investície,“ konštatuje Coface. Navyše ceny surovín rovnako rastú, kopírovať ich budú aj výrobné náklady, keďže priemysel čelí zároveň aj ďalším výzvam:

Obchodná vojna

Ako pripomína Coface, vzhľadom k tomu, že sú veterné mlyny vyrobené prevažne z ocele, pocíti aj sektor výroby elektrickej energie protekcionistické opatrenia prijaté od júna 2018. „Dodatočné náklady spôsobené terajšou obchodnou vojnou výrobcovia tento rok ešte nepocítia vzhľadom na hedgeovanie cien a zmluvy dohodnuté s dodávateľmi. No v roku 2019 už ceny vstupných surovín pravdepodobne stúpnu. Hoci sa vyššie náklady nepremietnu do predajných cien, budú mať dopad na výrobcov,“ upozorňuje Coface.

Koniec lacného financovania

Druhou výzvou je finančná podpora. Doteraz ťažil sektor v jednotlivých krajinách z verejných dotácií a ľahkého prístupu k financovaniu. „Vzhľadom na sprísnenie americkej menovej politiky, koniec kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB, ktorý sa očakáva ku koncu roka, a ukončenie dotovania aj zo strany niektorých štátov, sa dá očakávať, že prístup k likvidite bude náročnejší. Táto situácia zintenzívni konkurenciu medzi výrobcami veterných turbín a opäť zatlačí na ceny,“ podotýka Coface. Spoločnosť predpokladá niekoľko fúzií v rámci odvetvia, ktoré by výrobcom umožnili dosiahnuť dostatočnú veľkosť, aby zvládli vyššie náklady na suroviny a zariadenia.

 

Stiahnuť publikáciu

 

 

 

 

 

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Na biznis s vetrom zatlačí obchodná vojna aj nižšia likvidita (127,55 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English