Novinky a publikácie
10. 04. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Slovensko je v top trojke najväčšieho nárastu počtu insolvencií v regióne CEE

Slovensko je v top trojke najväčšieho nárastu počtu insolvencií  v regióne CEE

Odolnými sektormi sú ťažba a dobývanie, dodávky energií, sektor vodného a odpadového hospodárstva. Najzraniteľnejšími sú naopak veľkoobchod a maloobchod, stavebníctvo a realitná činnosť.

Nadnárodná spoločnosť Coface vo svojej najnovšej štúdii Panorama CEE Insolvencies zaradila Slovensko spolu s Bulharskom a Českom do top trojky krajín s najvyššou mierou nárastu insolvencií za vlaňajší rok v regióne strednej a východnej Európy. Pre tento rok však už Slovensku taký negatívny výhľad, na rozdiel napríklad od Česka, nedáva.

5-najlepsich-a-najohrozenejsich-sektorov

Ťahúňom slovenskej ekonomiky je najmä automobilový sektor so závodmi Volkswagen, Kia a PSA. Domáci dopyt po autách tvorí len desať percent ich výroby, takže zvyšok automobilky exportujú do zahraničia. „Spomalenie rastu v eurozóne a slabší dopyt po autách aj z hlavných rozvíjajúcich sa trhov tak, hocako, spôsobili pribrzdenie celkového exportu krajiny. Kým za prvých deväť mesiacov roka 2012 bol nárast vývozu okolo 9 %, za to isté obdobie roka 2013 to už bolo len 3,7 %,“ konštatuje Coface.

V tom istom období však hospodárskemu výsledku nijako nepomohol domáci dopyt. Vysoká nezamestnanosť, ktorá vlani dosiahla 14,2 % (čo je dvakrát viac ako v Česku) s takmer nemenným rastom reálnych miezd sa podpísali pod nízku kúpyschopnosť obyvateľstva. Okrem toho, snaha vlády udržať fiškálny deficit pod 3 % priniesli nárast daní z príjmov právnických osôb, zmeny v sociálnych odvodoch či výraznejšie zdanenie ľudí s vyššími príjmami, ktorí dovtedy platili rovnú daň (hoci reálne sa to dotklo len 1 percenta daňovníkov).

 

Mnohé firmy tak kvôli pribrzdeniu ekonomiky neboli vlani schopné udržať výrobu a produkciu na plnú kapacitu, v dôsledku čoho aj znížili investičné plány. Tvorba fixného kapitálu sa znížila o dvojciferné číslo.

Najväčšie prípady platobnej neschopnosti na Slovensku za rok 2013

5-najvacsich-insolvencii

„Slabý ekonomický výkon sa podpísal v náraste počtu platobnej neschopnosti o 12 %, teda na 507 firiem z celkového počtu 540 000 aktívnych firiem,“ spresňuje hlavný ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz. Hlavný dôvod nárastu vidí nielen v ekonomickom spomalení a poklese domácej spotreby, ale aj zhoršení platobnej disciplíny medzi obchodnými partnermi a náraste druhotnej platobnej neschopnosti. Najviac insolvencií bolo v sektoroch veľkoobchodu a maloobchodu. Slovensko pritom alokovalo zo štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ 11,5 miliardy eur z rozpočtu na roky 2007-2013. Na jednej strane je to takmer zanedbateľné, ak to porovnáme, povedzme s Poľskom, ktoré získalo takto 69 miliárd eur, na druhej strane to predstavuje značnú sumu vzhľadom k veľkosti slovenskej ekonomiky (15,8 % HDP). Slovensko však pritom nevyužilo prostriedky z únie tak významne ako jeho susedia. „Dá sa len veriť, že získanie roka navyše, ktoré Slovensku (aj Rumunsku) dala Rada EÚ na dočerpanie prostriedkov, ekonomiku pomôže naštartovať. Najmä ak má aj v novom rozpočte na roky 2014-2020 naplánovaných 13,9 miliardy eur,“ dodáva.

vyvoj-platobnej-neschopnosti

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Slovensko je v top trojke najväčšieho nárastu počtu insolvencií ... (420,39 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English