Novinky a publikácie
02. 06. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Insolvencie na Slovensku rástli miernejšie

Slovensko je v počte prípadov platobnej neschopnosti  ako jediné z regiónu na predkrízovej úrovni, no sme na tom stále horšie než v predchádzajúce tri roky.
Coface: Počet insolvencií na Slovensku vzrástol za vlaňajšok miernejšie, tento rok by mal dokonca klesnúť
Slovensko je v počte prípadov platobnej neschopnosti  ako jediné z regiónu na predkrízovej úrovni, no sme na tom stále horšie než v predchádzajúce tri roky.

Počet insolvencií na Slovensku vzrástol za vlaňajšok medziročne miernejšie, o 3 %, keď dosiahol počet 522. V regióne tak už nepatríme v raste insolvencií medzi najhorších. Dokonca Slovensko je ako jediné z regiónu strednej a východnej Európy v počte insolvencií na predkrízovej úrovni (v roku 2008 bolo u nás 567 prípadov platobnej neschopnosti). „Slovensko je naozaj ako jediné z regiónu na predkrízovej úrovni. No treba tiež povedať, že počet prípadov platobnej neschopnosti je za vlaňajšok opäť vyšší, než za predchádzajúce tri roky,“ upozorňuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.  V roku 2011 bolo u nás rovných 500 prípadov platobnej neschopnosti, v roku 2012 počet dokonca klesol na 452 a v roku 2013 opäť vzrástol na 507. „Okrem toho, insolvenčný postup sa nevyužíva až tak často – mnoho spoločností  pozastaví svoju činnosť, ukončí biznis či prejde likvidáciou bez toho, aby sa vyhlásilo oficiálne konkurzné konanie,“  dodáva. Výsledkom potom je, že miera insolvencií je na Slovensku nízka (0,08 %). „Obdobne ako v Poľsku či Rumunsku,“ podotýka.

V top trojke aj Váhostav

Doprastav, Váhostav - SK či Dubnický  Metalurgický Kombinát. To je top trojka najväčších prípadov vyhlásenia platobnej neschopnosti na Slovensku za vlaňajší rok. Napriek tomu, že zanechali za sebou záväzky za viac ako 300 miliónov eur, dôvodom platobnej neschopnosti boli v prípade stavbárskych spoločností hlavne zlé manažérske rozhodnutia, ako neadekvátne postavené zmluvy, ktoré nereflektovali na zmeny cenovej úrovne a urobili tak kontrakty neziskovými. „Pokiaľ však ide celkovo o odvetvie stavebníctva, pozorujeme na Slovensku stabilizáciu podobne ako v mnohých ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Vďaka zlepšeniu ekonomiky a využívaniu fondov EÚ začína stavebníctvo zažívať vyšší dopyt. Na druhej strane, práve ťažké podmienky z minulých rokov ovplyvnili finančnú kondíciu mnohých firiem. Aj preto stavebné insolvencie predstavujú stále 14 % zo všetkých insolvencií na Slovensku, čo je obdobné číslo ako v roku 2013. Takisto stále tu vidíme snahu o predlžovanie doby splatnosti pohľadávok,“ podotýka Sielewicz.

najvacsie-pripady-platobnej-neschopnosti

 

Spotreba domácností rástla, ale...

Hoci tempo rastu HDP sa medzi rokmi 2013 a 2014 takmer zdvojnásobilo – z 0,9 % na 2,4 %, mnohé spoločnosti naďalej čelili nárastu insolvencií. Vidieť to aj v prípade rastu počtu insolvencií v sektore veľkoobchodu a maloobchodu. Za vlaňajšok vzrástla spotreba domácností o 2,2 %. Dôvodom bolo zlepšenie podmienok na pracovnom trhu, rast miezd, minimálnej mzdy aj zamestnanosti. Keďže rástli aj fixné investície (5,6 %), hnacím motorom ekonomiky sa stal domáci dopyt. Na druhej strane, zlepšenie na trhu práce je stále limitované vzhľadom na naďalej vysokú mieru nezamestnanosti (12,3 k februáru 2015). „Podiel insolvencií  v sektore veľkoobchodu a maloobchodu sa tak napriek rastu spotreby medziročne zvýšil z 25 % na 32 %. Následne 17 % podiel je aj v odvetví výroby,“ konštatuje Sielewicz.   

insolvencie-firiem-podla-sektorov

Vlani na Slovensku veľmi slabo rástol export  (1,1 %), väčšiu dynamiku bolo vidieť hlavne pri exporte do Nemecka. Naopak znížil sa v prípade Ruska a Ukrajiny, najmä z dôvodu tamojšieho konfliktu a následného embarga na vybrané druhy tovarov. Medziročne menší rast zaznamenal aj automobilový sektor (2,9 %), hlavne výroba automobilov (1,8 %), hoci počet vyrobených áut bol opäť na rekordoch. „Slovensko tiež vo využití finančných prostriedkov z fondov EÚ z rozpočtu na roky 2007-2013 patrí v regióne k najmenej efektívnym krajinám,“ dodáva.

Počet insolvencií by mal klesať

Slovensko patrí v regióne v raste počtu insolvencií až na 7. priečku. Najhorší rast zaznamenali Slovinsko (44,7 %), Maďarsko (29,4 %) a Česko (15,4 %). Naopak najlepší pokrok v znižovaní počtu insolvencií vykazujú Srbsko (-43,8 %), Rumunsko (-27,9 %) a Bulharsko (-22,8 %). Hlavne Srbsku pomohol zvýšený vývoz tovarov do Ruska, keďže nepatrí ku krajinám, na ktoré sa embargo vzťahuje. „Na druhej strane, mnohé krajiny vrátane Poľska síce embargo pocítili, no dokázali si nájsť nové trhy odbytu, prípadne  pokryť zvyšujúci sa domáci dopyt,“ vysvetľuje Sielewicz.

Pokiaľ ide o Slovensko, trend poklesu počtu insolvencií by mal podľa Sielewicza pokračovať aj tento rok. „Očakávam, že počet insolvencií poklesne na Slovensku tento rok o 5 %, čo je veľmi blízke nášmu odhadu priemerného regionálneho poklesu insolvencií na tento rok, o 6 %,“ dodáva Sielewicz.

5-najlepsich-sektorov
5-najohrozenejsich-sektorov

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Insolvencie na Slovensku rástli miernejšie (268,47 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English