Novinky a publikácie
26. 03. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Česko s lepším ratingom-ťahúňom bude naďalej autosektor

Česko s lepším ratingom-ťahúňom bude naďalej autosektor

Závislosť na zahraničnom dopyte je v prípade Česka veľmi silná, keďže vývoz predstavuje až 84 % HDP krajiny. Tamojší vývoz nateraz ťaží z existencie národnej meny – českej koruny. Jej oslabovanie ešte viac prispelo k rastu konkurencieschopnosti vývozu. Tomu pomáhajú aj intervencie českej národnej banky udržať výmenný kurz CZK/EUR na úrovni 27 korún za 1 euro.  Aj napriek pozitívnym účinkom tejto stratégie však exportná dynamika vlani klesala. Sklamanie z pomalého oživenia   hlavného obchodného partnera (eurozóny), ako aj zhoršenie obchodu s Východom malo na českú ekonomiku silný dopad. „Hocako, tento rok už by sa mal vďaka oživeniu v eurozóne minimalizovať negatívny dopad nízkeho objemu vývozu do Ruska a vývoz, ako aj ekonomika by mali rásť,“ konštatuje Coface.

 

Osobné automobily zostávajú tento rok vlajkovou loďou vývozu

Významnú časť českého vývozu tvorí automobilový priemysel. Veď len 7 % českej výroby osobných automobilov sa vlani predalo domácim spotrebiteľom, ostatné išlo na vývoz. Česko je 13. najväčším svetovým výrobcom automobilov s 1,13 milióna vyrobených vozidiel. Najväčšou značkou medzi domácimi výrobcami v Česku je Škoda. Vlani celosvetovo predala vyše 1 milión áut. Najväčším jednotlivým trhom sa pre ňu stala Čína, kde Škoda umiestnila  takmer štvrtinu z tohto objemu.

pridana_hodnota_exportu

V roku 2015 bude český automobilový priemysel ťažiť z relatívne dobrých vyhliadok pre autosektor. Spoločnosť Coface pri posudzovaní rizík počíta v českom automobilovom sektore s miernym rizikom. „Dôvodom je, že globálne predaje sa zvyšujú, najvyššia dynamika predaja je v rozvíjajúcich sa krajinách, kde rastie podiel strednej triedy. Hoci čínska ekonomika porastie tento rok pomalším tempom,  dynamika predaja osobných automobilov zostane kladná, dodáva Coface. To však podľa nej neplatí pre ruský trh, kde výrobcovia automobilov pociťujú znižovanie výdavkov spotrebiteľov, ekonomika sa spomaľuje a rubeľ oslabuje.

„Veľká závislosť od zahraničného exportu je obzvlášť viditeľná v p