Novinky a publikácie
08. 06. 2017
Country risk a ekonomické štúdie

Katar - ako ekonomika doplatí na diplomatickú roztržku

Katar - ako ekonomika doplatí na diplomatickú roztržku

Diplomatická prestrelka, v ktorej sa Katar ocitol, prináša so sebou aj tvrdé ekonomické dopady. Hoci za prerušením diplomatických vzťahov s Katarom, ktoré oznámili Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn, Jemen, Líbya a Maldivy, je podľa analytikov hlavne snaha oslabiť Irán zo strany USA, keďže k prerušenie diplomatických a ekonomických vzťahov došlo po návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v Saudskej Arábii, dĺžka blokády je kľúčová, ako sa s tým katarská ekonomika vyrovná. Konštatuje to v najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kredtného rizika.

Rizík je viacero

Katar, s rozlohou 11,6 km2, závisí vo veľkej miere od dovozu potravín. Pritom približne 80 % dovozu pochádza zo susedných krajín Perzského zálivu. „Napríklad tým, že Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty zastavili vývoz bieleho cukru do Kataru, spôsobili v krajine nájazdy ľudí na supermarkety. Predlžovanie blokády by zvýšilo nielen ďalšie napätie, ale vzrástli by aj ceny potravín a inflácia,“ upozorňuje ekonóm Coface Seltem Iyigun .

Otázna je aj situácia okolo Hormuzského prielivu. Katar sa podieľa na takmer jednej tretine
globálneho obchodu so skvapalneným zemným plynom (LNG). Napätie tak prirodzene zvyšuje obavy týkajúce sa cien a dodávok LNG. Nateraz je dopad ešte mierny, pretože tranzit cez úžinu je chránený Dohovorom OSN. Na druhej strane, Katar je hlavným vývozcom plynu aj do Egyptu, aj do SAE. „V prípade, že sa dodávky LNG z Kataru zastavia, obe krajiny síce budú schopné nájsť alternatívy vďaka likvidite na trhu s LNG, no spôsobilo by to zvýšenie cien LNG,“ konštatuje Iyigun.

Ohrozené MS vo futbale?

Katar už v roku 2022 bude hostiť aj Majstrovstvá sveta vo futbale a už teraz sa rozbehli projekty, na ktoré chce minúť približne 8 až 10 miliárd dolárov. FIFA nateraz zopakovala, že je v „pravidelnom kontakte“ s Katarom bez komentovania vývoja diplomatických vzťahov krajiny so susedmi. „Predĺženie krízy by mohlo sťažiť dodávky materiálov potrebných na projekty a oneskoriť ich dokončenie, podotýka ekonóm Coface.

Pokračovaním krízy by tak utrpel aj cestovný ruch. Aerolinky Saudi Arabian airlines, Emirates, Etihad, Flydubai a Air Arabia už pozastavili lety do Kataru, na čo Qatar Airways reagoval obdobne pozastavením letov do Saudskej Arábie. „Turistický ruch by tak mohol prísť až 10 % HDP,“ spresňuje Iyigun.

Síce export do krajín Perzského zálivu je len 7,6 % z celkového vývozu Kataru (ku koncu roku 2016), banky Saudskej Arábie a SAE už obmedzili bankové transakcie, vrátane úverovania, čo firmy v Katare postihne.

„Katar by určite za tejto situácie viac uvítal obnovenie vzťahov so susednými krajinami. V dobe nestability však ani Saudská Arábia, SAE, Egypt a Bahrajn nemajú záujem o destabilizáciu katarského režimu, ak by mal spustiť destabilizáciu celého regiónu,“ konštatuje ekonóm Coface Seltem Iyigun.

Hocako, ako pripomína ekonóm Coface, nateraz má Katar stále dostatok finančných zdrojov - aktíva v štátnom investičnom fonde predstavujú približne 335 miliárd USD, čo postačuje na utlmovanie dočasných makroekonomických šokov. Aj obrovské devízové rezervy krajiny vo výške 34 miliárd dolárov, ktoré sú ekvivalentom k 13 mesiacov importu, sú istou podporou aj pre podržanie domáceho rialu.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Katar - ako ekonomika doplatí na diplomatickú roztržku (119,52 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English