Novinky a publikácie
22. 11. 2021
Country risk a ekonomické štúdie

Najväčšie firmy TOP 500 regiónu poznačila pandémia

Slovenský Volkswagen si udržal post slovenskej jednotky, v domácej top desiatke však nastali zmeny. Najväčšou spoločnosťou strednej a východnej Európy zostal poľský ťažobný a rafinérsky gigant PKN Orlen.

  • Tržby top 500 hráčov v strednej a východnej Európe klesli za rok 2020 o 3,3 % na 667 miliárd eur, zisk klesol o -23,7 % na 19 185 milióna eur.
  • Poľské firmy zostávajú najväčšími v regióne podľa tržieb.
  • Tri najväčšie sektory sa podieľajú na celkových tržbách 54 %.
  • Najpočetnejšie zastúpeným sektorom v rebríčku firiem Coface CEE TOP 500 je petrochemický, rafinérsky a farmaceutický sektor, ktorý predbehol automotive a nešpecializovaný obchod.
  • Slovenskou jednotkou zostáva automobilka Volkswagen Slovakia, v Coface CEE TOP 500 máme 35 zástupcov.

 

Najväčšou firmou strednej a východnej Európy podľa tržieb zostáva poľský petrochemický gigant PKN Orlen. Pandémia však aj jemu skresala tržby, za rok 2020 sa prepadli o 23 % na 18,9 miliardy eur a zisk dokonca o 34 % na 620 miliónov eur. Post dvojky si udržala česká Škoda Auto, no na tretie miesto sa už dostal ďalší poľský zástupca, retailový reťazec Jeronimo Martins. V top desiatke najväčších firiem regiónu má Slovensko len jedného zástupcu Volkswagen Slovakia, ktorý si medziročne pohoršil o jednu priečku. S medziročným poklesom tržieb o 6 % na 9,755 mld. eur mu patrí šiesta priečka. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500. Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček už po 13. raz. Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2020 z 12 krajín regiónu - Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje. Rebríček Coface CEE TOP 500 zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny, sektory a trhy, ako aj ratingy spoločností Coface.

 TOP 500 firiem sa pandémii nevyhlo

TOP 500 najväčších firiem strednej a východnej Európy čelilo v roku 2020 poklesu tržieb a ešte výraznejšiemu poklesu ziskov,“ konštatuje k výsledkom Jarosław Jaworski, generálny riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu. Tržby Top 500 spoločností klesli o 3,3 % na 667 miliárd eur. Priemerné tržby klesli na 1 333 miliónov eur (za rok 2019 to bolo 1 378 miliónov eur), čo ukazuje, aký vplyv mala pandémia na región, ale aj na jeho odolnosť a potenciál rastu. „Väčšina spoločností v top 10 zaznamenala v krízovom roku 2020 nižší obrat v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Len dva subjekty, poľské spoločnosti Jeronimo Martins a PGE dokázali zvýšiť svoje tržby o 10 %, resp. 22 %,“ dopĺňa Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko.

Poľsko má v regióne aj najpočetnejšie zastúpenie najväčších firiem podľa tržieb, až 161, medziročne o 2 menej. Spolu dosiahli tržby viac ako 258 miliárd eur. Na jednu spoločnosť je to v priemere 1,6 miliardy eur. Najsilnejším sektorom je v Poľsku petrochemický, rafinérsky a farmaceutický sektor so 16,8 % podielom na celkovom počte firiem a 21,6 % podielom na celkových tržbách. Druhé miesto obsadila Česká republika, ktorá má v rebríčku až 77 firiem (15,4 % z celkového počtu firiem v regióne) s kumulatívnymi tržbami 102 miliárd eur. Najväčším sektorom je automotive s tržbami 35,5 miliardy eur (34,8 %). Tretie najpočetnejšie zastúpenie firiem má Maďarsko so 68 firmami (13,6 %) s kumulatívnymi tržbami takmer 92,4 miliardy eur. Jeho top sektorom je tiež automotive. Prvé 3 krajiny sú domovom 61,2 % všetkých spoločností v rebríčku.

