Novinky a publikácie
04. 08. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Brazília hostí olympijské hry, zápasí však s recesiou

Brazília hostí olympijské hry, zápasí však s recesiou
Krajina s 203 miliónmi obyvateľov by podľa Coface mala aj tento rok dosiahnuť záporný rast HDP -3,4 %. Najväčšími slabosťami krajiny sú nízka vzdelanosť pracovnej sily, slabá infraštruktúra, nedostatočné investície, vysoké výrobné náklady a všadeprítomná korupcia.

Takmer celý mesiac sa bude Brazília ako hostiteľka Letných olympijských hier tešiť pozornosti sveta. Olympijský oheň, ktorý sa rozhorí už v piatok, odštartuje zápas o medaily medzi športovcami z celého sveta. Sama krajina však rovnako vedie tvrdý zápas, a to s recesiou. „Napriek vcelku dobrému výkonu v prvom štvrťroku tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim, je ďalší výhľad vývoja ekonomiky  pochmúrny. Domáca spotreba, ktorá by mala byť hlavným motorom ekonomiky,  zápasí s vysokými úverovými  nákladmi, nízkymi mzdami, vysokou infláciou, ale aj nezamestnanosťou,“ konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v manažovaní kreditného rizika firiem. Práve rast nezamestnanosti (v apríli 2016 predstavoval 11 %) nepriaznivo vplýva aj na bankový a finančný sektor. „Banky sa v súvislosti so zadlženosťou domácností musia pripraviť na rast nesplácaných pôžičiek,“ varuje Coface. Súkromné, ale aj verejné investície sa znižujú z dôvodu slabého domáceho dopytu aj úporných fiškálnych opatrení vlády. Zahraničný obchod zas oslabuje spomalenie čínskej ekonomiky, dopytu a cien komodít.

Slabosti ekonomiky

Ani znehodnotenie brazílskej meny real voči doláru nepomohlo ekonomike veľmi naštartovať konkurencieschopnosť. Krajina s 203 miliónmi obyvateľov, ktorej HDP na obyvateľa dosahuje 11 573 USD (k roku 2014) stále dopláca na nedostatočnú dopravnú infraštruktúru, rigidný zákonník práce, slabú vzdelanú pracovnú silu, nedostatočné investície, ale aj vysoké výrobné náklady, či neefektívne verejné výdavky a bujnú korupciu. Inflácia by mala aj tento rok zostať nad cieľom stanoveným centrálnou bankou (4,5 %).

Kým kedysi bola Brazília na vrchole, pád až na dno stál prezidentku Dilmu Rousseffovú kreslo, dokonca čelí impeachmentu. Hoci vlani vláda prijala dodatočné fiškálne opatrenia, svoje ciele už nedosiahne. Inflácia a verejný deficit stále rastú, kongres nemá majoritu a pokračujúca recesia a stav verejných financií spôsobili, že tri ratingové agentúry zhoršili krajine rating a posunuli ju do špekulatívneho pásma. Samotná Coface hodnotí riziko nesplácania pohľadávok medzi firmami až známkou C, čo je 6 stupeň v 8 stupňovej škále.

Výzvy pre Michela Temera

Nástupca Michel Temer, ktorý zostane pravdepodobne v úrade do volieb 2018, už síce odštartoval politiku úsporných opatrení a očakáva sa od neho aj reforma sociálneho systému či zvýšenie daní, no primárny deficit zostane i tak na úrovni vyššej, než takmer 72 miliárd brazílskych realov alebo 2,8 % HDP, ktoré plánovala centrálna banka. „Dôvodom sú očakávané nižšie daňové príjmy, ale aj uvoľnenie odložených platieb v rámci rôznych programov z minulosti, ktoré v minulosti podporila federálna vláda krajiny,“ podotýka Coface. Nebezpečenstvom je aj dynamika verejného dlhu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť až 73,4 % HDP, kým ešte vlani to bolo 66,5 % HDP.

Tento rok by slabšia domáca spotreba aj prepad realu mohli oslabiť dovoz, čím by však paradoxne mohli pomôcť zlepšiť deficit bežného účtu. Na druhej strane, znehodnotenie realu môže zvýšiť konkurencieschopnosť exportérov, aj keď tí doplácajú na nízke ceny komodít. Hocako, šiesta najväčšia ekonomika sveta so silnou aktívnou populáciou a bohatými prírodným zdrojmi, silným leteckým, farmaceutickým, energetickým a chemickým priemyslom, by mohla vďaka reformám odolať externým šokom.  „Úspech bude prevažne závisieť na schopnosti vlády presadiť ekonomické reformy a vyviesť krajinu z krízy a obnoviť dôveryhodnosť,“ dodáva Coface.

export_z_brazilie
import_do_brazilie
silne_stranky
slabe_stranky

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Brazília hostí olympijské hry, zápasí však s recesiou (199,94 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English