Novinky a publikácie
24. 06. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Exportní partneri Slovenska s lepším ratingom

Exportní partneri Slovenska s lepším ratingom
Coface potvrdila v prvom kvartáli tohto roka zrýchlenie globálneho rastu. Podľa odhadov spoločnosti po raste 2,6 % v roku 2013 by mal tento rok dosiahnuť rast takmer 3% a budúci rok dokonca 3,3 %. V eurozóne očakáva Coface tento rok rast 1,1 %, čo je výsledkom pomalého, ale istého zotavenia sa z pádu na dvojité dno.  Spojené štáty ukazujú dynamický a vyvážený rast s predpoveďou okolo 2,7 % na tento rok, a to aj napriek januárovej nepriazni počasia. Svet tak čaká vyvážený rast, na ktorom by sa tretinou mali podieľať vyspelé a dvoma tretinami mladé rozvíjajúce sa ekonomiky Afriky a Ázie.

Coface v tejto súvislosti zlepšila hodnotenie úverového rizika viacerým európskym a rozvíjajúcim sa ekonomikám.

Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia a Španielsko: zlepšeniu pomohol rast investícií

Oživenie v západnej Európe prispelo k stabilizácii rizík, dokonca k zlepšeniu ich stavu.

Nemecku a Rakúsku trvalo päť rokov, kým sa vrátili do najlepšej A1 kategórie z pohľadu úverového rizika, kde sú krajiny ako USA, Japonsko a Švajčiarsko. Nemecko potvrdilo svoju pozíciu motora Európy s pozoruhodne vyrovnaným rastom (odhad pre tento rok je 2% , kým vlani to bolo len 0,5%). Spotreba ožíva, investície sa opäť naštartovali. Dôvera aktérov v ekonomike je vysoká, podporená poklesom jednak počtu insolvencií (-8% za jeden rok), ako aj nákladov na ne (-30%).

V Rakúsku firmy profitujú z dostatku vlastnej hotovosti, ale aj nízkych nákladov na úvery, ktoré sú v Nemecku, USA, ale aj  vo východoeurópskych krajinách. S výnimkou platobnej neschopnosti firmy Alpine Bau v roku 2013 tak vidieť už niekoľko mesiacov pokles počtu insolvencií tamojších spoločností.

Veľká Británia si tiež zlepšila rating na A2. Pri odhade rastu 2,7% v tomto roku možno hovoriť o obdobnej dynamike rastu ako v USA a dokonca lepšom raste, než dosiahne Nemecko (2 %). K oživeniu spotreby prispel aj pokles nezamestnanosti. Britský rast je v súčasnosti zdravší, s významnými firemnými investíciami, ktoré budú kľúčovým faktorom ekonomickej aktivity v tomto aj nasledujúcom roku. Centrálna banka Spojeného kráľovstva Bank of England pritom tiež prijala opatrenia, aby zmiernila šialenstvo na realitnom trhu a pomohla malým a stredným podnikom v  prístupe k úverom. V neposlednom rade britský priemysel vykazuje známky obnovy. Je tu dynamický rast inovácií a farmaceutický, automobilový, letecký a obranný priemysel zaznamenáva exportný úspech.

Pozitívna správa prichádza aj pre ďalšiu ekonomiku v Európe, ktorú veľmi postihla kríza: Španielsko. Tomu Coface zlepšil hodnotenie úverového rizika na B s pozitívnym výhľadom. „Oživenie krajiny sa zrýchľuje, rast by mohol v tomto roku dosiahnuť 1,2% a budúci rok až 1,7%,“ konštatuje Coface. Vývoz sa tiež zlepšuje, najmä do rýchlo sa rozvíjajúcich krajín. Výhodou je zníženie nákladov na pracovnú silu. „Napriek stále vysokej zadlženosti súkromného sektora, firemné oddlžovanie je v plnom prúde. Zaznamenali sme výrazný obrat ich finančnej situácie: obnovili marže (45% v roku 2013) a rastie im hotovosť (nad 100%),“ podotýka Coface. Vysoká miera nezamestnanosti a zadlženie domácností však stále predstavuje najväčšiu hrozbu. „Hocako, oživenie domáceho dopytu  a naštartovanie exportu sú znakom nepopierateľne pozitívneho vývoja,“ dodáva Coface.

nove_ratingy

Lotyšsko cíti z geopolitického hľadiska najväčší dopad udalostí na Ukrajine a v Rusku

Lotyšsko si pohoršilo svoj rating z hodnotenia B s pozitívnym výhľadom na B. Dôvodom je vysoká závislosť na dodávkach plynu z Ruska, pričom geopolitické napätie okolo Ukrajiny pravdepodobne tiež ovplyvní dôveru východoeurópskych hráčov .

Keňa, Rwanda, Nigéria a Srí Lanka: vysoký potenciál

V rozvíjajúcich sa krajinách zostane podľa Coface rast vysoký: 4,4 % v tomto roku a 4,7 % v roku 2015. Tieto krajiny môžu stále ťažiť jednak z rastu strednej triedy, ako aj zo  zlepšených vyhliadok rastu vyspelých ekonomík, a to najmä prostredníctvom svojho exportu tam. Na druhej strane, dynamiku  rastu v „hlavných“ rozvíjajúcich sa ekonomikách limituje  obmedzená domáca spotreba a politické a sociálne riziká.

To neplatí o sľubne sa rozvíjajúcich mladých afrických a ázijských  ekonomikách. Napriek často ťažkému podnikateľskému prostrediu je tam rastový potenciál obzvlášť vysoký. „Toto zistenie vedie Coface k rozhodnutiu zlepšiť hodnotenie Kene z ratingu C s pozitívnym výhľadom na B, v prípade Nigérie a Rwandy z hodnotenia D s pozitívnym výhľadom na C,“ konštatuje Coface. Srí Lanka ťaží tiež z rýchleho rastu ekonomiky. Coface ho odhaduje na 7% tento rok a 6,5% v roku 2015. Rast ťahá spotreba v dôsledku prudkého nárastu príjmov a transferov peňazí od vysťahovalcov rodinám.

Srí Lanka a Keňa sú súčasťou 10 rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sú podľa Coface sľubnými rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Exportní partneri Slovenska s lepším ratingom (191,13 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English