Novinky a publikácie
27. 08. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Obavy o tvrdé pristátie Číny a globálnu recesiu sú prehnané

Obavy o tvrdé pristátie Číny a globálnu recesiu sú prehnané
Podľa nadnárodnej spoločnosti Coface je spomalenie rastu v Číne pre zvyšok rozvinutých ekonomík zvládnuteľné. „Vyhliadky rastu HDP Číny nie sú brilantné, ale sú ďaleko od podmienok recesie v USA, eurozóne, Veľkej Británii či v Japonsku,“ konštatuje hlavný ekonóm Coface Julien Marcilly.

Čierny pondelok na Šanghajskej burze, ktorá sa prepadla najviac od roku 2007, a stratila -8,5 % hneď v prvý deň a obdobne aj v nasledujúci, priniesol prepad aj na globálnych finančných trhoch (od -3 % v USA po -6 % v Miláne a Paríži), ako aj dodatočný prepad cien komodít. Ropa Brent padla na 43 USD za barel, čo je prepad o 32 % v porovnaní s májom  a 56 % medziročne. Dokonca tlak pocítili aj meny rozvíjajúcich sa krajín, ktoré atakovali svoje historické minimá oproti doláru. Na druhej strane,  dolár či euro stúpli. Dokonca väčšina akciových trhov sa spamätala už v nasledujúci deň, vrátane amerických a európskych, vynímajúc však čínske.  Prečo k čiernemu pondelku teda došlo a aké sú riziká? „Slabá hospodárska aktivita, na ktorú poukázali čínske indikátory, je kľúčovým dôvodom. Index podnikateľskej dôvery sa 21. augusta prepadol na sedemročné minimum, čím len zvýraznil trend spomalenia rastu čínskej ekonomiky,“ konštatuje Marcilly.

Prečo?

Negatívne dáta týkajúce sa exportu (medziročne o -8 %) len potvrdzujú, že rast sa stále spomaľuje, hlavne z dôvodu nižších investícií a slabšieho exportu. Pokiaľ ide o dopad na cenovú konkurencieschopnosť, súvisí so zvýšením pracovných nákladov, hlavne v textilnom priemysle. „Investície do stavebníctva sa takisto významne znížili.Cieľ vlády dosiahnuť tento rok rast HDP 7 % sa tak zdá čoraz viac nedosiahnuteľný. No obavy o čínsky rast nie sú jediným dôvodom terajšieho  pádu na burze,“ upozorňuje Marcilly.

Nadhodnotenie akciových trhov takisto vysvetľuje dôvod súčasných rozpredajov. V období od októbra 2014 do 8. júna vzrástla Šanghajská burza o +113 %, kým pokles rastu už bol hmatateľný. „Popri negatívnych správach z Číny a nadhodnoteniu globálnych akciových trhov tu však pridáva volatilitu aj načasovanie rozhodnutia amerického FEDu  zvýšiť úrokové sadzby,“ konštatuje.

Riziká

Riziká tvrdého pristátia Číny v súvislosti s prepadom hodnoty akcií sú prehnané: kapitálové investície predstavujú malý podiel na celkových aktívach domácností, väčšina z toho sú bankové vklady alebo investície do nehnuteľností. „Navyše, domácnosti, ktoré postihol pokles akciových trhov, majú väčšinou vysoké príjmy, čo znamená, že ich miera úspor je relatívne vyššia,“ konštatuje Marcilly. Rast výdavkov domácností sa síce spomaľuje (pomalší disponibilný príjem a rast maloobchodných tržieb, menej dynamické predaje áut), ale ceny nehnuteľností skočili za posledné 2 mesiace a dlhodobé fundamenty ostávajú na strane domácností optimistické: rozšírenie strednej triedy, nízka zadlženosť domácností... Čínske úrady majú pritom stále nástroje na obmedzenie ekonomického spomalenia (ďalšie oslabenie meny, zníženie úrokových sadzieb a podobne, čo už ukázali 25. augusta), ako aj korekciu na akciových trhoch, hoci terajšie kroky sa ukázali ako neúčinné.

„Spomalenie ekonomického rastu Číny ako druhej najväčšej ekonomiky planéty má dopad aj na zvyšok sveta, ale pre rozvinuté ekonomiky je zvládnuteľné.Vyhliadky rastu HDP Číny nie sú brilantné, ale sú ďaleko od podmienok recesie v USA, eurozóne, Veľkej Británii či v Japonsku,“ konštatuje hlavný ekonóm Coface. Export do Číny predstavuje vo všetkých kľúčových krajinách eurozóny menej než 4% z celkového exportu, výnimkou je Nemecko, kde je to 5 %.

„Ďalší prepad cien komodít pridáva tlak na ekonomiky závislé od komodít.Tie už pociťujú tvrdosť pádu, ktorý odštartoval v polovici roka 2014. Nie je prekvapením, že hlavní vývozcovia komodít sú v tomto smere v ohrození, najmä v Latinskej Amerike (Venezuela,  Ekvádor, Kolumbia a v menšej miere Mexiko), ďalej v Afrike napríklad Angola a Alžírsko, ale aj Bahrajn na Blízkom východe. Napokon, ani výhľad rastu ruskej ekonomiky sa za týchto podmienok nezlepšuje,“ konštatuje Marcilly.

Výrazne horšie tlaky na meny rozvíjajúcich sa krajín ovplyvňujú podnikovú sféru prostredníctvom rôznych kanálov. „Je pravda, že to zvyšuje cenovú konkurencieschopnosť miestnych vývozcov, ale na druhej strane to zvyšuje aj dovozné ceny vstupov. Okrem toho, nižšia mena zvyšuje hodnotu podnikových dlhopisov denominovaných v cudzích menách. Zvyšujú sa tak inflačné tlaky, čo obmedzuje kúpnu silu domácností. Brazília a Turecko sú v tomto smere obzvlášť zraniteľné,“ dodáva hlavný ekonóm Coface.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Obavy o tvrdé pristátie Číny a globálnu recesiu sú prehnané (124,79 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English