Novinky a publikácie
05. 06. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Napätie na východe mení preferencie slovenských exportérov

Napätie na východe mení preferencie slovenských exportérov

Bratislava – Politické napätie na Ukrajine, pretrvávajúca kríza, ale aj vlna reštrukturalizácií na západe starého kontinentu spôsobujú, že slovenské firmy zvýšili svoj záujem o poistenie si biznisu a preverenie obchodného partnera. „Krivka vývoja rastu svetovej ekonomiky ukazuje, že pri jeho poklese počas kríz rastie počet pohľadávok po splatnosti. Súčasná kríza ukazuje nadmerný rast platobného incidenčného indexu,“ skonštatovala na proexportnej akadémii agentúry SARIO organizovanej v spolupráci s EXIMBANKOU SR a COFACE v Bratislave country manažérka spoločnosti COFACE Slovensko Lucia Dobos. Ako dodala, v podnikateľskom prostredí, ktoré je veľmi konkurenčné a stále nepredvídateľnejšie, dostáva ochrana pred nevymožiteľnými pohľadávkami kľúčový význam.

Ako vyplýva aj z údajov  EXIMBANKY SR, záujem o poistenie rastie hlavne u malých a stredných spoločností. Tí sa na celkovom počte poistených spoločností podieľajú takmer 83 percentami.  Práve pre nich vytvorila EXIMBANKA SR nové online poistenie, určené predovšetkým pre tzv. MIKRO spoločnosti. „Princípom online poistenia eMSP je, aby mal každý exportér možnosť prístupu k poisteniu pohľadávok bez ohľadu na jeho veľkosť či realizované objemy,“ uviedol Dušan Pukač, riaditeľ odboru poistenia obchodovateľného rizika.

Spoločnosti zo Slovenska pritom čoraz viac začínajú poisťovať  biznis hlavne pri neobchodovateľnom riziku. „V top štvorke sú  Azerbajdžan, Kazachstan, Rusko a Bielorusko, no v poslednom období v dôsledku vývoja na Ukrajine sa zvýši počet tých firiem, ktoré tam, ale aj v Rusku chcú poistiť svoj biznis,“ podotkol v tejto súvislosti riaditeľ obchodu poistenia neobchodovateľného rizika EXIMBANKY SR Michal Demák.

Kríza však ukazuje, že zlyhať môžu aj veľkí hráči či seriózni partneri u nás aj v Európe. Vlaňajší krach spoločnosti Alpine je toho dôkazom. Až pätinu bankrotov dnes spôsobujú nedobytné pohľadávky vznikajúce nielen z prvotnej, ale aj druhotnej platobnej neschopnosti.

„Naše tržby dosahujú 60 miliónov eur ročne, no tým, že vyvážame až 97 % našej produkcie do celého sveta, je ťažké vyznať sa v špecifikách teritória. Riziko je veľké a zmierniť ho môžeme práve poistením,“ zdôrazňuje Peter Brzý, vedúci odboru financovania a tresury spoločnosti Rona, výrobcu skla. Bez poistenia pohľadávok si podnikanie nevie predstaviť ani výrobca osvetlenia, firma OMS.

„Podstatou poistenia je manažovanie kreditného rizika domácich aj zahraničných odberateľov, s ktorými obchodujú bezhotovostne. Poistiť sa dá platobná nevôľa, aj platobná neschopnosť,“ hovorí  Lucia Dobos. Firmy si už môžu overiť finančnú situáciu obchodných partnerov vopred vďaka obchodným informáciám. Napríklad Coface monitoruje finančnú situáciu 62 miliónov spoločností vo svete a analytici priamo v danej krajine firme určia aj kreditné skóre, podľa ktorého sa určuje výška poistného i sadzba. Zároveň aj analýza sektorov v jednotlivých krajinách pomôže firme pri rozhodovaní. No ako tiež pripomína Dobos, z praxe sa ukazuje, že lepší manažment pohľadávok majú tie firmy, kde sú obchodníci firiem priamo zainteresovaní na celom procese, nielen na vystavovaní pohľadávky.

Často sú však vo výlukách poistenia politické riziká, pohľadávky voči štátnym a verejným orgánom či prírodné katastrofy. Firmy ale môže práve v takýchto prípadoch, či pri strednodobých exportných projektoch mimo krajín EÚ a OECD a pri dlhodobých projektoch do 12 rokov požiadať popri komerčnom poistení o poistné krytie EXIMBANKOU SR. „Základom je podporiť konkurencieschopnosť firiem. Vieme sprístupniť dlhodobé financovanie, výhodnejšie a lacnejšie zdroje financovania a transfer rizík na financujúcu banku a EXIMBANKU SR. Našou úlohou je podporiť export, keďže v rozhodujúcej miere ovplyvňuje naše HDP,“ podotkol Demák. Ako dodal, aj pri dlhodobých projektoch, dokonca v rizikových krajinách, sa zatiaľ darí vymôcť pre naše firmy pohľadávky.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Napätie na východe mení preferencie slovenských exportérov (157,02 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English