Novinky a publikácie
06. 09. 2021
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: HORECA sektor sa zmení

Coface: HORECA sektor sa zmení

Odvetvie cestovného ruchu na Slovensku čaká významná zmena. Hoci počas letných mesiacov došlo medziročne k oživeniu, odvetvie nedosahuje ani zďaleka výkonnosť spred dvoch rokov. „Obsadenosť hotelov okolo 20 % nie je dlhodobo udržateľná. Zúfalo im chýbajú zahraniční hostia, čo pociťujú najmä hotely v mestách. Reštauráciám v mestských centrách zas chýbajú nielen turisti, ale aj zamestnanci, ktorí sa presunuli na home office,“ upozorňuje Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.  

 

Insolvencie aj ukončenie podnikania

Odvetvie podľa Jána Čarného nevyhnutne prejde významnou premenou. „Niektoré podniky sa prispôsobia novej realite, no mnoho ich z trhu jednoducho zmizne. Či to už bude cestou insolvencií alebo jednoduchým ukončením podnikania, prípadne prechodom vlastníctva do rúk nových investorov, je nateraz ťažké odhadnúť,“ konštatuje.
Insolvencie podľa neho hrozia skôr väčším podnikom, ktoré sa ťažšie prispôsobujú. „Pokiaľ na nich viazne veľké dlhové bremeno a na obzore nie sú vyhliadky na generovanie dostatočných príjmov, insolvencie budú nevyhnutné,“ pripomína. Rodinné firmy, penzióny či malé reštaurácie tiež prežívajú krušné časy. „No sú to bojovníci, ktorí spravidla v insolvencii nekončia. Môže sa stať, že ich trh opustí viac, než býva za bežnej situácie obvyklé, a dajú prednosť stabilnejšiemu odvetviu, podobne, ako časť pracovnej sily z HORECA sektoru,“ konštatuje Ján Čarný.

Hrozba prepúšťania

Vzhľadom na veľké riziko jesennej vlny pandémie a prípadných nových reštrikcií - pričom už teraz sú prevádzkovatelia zariadení finančne vyčerpaní - je podľa generálneho riaditeľa Coface pre Slovenskú republiku a Česko vysoko pravdepodobná aj hrozba prepúšťania. „Letné oživenie bolo príliš slabé na to, aby sa finančná situácia prevádzkovateľov významne zlepšila. Stále nie je jasné, kedy sa obnoví cestovný ruch. Návrat do normálu sa nateraz nekoná,“ upozorňuje Ján Čarný.
K negatívnej prognóze prispieva aj nízka preočkovanosť populácie, ktorá je v súčasnosti menej než 40 % obyvateľstva, teda najnižšia z regiónu.

Čo sektoru môže pomôcť

Ako podotýka Ján Čarný, sektor pandémiu prežije, ale bude menší. „Odvetvie neunikne redukcii kapacít a zamestnanosti, a to aj napriek vládnym podporným programom. Veľmi by pomohlo, keby zmizli obmedzenia pre cestovanie. No i tak je zrejmé, že návrat turizmu do predcovidovej doby bude trvať niekoľko rokov, nie mesiacov či týždňov,“ predpovedá.
Covid bude hrať stále vo vývoji odvetvia významnú úlohu. „A to, či už z pohľadu prijatých opatrení - limit pre kapacity, otváracia doba a podobne, alebo vnímanie Slovenska ako bezpečnej turistickej destinácie zo strany zahraničných vlád a zároveň podmienkami slovenskej vlády pre príjazd a opustenie krajiny,“ konštatuje Ján Čarný.
Neveselé vyhliadky by mohlo pomôcť zmeniť povinné očkovanie, ale to je krok, ku ktorému je potrebná politická odvaha.

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: HORECA sektor sa zmení (511,54 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English