Novinky a publikácie
02. 06. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Coface Insolvency Monitor pre strednú a východnú Európu: Ekonomické vyhliadky sú lepšie, ale nástrahy pre firmy zostávajú

Coface Insolvency Monitor pre strednú a východnú Európu: Ekonomické vyhliadky sú lepšie, ale nástrahy pre firmy zostávajú
  • Hospodárska aktivita sa v regióne strednej a východne Európy zlepšila, čo malo za následok aj zlepšenie firemných insolvencií, s priemerným regionálnym poklesom -0,5 %.
  • Počet insolvencií najviac vzrástol v Slovinsku a Maďarsku, kým Srbsko a Rumunsko sa teší najvýraznejšiemu poklesu počtu insolvencií. 
  • Pozitívny výhľad: Coface predpovedá pokles počtu insolvencií v roku 2015 o 6%. 

Firmy v regióne strednej a východnej Európy zažili za posledných pár rokov búrlivé obdobie.  Ekonomiky čelili poklesu spotreby domácností vzhľadom na rastúcu nezamestnanosť a snahu znižovať zadlženosť. Obdobne pocítili aj vplyv dvojitej recesie u hlavného obchodného partnera -eurozóny. Rok 2014 však bol rokom zlepšenia pre väčšinu ekonomík strednej a východnej Európy. Priemerné tempo rastu HDP sa zvýšil z 1,3% v roku 2013 na 2,5% v roku 2014. Motorom ekonomického rastu bol vnútorný dopyt. Vidieť to najmä v prípade spotreby domácností, ktorá ťaží z poklesu nezamestnanosti, rastúcich miezd a lepšej dôvere spotrebiteľov. V mnohých krajinách regiónu sme tak mohli vidieť nízku infláciu, či dokonca defláciu. Spôsobili to predovšetkým vonkajšie faktory, ako napríklad nižšie ceny komodít. Lepšie hospodárske vyhliadky tak vlani prispeli k stabilizácii počtu insolvencií s miernym poklesom o 0,5% (v porovnaní s rastom + 7% v roku 2013).

insolvencie-v-strednej-a-vychodnej-europe

„Napriek miernemu zlepšeniu tu máme stále značný počet insolvencií, keď viac ako 65 000 firiem vlani vyhlásilo platobnú neschopnosť. Zlepšenie najmä domácej spotreby tak nestačilo na to, aby sa krajiny v počte insolvencií dostali na predkrízovú úroveň. Sme však optimisti a pri prognóze rastu HDP o 2,7%, predpovedáme klesajúci trend. Tento rok by počet insolvencií v regióne mal podľa Coface klesnúť v priemere o 6 %. Bude však tiež nejaký čas trvať, kým spoločnosti plne vyťažia z hospodárskeho oživenia,“ vysvetľuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú Európu.

Najlepší a najhorší v regióne

Dynamika insolvencií v regióne strednej a východnej Európy značne kolíše. Silný nárast insolvencií vidíme za vlaňajšok v Slovinsku a Maďarsku. Hoci Slovinsko vlani vykázalo solídne tempo rastu HDP 2,5%, tamojšie firmy akoby toto zlepšenie nepocítili. V krajine vzrástol počet prípadov platobnej neschopnosti až o 44,7%, čo je najviac v strednej a východnej Európy. Nedostatočné investičné rozhodnutia, zlé prispôsobenie sa ekonomickým podmienkam a vysoké zadlženie podnikov boli najčastejšie citované dôvody insolventných subjektov. Meniace sa právne prostredie zas prispelo v Maďarsku k vysokému nárastu platobnej neschopnosti, ktorá sa vlani zvýšili o 29,4 %. Trojku krajín s najvyšším nárastom insolvencií uzatvára Česká republika, s medziročným nárastom 15,4 %.

vyvoj-insolvencii-v-vregione

Naopak rebríček krajín s medziročne najväčším poklesom počtu insolvencií zaznamenali za vlaňajšok Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Vzhľadom na zmeny v srbskom insolvenčnom zákone v auguste 2014 klesol počet insolvencií spoločností v Srbsku medziročne o 43,8 %. Výrazná ekonomická aktivita v Rumunsku podporená silnejšou spotrebou domácností a zvýšeným využívaním eurofondov tiež prispela k zlepšeniu platobnej schopnosti. Počet insolvencií firiem sa tak medziročne znížil o 28 %.

Prognóza Coface: Počet insolvencií bude klesať

Ten rok budeme podľa Coface vidieť v regióne strednej a východnej Európy aj naďalej zlepšujúci sa trend. „Priemerný počet insolvencií sa zníži o 6% na konci roka. Spotreba domácností zostane hlavnou hybnou silou väčšiny ekonomík strednej a východnej Európy. Odvetvia závislé od spotrebiteľského dopytu by tak mali mať lepšie vyhliadky,“ konštatuje Grzegorz Sielewicz.

Pokiaľ ide o vývoz, ruské embargo bolo v minulom roku silným negatívnym faktorom, najmä pre poľnohospodársko-potravinársky sektor. Na druhej strane, embargo naštartovalo firmy z regiónu, aby hľadali alternatívne trhy, prípadne viac pokrývali rastúci miestny dopyt. Okrem toho, ekonomiky strednej a východnej Európy ťažia z vyššieho objemu zahraničného obchodu s eurozónou, najmä keď veľa západoeurópskych krajín prejavuje jasnejšie známky oživenia.

 

INFOGRAfika: INSOLVENCIE v strednej a východnej európe

COFACE-EDiTION-MAY15-A4-630-PIX

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface Insolvency Monitor pre strednú a východnú Európu: Ekonomick... (253,14 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English