Novinky a publikácie
29. 05. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Poľsko si vo volebnom roku otvára priestor na ekonomické stimuly. Pozor však na riziká

Poľsko si vo volebnom roku otvára priestor na ekonomické stimuly. Pozor však na riziká
Krajina môže už onedlho skončiť s prísnymi opatreniami v rámci postupu pri nadmernom deficite (EDP).  Vo volebnom roku je to priaznivá správa. 

Poľsko je po prezidentských voľbách, no už v októbri krajinu čakajú parlamentné voľby. A práve vo volebnom roku sa poľskej vláde otvára priestor na ekonomické stimuly. „Dôvodom je odporučenie Európskej komisie ukončiť postup pri nadmernom deficite (EDP). Rada ministrov EÚ o ňom rozhodne už 19. júna,“ konštatuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu. Poľsko by jeho ukončením dostalo priestor na uskutočnenie viacerých ekonomických stimulov. „Dá sa predpokladať, že nimi budú opatrenia, ktoré zlepšia ekonomickú situáciu domácností,“ hovorí Sielewicz. Poľsko si však zároveň musí dať pozor na hroziace riziká.

Sedem rokov nadmerného deficitu

EDP je súčasťou Paktu stability a rastu EÚ, ktorý stanovuje, že sa členské krajiny musia vyhnúť nadmernému deficitu. Postup pri nadmernom deficite sa spúšťa, keď deficit prekročí 3 % HDP, alebo verejný dlh je väčší ako 60 % HDP. Ak sa tak stane, orgány Európskej únie  vydajú krajine odporúčania a časový rámec, aby dostala deficit či dlh pod kontrolu. Ak krajina neprijme nevyhnutné kroky, nasledujú sankcie. V prípade Poľska rozhodla Európska komisia o EDP v roku 1999. Po siedmich rokoch sa domnieva, že Poľsko Pakt stability a rastu plní. Ak návrh schváli Rada ministrov EÚ, v júni opustí EDP, aj spolu s Maltou. Nateraz platí EDP ešte pre ďalších deväť krajín – Chorvátsko, Cyprus, Portugalsko, Slovinsko, Francúzsko, Grécko, Španielsko a Veľkú Britániu.

Poľsko dosiahlo vlani deficit 3,2 % HDP, no spôsobili ho zvýšené náklady na systémovú dôchodkovú reformu, ktorú zvrátil zákon z roku 2013. Po zohľadnení týchto čistých nákladov sa deficit dostal na požadovanú úroveň.  Obdobne ku konca roka 2014  klesol aj vládny dlh bezpečne pod  60 % HDP, keď dosiahol 50,1 %. „Vládny program počíta s dosiahnutím  deficitu na úroveň 2,7 % HDP v tomto roku a 2,3 % HDP v nasledujúcom. Coface predpokladá, že v daných rokoch dosiahne deficit 2,9 %, respektíve 2,6 % HDP,“ konštatuje Sielewicz.

deficit_verejnych_financii
Riziká zostávajú

Ukončenie EDP znamená pre Poľsko aj to, že tvorba rozpočtovej politiky už nebude pod takým drobnohľadom  EÚ. Dá sa tak očakávať väčšia fiškálna flexibilita, najmä keď počas trvania EDP nemohla vláda robiť žiadne opatrenia, ktoré by znížili  výdavky do štátneho rozpočtu.  „Teraz je väčší  priestor pre ekonomické stimuly, ako zníženie dočasne vyššej DPH, a to o dva roky skôr, než sa pôvodne plánovalo. Takéto opatrenie povedie síce k zníženiu príjmov do rozpočtu okolo 6 miliárd zlotých ročne, no pridá rastu HDP vďaka vyššej spotrebe dva percentuálne body,“ vysvetľuje Sielewicz. Zníženie DPH však bude závisieť od veľkosti budúcoročného rozpočtu. Poľský minister financií ale už naznačil, že zrušením EDP by mohla vláda zvýšiť mzdy vo verejnom sektore, ktoré musela vlani zmraziť. Tiež by mohla zaviesť daňové prázdniny pre firmy na výdavky do výskumu a vývoja. Európska komisia chce však aj napriek zrušeniu EDP monitorovať fiškálny vývoj v Poľsku, aby sa ubezpečila, že dosiahnuté zlepšenie rozpočtu je dlhodobo udržateľné. Poľsku už aj odporučila znížiť deficit rozpočtu tento aj nasledujúci rok o ďalších 0,5 % HDP. „Vláda by tiež mala podľa odporúčaní Európskej komisie prijať aj ďalšie opatrenia, ako zrušenie prednostného odchodu do dôchodku, zlepšenie trhu práce a investovanie do železničnej infraštruktúry,“ dodáva.

Volebný darček

Zrušenie EDP prichádza pre vládu v najvhodnejší čas, keďže v októbri sú v Poľsku aj parlamentné voľby. „Len rozmrazenie platov vo verejnej správe by znamenalo pozitívny odkaz pre 600 tisíc potenciálnych voličov. Očakáva sa, že vláda bude nasledujúci rok veľmi opatrná, aby Poľsko opäť nevystavila hrozbe EDP, hoci ďalšie podstatné zníženie rozpočtového deficitu  - na úroveň menej než 2 % HDP - je v dlhodobom horizonte nepravdepodobné,“ upozorňuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.  

Stiahnuť túto tlačovú správu : Poľsko si vo volebnom roku otvára priestor na ekonomické stimuly. P... (139,87 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English