Slovenská TOP 10

Slovensko je v regióne zastúpené ako piate najpočetnejšie. Máme tam 35 zástupcov, teda rovnaký počet, ako rok predtým. Pandémia však aj tu spôsobila pokles tržieb a zisku, a to o 6,4 %. resp. 28,3 %. Najväčšie firmy na Slovensku dosiahli za rok 2020 kumulatívne tržby 48,8 miliardy eur,“ podotýka Ján Čarný. O tie sa pričinili takmer polovicou (48 %) firmy z autosektora, ktoré tvoria až 29 % z celkového počtu.

Kým najväčšou firmou na Slovensku podľa tržieb zostáva Volkswagen Slovakia, v top desiatke firiem v regióne už ďalšieho zástupcu nenájdeme,“ hovorí Ján Čarný. V top 20 je na 15. mieste automobilka KIA Motors Slovakia a v top 30 nájdeme ešte tretieho nášho automotive zástupcu, automobilku PCA Slovakia (posun zo 40. na 24. miesto).

V slovenskej TOP desiatke máme popri troch automotive zástupcoch Slovenské elektrárne (35. miesto v celkovom rebríčku Coface CEE TOP 500), Slovnaft (39.), US Steel Košice (97.), Lidl Slovenská republika (114.), ktorý sa medziročne vyšvihol až o 53. miest, Tesco Stores (134.) a Kaufland (148.), ktorý do slovenskej top desiatky zavítal po prvý raz, keď si medziročne polepšil o 45. miest. Desiatku tento rok uzatvára Samsung Electronics Slovakia (157.). Naopak, z desiatky vypadol vlaňajší skokan Mobis Slovensko, ktorý klesol aj v celkovom rebríčku zo 124. miesta až na 161. priečku.

Automotive opúšťa trón

Hoci pre Slovensko, Česko aj Maďarsko je automobilový sektor najväčším ťahúňom tržieb, a koncern Volkswagen je vďaka svojim zástupcom (Škoda Auto, Volkswagen Slovakia, Audi Hungaria) v regionálnej TOP 10 zastúpený trikrát, automotive po roku opúšťa trón najsilnejšieho sektora v regióne. Ten ovládli rafinérske, pretrochemické a farmaceutické spoločnosti. Tretím najsilnejšie zastúpeným sektorom je nešpecializovaný obchod. Tri najväčšie sektory vytvárajú spolu takmer 54 % z celkových tržieb. Rafinérsky, petrochemický a farmaceutický sektor je v tohtoročnom rebríčku zastúpený 89 firmami, aj keď s najväčším medziročným úbytkom o 8 firiem. Pokles tržieb sektora bol pritom miernejší (-16,6 %), ako prepad čistého zisku -60,6 %).

V dôsledku obmedzení v súvislosti s pandémiou COVID-19, a najmä nedostatku polovodičov, klesol predaj nových vozidiel celosvetovo o 13,8 %, pričom v Európe došlo k prepadu až o 20,2 %. Napriek tomu zostáva automobilový priemysel v regióne strednej a východnej Európy konkurencieschopný a vďaka investíciám z predchádzajúcich rokov bol v dobrej pozícii,“ konštatuje Ján Čarný. Tržby autosektora sa prepadli o -9,7 % a čistého zisku dokonca o -61,3 %. V tohtoročnom rebríčku je zastúpený 84 spoločnosťami (16,8 %, o 5 menej ako rok predtým).

Dvaja nováčikovia v top 10

Niektoré spoločnosti v COFACE CEE TOP 500 stoja za osobitnú zmienku. Polish Also,  veľkoobchodník s počítačmi, elektronikou a softvérom, počas pandémie zvýšil tržby o 194 % a v rebríčku tak poskočil o neuveriteľných 345 miest na 124. prečku. Maďarský Apcom (270.) sa posunul o 204 miest a Amazon Fulfillment (250.), ktorý prevádzkuje deväť skladov Amazonu v Poľsku, dokonca o 228 miest, keď vygeneroval o 64 % vyššie tržby v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Najväčšie spoločnosti boli aj vlani veľmi dôležitými zamestnávateľmi v regióne. Hoci vplyv pandémie priniesol úľavu napätému trhu práce, ukázalo sa, že je dočasná. V regióne strednej a východnej Európy je opäť ťažké zamestnať kvalifikovaných zamestnancov. „Celkový počet zamestnancov sa v roku 2020 znížil o 1,0 %,“ dodáva Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.

 

 

obr1

 

obr2

 

obr3
Stiahnuť túto tlačovú správu : Najväčšie firmy TOP 500 regiónu poznačila pandémia (832,46 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English