Novinky a publikácie
25. 11. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Coface prehodnocuje riziko v sektoroch ekonomiky - Európa si nepolepšila

Coface prehodnocuje riziko v sektoroch ekonomiky - Európa si nepolepšila

V severnej Amerike sa vďaka pozitívnemu ekonomickému výhľadu a poklesu cien ropy znížilo riziko platobnej neschopnosti vo viacerých sektoroch ekonomiky

Podľa nadnárodnej spoločnosti Coface prináša záver tohto roka výrazné zlepšenie platobnej schopnosti jednotlivých sektorov v Severnej Amerike. „Po krátkodobom poklese ekonomiky v dôsledku zlého počasia v prvom štvrťroku dokázali Spojené štáty obnoviť pevný a vyvážený rast. Ten sa odhaduje tento rok na 2,0 % a v roku 2015 dokonca na 2,5 %. Firmy využili zvýšenú dynamiku spotreby a investícií, čo dokazuje aj vysoká úroveň ich ziskov,“ konštatuje Coface. Z tohto priaznivého ekonomického vývoja vrátane nedávneho poklesu cien ropy ťažili najmä tri sektory, ktorým Coface zlepšil hodnotenie rizika platobnej neschopnosti na „nízke". 

hodnotenie_rizika_platobnej_neschopnosti

 

Chemický priemysel

Severoamerický chemický priemysel doslova vynikol v porovnaní so západnou Európou, ktorá je konfrontovaná s pomalým zotavovaním sa jej jednotlivých ekonomík, ale aj v porovnaní s rozvíjajúcimi sa ázijskými ekonomikami. Tam sú vyhliadky pre jednotlivé sektory tiež stále krehké. „Keďže pre väčšinu hráčov predstavovala Severná Amerika priaznivé ekonomické prostredie, región najviac zvýšil konkurencieschopnosť sektorov, ktoré ťažili aj z nižších výrobných nákladov,“ podotýka Coface.

Severoamerická priemyselná výroba vzrástla v treťom štvrťroku medziročne o 3,2 %. Dôvodom bola aj výrazná aktivita v dvoch sektoroch  - v automobilovom a stavebnom priemysle. Predaj automobilov vzrástol počas prvých desiatich mesiacov tohto roka o 1,4 % medziročne, pod čo sa podpísala aj silnejšia spotreba domácností. Rovnako zvýšenú aktivitu a rast cien vidieť aj v stavebnom priemysle, hoci sektor  sa stále nedostal na predkrízovú úroveň. V Európe naopak zostalo riziko stále veľmi vysoké, aj z dôvodu rusko-ukrajinského konfliktu. Ten sa podpísal pod zníženú priemyselnú produktivitu.

vyvoj_rizika_v_sektoroch
Doprava

Zvýšený celosvetový rast v tomto roku a očakávané zvýšenie medzinárodného obchodu v  nasledujúcom roku prospievajú aj rastu sektora dopravy. Ten po prvýkrát od roku 2010 zaznamenal solídne výkony. Kým v Európe pocítila nákladná letecká preprava dopady ruského embarga na obchodnú výmenu, ako aj silnú konkurenciu zo strany nízkonákladových aeroliniek, v Severnej Amerike tento sektor ťažil z pozitívnych účinkov nedávnej reštrukturalizácie. Trh tak vykázal ku koncu septembra rast 2.8 %[1], pričom aj spoločnosti zo Severnej Ameriky mali v porovnaní s Európou vyššie zisky. Ziskovosť severoamerických aeroliniek podporil rast dopytu osobnej a nákladnej dopravy v Spojených štátoch.

[1] Zdroj: RPK, IATA

 

Textilný a odevný priemysel

Zdá sa, že sa rast v tomto sektore v Severnej Amerike stabilizoval na úroveň okolo 2 % ročne. Úroda bavlny v regióne, ktorý je tretím najväčším svetovým výrobcom, by mohla dosiahnuť úroveň rokov 2012/2013 s očakávaným rastom o 24 % a objemom 3,5 milióna ton[1]. „Vzhľadom k stabilnej miere zamestnanosti a dopytu domácností je tento sektor v lepšej pozícii ako európsky,“ konštatuje Coface.

[1] Zdroj: ICAC

vyvoj_priemyselnej_produkcie

 

Varovný prst nad západoeurópskymi distribučnými firmami

Slabé oživenie v západnej Európe, ako aj nevyriešené problémy v rozvíjajúcich sa krajinách Ázie s prebytočnými kapacitami v  odvetviach naviazaných na investície do infraštruktúry, viedli Coface k ponechaniu svojho hodnotenia rizík v jednotlivých sektoroch týchto dvoch regiónov bez zmien.

„Napriek tomu je potrebné sledovať veľmi starostlivo jeden sektor v západnej Európe. Ide o odvetvie distribúcie. Riziko platobnej neschopnosti firiem tam momentálne hodnotíme ako „stredné“. Na rozdiel od rozvíjajúcich sa krajín Ázie a regiónu Severnej Ameriky, kde je v sektore „nízke riziko", v západnej Európe je situácia iná. Dlhodobá stagnácia spotrebiteľských výdavkov v kombinácii so zákazom dovozu určitých potravín do Ruska nepriaznivo ovplyvňujú marže distribútorov, čo má za následok tlak na pokles cien. 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface prehodnocuje riziko v sektoroch ekonomiky - Európa si nepolep... (251,30 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English