Novinky a publikácie
12. 02. 2018
Firemné novinky

Celosvetové výsledky za rok 2017: Coface zdvojnásobila čistý zisk na 83,2 milióna eur

Celosvetové výsledky za rok 2017: Coface zdvojnásobila čistý zisk na 83,2 milióna eur
 • Tržby za rok 2017 dosiahli 1 354,9 mil. eur, čo je medziročný nárast o 0,3 %pri aktuálnom rozsahu konsolidácie a výmennom kurze
  V 4. kvartáli 2017 obrat vzrástol o 2,3 % na porovnateľnom základe
  Na vyspelých trhoch vzrástol obrat o 2,8 %, na rozvíjajúcich sa trhoch sa trend nezmenil
  Miera zotrvania klientov rastie napriek tlaku na prostredie a ceny
 • Čistý škodový pomer je 51,4 %, zlepšil sa o 14,1 bodu; ročný čistý kombinovaný pomer dosiahol úroveň 86,6 %
  Čistý škodový pomer sa v 4.štvrťroku zmiernil na 41,8 %, najmä vďaka priaznivému trendu strát v Ázii a Severnej Amerike
 • Čistý príjem (skupinový podiel) dosiahol 83,2 mil. eur, z toho 28,2 mil. eur v 4. štvrťroku 2008
 • Úspory nákladov na financovanie investícií realizovaných v rámci programu Fit to Win:
  Dosiahnuté úspory nákladov: 19 miliónov eur, čo je viac, ako sa plánovalo. V roku 2018 by sa mal dosiahnuť cieľ úspor 30 miliónov eur
  Investície do rastu, riadenia rizík a solventnosti a transformácie skupiny

Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, zaznamenala za rok 2017 konsolidovaný obrat 1 354,9 milióna eur, čo je medziročný nárast o 0,3 % pri konštantných výmenných kurzoch. Tieto údaje boli upravené vzhľadom na prevod francúzskych štátnych záruk na export, účinný od konca roka 2016. Tržby za factoring a služby sa vlani pri tejto metodike medziročne zvýšili o 2,4 %.

„Výsledky spoločnosti Coface v roku 2017 ukazujú výrazné zlepšenie. V priaznivom ekonomickom prostredí nám aktivity v rámci programu Fit to Win umožnili znižovať náš škodový pomer už päť po sebe nasledujúcich kvartálov. Rok končíme s nárastom čistého príjmu, ktorý sa zdvojnásobil na 83,2 milióna eur, a posilnenou pozíciou v oblasti solventnosti. V súlade s naším prístupom k riadeniu kapitálu nám to umožňuje spustiť operáciu spätného odkúpenia akcií v sume 30 miliónov eur, a to okrem našej navrhovanej dividendy vo výške 0,34 eura za akciu,“skonštatoval výkonný riaditeľ spoločnosti Coface Xavier Durand.

V západnej Európe vzrástli pri konštantných výmenných kurzoch tržby Coface o 3,6 %. V severnej Európe tržby medziročne poklesli o 1,1 % v dôsledku pokračujúcej nízkej úrovne novej obchodnej produkcie.

V strednej a východnej Európe vzrástli tržby o 5,3 %, respektíve pri konštantných výmenných kurzoch o 3,7 %. K výsledku prispeli všetky krajiny regiónu, obzvlášť silný bol štvrtý kvartál 2017.

V stredomorskej a africkej oblasti, ktorú viedli Taliansko a Španielsko, vzrástli tržby o 4,9 %, resp. pri konštantnom rozsahu konsolidácie a  výmenného kurzu o 5,4 % vďaka dobrej výkonnosti a dynamike činnosti klientov.

V Severnej Amerike sa tržby znížili o 10,5 % a o 8,9% pri konštantných výmenných kurzoch, keďže také významné zmluvy, ako sa podpísali v roku 2016, sa vlani nezopakovali. Skupina sa taktiež rozhodla ukončiť neziskové zmluvy v Kanade.

Výkonnosť rozvíjajúcich sa trhov naďalej ovplyvňovali plány na zníženie rizika; obrat v Latinskej Amerike a ázijsko-pacifickej oblasti klesli tržby o 2,6 % (-1,6 % pri konštantnom rozsahu konsolidácie a výmenného kurzu) a 11,7 %, resp. -10,0 % pri konštantnom rozsahu konsolidácie a výmenného kurzu.

V roku 2018 by ekonomické prostredie, v ktorom spoločnosť Coface pôsobí, malo zostať priaznivé, Coface odhaduje rast svetovej ekonomiky na 3,2 %. V tejto súvislosti skupina očakáva, že vlaňajšie priaznivé trendy budú pokračovať v roku 2018, najmä v prvej polovici roka. Spoločnosť Coface bude naďalej implementovať svoju stratégiu Fit to Win, a to s rovnakým odhodlaním, ako v roku 2017. Modernizácia kultúry a zapojenie svojich tímov okolo nových hodnôt, ktoré sú obsiahnuté v strategickom pláne (zameranie na klienta, odbornosť, spolupráca, odvaha a zodpovednosť) budú kľúčom k úspechu plánu. Skupina už dosiahla úspory nákladov vo výške 19 miliónov eur, čo je viac ako plánovala, a zachováva svoj cieľ úspor na tento rok vo výške 30 miliónov eur. Skupina zamýšľa investovať 19 miliónov eur do dlhodobej tvorby hodnôt: iniciatívy na podporu obchodnej činnosti a zlepšenie služieb pre klientov, digitálnu transformáciu a opätovné spustenie prác zameraných na vytvorenie čiastočného interného modelu na výpočet požadovanej úrovne solventnosti. Skupina si zachováva svoj cieľ dosiahnuť čistý kombinovaný pomer 83 %.

 

Podrobné výsledky za rok 2017 na: www.coface.com/News-Publications/News/Full-year-results-2017-Coface-doubles-net-income-to-83.2m-and-activates-the-capital-optimisation-lever-provided-for-in-its-Fit-to-Win-plan

Stiahnuť túto tlačovú správu : Celosvetové výsledky za rok 2017: Coface zdvojnásobila čistý zis... (157,07 kB)
Nahor
 • Slovak
 • English