Novinky a publikácie
26. 08. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Slovensko má najväčšieho skokana v rebríčku TOP 500 firiem v regióne

Nadnárodná spoločnosť Coface zverejnila po siedmy raz zoznam najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy. Máme v nej už 39 firiem. V top 20 sú Volkswagen, KIA Motors Slovakia a Slovnaft.

Slovensko zvýšilo počet svojich firiem v regióne s obratom nad 250 miliónov eur. Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka Coface CEE Top 500, zastúpenie v ňom má už 39 firiem. V top desiatke je náš jediný zástupca Volkswagen Slovakia. Do top dvadsiatky sa dostal aj ďalší výrobca áut Kia Motors Slovakia a rafinéria Slovnaft. „Naše tri najväčšie firmy potvrdili, že patria do top 20 hlavných hráčov v regióne. A to aj napriek tomu, že vzhľadom na prepad cien ropy, pokles predaja automobilov v rozvojových trhoch ako Rusko a Čína a pokračujúci prepad predaja nových automobilov v západnej Európe klesli tržby aj Volkswagenu, aj Slovnaftu,“ podotkol k výsledkom generálny riaditeľ Coface Slovensko Juraj Janči.

Sme v top päťke krajín

Nadnárodná spoločnosť Coface, popredný globálny hráč poistenia kreditného rizika firiem zostavuje od roku 2009 každoročne rebríček najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy podľa obratu. Coface CEE Top 500 si zároveň všíma aj ich zisk, počet zamestnancov, odvetvie pôsobenia a trhy. Keďže vzhľadom na konflikt na Ukrajine tento rok nebolo možné získať od ukrajinských spoločností relevantné dáta za rok 2014, posudzovala Coface len 12 krajín – Poľsko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Litvu, Lotyšsko a Estónsko. Aby porovnanie vývoja firiem bolo hodnoverné, opätovne prepočítala poradie v rebríčku aj za vlaňajší rok bez započítania ukrajinských firiem. Aj preto, hoci náš najlepší hráč – Volkswagen Slovakia je v top desiatke najväčších firiem v regióne, medziročne si svoje postavenie zhoršil. „Našej najväčšej automobilke klesli tržby o -5,4 % a nižší bol za rok 2014 aj počet vyrobených áut. Kým v roku 2013 to bolo 426 313 áut, vlani výroba dosiahla len 394 474 áut. Dôvodom bolo stále slabé oživenie na exportných trhoch,“ konštatuje Janči.

S počtom 39 firiem, ktoré spolu vyprodukovali obrat 45,649 miliardy eur a zisk 2,155 miliardy eur tak patríme do päťky krajín s najväčším počtom firiem zastúpených v rebríčku. Naše najväčšie firmy zároveň zamestnávajú  108 428 ľudí. Top trojka krajín – Poľsko, Maďarsko a Česko majú v rebríčku až dve tretiny firiem. Pole position si opäť udržalo Poľsko, ktoré má aj tento rok v rebríčku nielen najviac firiem, 176, ale prvenstvo obhájila tiež jeho firma, ropný gigant PKN Orlen. Dvojka patrí maďarskej matke nášho Slovnaftu MOL a tretie miesto si rovnako udržala česká automobilka Škoda Auto. Hoci najväčšie zastúpenie v rebríčku majú energetické firmy, práve tým sa tento rok najviac prepadol obrat. Rástol naopak najviac automobilkám, čoho dôkazom je aj Škoda Auto, ktorá ho zvýšila medziročne o viac ako pätinu. 

Máme skokana v obrate

V rebríčku najväčších firiem máme 39 zástupcov, o dva viac ako vlani, dokonca pribudlo päť nováčikov - Faurécia, GGT, Metro Cash & Carry, Okte a Lidl Slovenská republika, ktorá sa z nich dostala najvyššie na 170. miesto. Niektoré naše firmy neobhájili svoju  vlaňajšiu pozíciu a obrat im klesol, či dokonca vypadli z rebríčka, no máme aj úspešnejšie, ktoré si prilepšili. Napríklad spomínaná KIA Motors Slovakia, Tesco Stores SR, Foxconn Slovakia, Mobis Slovakia, Kaufland Slovenská republika, INA Kysuce a INA Skalica a podobne. Práve v náraste obratu máme aj najväčšieho skokana v rebríčku. Je ním nováčik Okte, ktorý za vlaňajšok zvýšil obrat o +267,9 %. Spoločnosť organizuje a vyhodnocuje krátkodobý cezhraničný trh s elektrinou a zabezpečuje zúčtovanie odchýlok na území Slovenska  „Spoločnosti pomohla najmä zmena legislatívy. Bude tak zaujímavé sledovať, ako si svoje postavenie v rebríčku udrží tento rok,“hodnotí Janči. V súčasnosti je Okte na 172. mieste.

Celkovo si v regióne zlepšilo medziročne svoju pozíciu 221 firiem, 12 si ju udržalo a 61 firiem je v TOP 500 po prvý raz. Najvýraznejší skok v rebríčku sa podaril poľskému telekomunikačnému operátorovi a prevádzkovateľovi viacerých médií Cyfrowy Polsat (z 239. priečky na 70.). Ten si zároveň aj zvýšil obrat, no hlavne kvôli akvizícii konkurenta Polkomtel. Najväčší skokan z nováčikov v umiestnení je Arcellormittal Poland na 33. mieste. Hoci ide o oceliarskeho giganta, najviac nováčikov pochádza v regióne z automobilového priemyslu. Najväčší prepad v rebríčku zo 195. miesta na 409 utrpela estónska ropná a plynárenská spoločnosť Baltic International Trading. Tá doplatila na prepad cien ropy aj ruské embargo.

„Ťahúňom ekonomiky Slovenska sa vlani stal hlavne domáci dopyt. Spotreba domácností vzrástla o 2,2 %, pričom pozitívny rast vidíme aj pri fixných investíciách firiem.  Tie sa medziročne zvýšili o 5,6 %. Pozitívny vývoj Coface predpovedá Slovensku aj na tento rok, kde rast HDP odhadujeme na 3 %. Firmy by tak mohli pokračovať v nastúpenom trende. Ako ukázal aj vlaňajší vývoj, hoci Slovensko je krajinou vysoko orientovanou na export, spomalenie európskej ekonomiky či ruské embargo podnietilo mnohé firmy nájsť si náhradné odbytištia. Keďže postupne dochádza aj k oživovaniu v eurozóne, naše najväčšie firmy by mohli tento rok zlepšiť svoje výsledky v rebríčku,“dodáva Janči.

Coface-CEE-Top-500-compress
Stiahnuť túto tlačovú správu : Slovensko má najväčšieho skokana v rebríčku TOP 500 firiem v reg... (329,35 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English