Novinky a publikácie
22. 07. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Slovensko rastie v produkcii áut najrýchlejšie v regióne

Slovensko rastie v produkcii áut najrýchlejšie v regióne
Coface analyzoval automobilový sektor v strednej a východnej Európe. Vyrobilo sa tu 3.6 milióna áut, čo je pätina produkcie EÚ. Z regiónu však len dve krajiny - Slovensko s Česko patria zároveňajk dvadsiatke najväčších výrobcov áut vo svete.

Slovensko je v náraste výroby áut od počiatku krízy po teraz na špičke v regióne. Kým v roku 2008 sa u nás vyrobilo 575,8 tisíca osobných a úžitkových áut, v roku 2014 až 993 tisíc. Ide o nárast o 72 %, čo sa nepodarilo žiadnej ďalšej krajine. Vyplýva to z unikátnej analýzy Coface o automobilovom sektore v strednej a východnej Európe. Analýza si podrobne všíma a porovnáva vývoj sektora, jeho podiel na výrobe, zamestnanosti, ale aj závislosť od zahraničného dopytu a exportu v šiestich krajinách regiónu so silnou automobilovou výrobou – okrem Slovenska aj v Rumunsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Slovinsku.

TOP trojka v regióne? Slovensko, Česko a Rumunsko

„Automobilový sektor je silným ťahúňom stredo- a východoeurópskych ekonomík.  Krajiny boli schopné pritiahnuť významný objem priamych zahraničných investícií, výsledkom čoho je dvojnásobný nárast automobilovej produkcie v regióne za ostatných desať rokov. Hocako, Slovensko, Česko a Rumunsko sú v tomto smere najúspešnejšie, keď sa tu výroba takmer strojnásobila, alebo dokonca zvýšila štvornásobne. Hoci aj pri Poľsku sa predpokladalo, že sa pridá do tohto exkluzívneho klubu, jeho výroba ľahkých úžitkových vozidiel postupne po roku 2008 klesala a za rok 2014 sa dostala na úroveň spred desiatich rokov,“konštatuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu. 

celkova-produkcia-vozidiel

Ako vyplýva z analýzy Coface, v porovnaní s rokom 2008 výroba významnejšie vzrástla popri Slovensku aj v Rumunsku (60 %) a Česku (32 %). Naopak Maďarsko, Poľsko a Slovinsko sa v objeme výroby stále nedostali na predkrízovú úroveň. Dokonca spomínané Poľsko vlani vyrobilo menej než polovicu objemu vozidiel vyrobených v Česku. „Najviac sa však do rozšírenia kapacít investovalo v Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku,“pripomína Sielewicz.

Svetové Slovensko

No hoci v stredo- a východoeurópskom regióne sa vlani vyrobilo až 3,6 milióna áut, čo je pätina objemu vyrobeného v EÚ a 4 % z celosvetovej výroby, len dvom krajinám z regiónu sa darí byť aj v TOP 20 najväčších výrobcov vozidiel na svete – Slovensku a Česku. „Tieto dve krajiny spolu vyrobia až dve tretiny celkovej produkcie áut regiónu strednej a východnej Európy,“zdôrazňuje Sielewicz.

Ako pritom vyplýva z analýzy, v šiestich krajinách regiónu so silnou automobilovou výrobou je spolu 33 závodov na ich produkciu. „Región dokázal prilákať priame zahraničné investície predovšetkým kvôli atraktívnym nákladom na pracovnú  silu, geografickej polohe, vzdelanej pracovnej sile a zlepšujúcemu sa podnikateľskému prostrediu,“vysvetľuje Sielewicz. V regióne dominujú západoeurópske značky, hlavne nemecké, francúzske a talianske, ako aj ázijskí výrobcovia – Hyundai, Toyota a Suzuki. Majorita výroby sú osobné autá, hoci v troch krajinách sa vyrábajú aj ťažké úžitkové vozidlá a v prípade Poľska ľahké úžitkové vozidlá.

No hoci podľa Sielewicza domáci výrobcovia ťažkých úžitkových vozidiel sú schopní aj dnes predávať na zahraničných trhoch, vo väčšine krajín domáce značky pri osobných vozidlách nedokázali prežiť na trhu.„Až na dve silné výnimky – česká Škoda a rumunská Dacia. Tieto dve značky dostali nový impulz po investícii zo strany Volkswagenu, respektíve Renaultu,“pripomína ekonóm Coface. V regióne je pritom zastúpená široká škála značiek – od malých mestských áut ako VW up, Toyota Aygo či Peugeot 108, cez prémiové modely Audi TT, Mercedes CLA, Volkswagen Touareg, Audi Q 7 a diely pre Porsche Cayenne. Slovenský závod Volkswagenu tiež rozšíri výrobu, aby zváral karosériu aj pre Bently Bentayga.

Tahúň ekonomiky

Automobilová výroba (osobné a úžitkové vozidlá, prívesy, návesy a ďalšie dopravné zariadenia) je v regióne silným ťahúňom ekonomiky. Ako vyplýva z analýzy, dáva prácu 850 tisíc ľuďom.„Zároveň sa významne podieľa na raste ekonomiky. Najvýraznejším príkladom je Slovensko, kde sa automobilový sektor podieľa na celkovej hodnote výroby (GVA) až 32 %. Hneď za ním nasleduje Česko s 22 %. Obe zároveň vedú aj v podiele na celkovom objeme výroby, a to 12,6 % resp. 9,1 %,“konštatuje.

Výrobcovia vozidiel v regióne sú však silne závislí od exportu. Do krajín únie smeruje z regiónu až 85 % exportu vozidiel. Slovensko spolu s Rumunskom majú významný objem vývozu aj mimo úniu.„Slovensko exportuje mimo krajín únie až 26 % z exportu cestných vozidiel, pričom 4 % smerujú na americký trh a 7 % do Číny,“konštatuje Sielewicz. Hoci Rusko je pre región a hlavne Slovensko silný exportný trh, geopolitický vývoj, recesia v krajine, oslabenie meny a vysoká inflácia znížili dopyt po autách.„Slovensko malo v roku 2013 z regiónu najvyšší podiel exportu áut do Ruska, až 7 %. Vlani však už tento objem klesol o 21 %,“dodáva ekonóm Coface.

registracia-osobnych-aut

„Významný vplyv na tak vysokom podiele exportu do krajín SNŠ je spôsobený jednak historicky vyššou orientáciou Slovenska na ruský trh, ako aj podporou časti týchto vývozov štátnou Eximbankou prostredníctvom poistenia úverov. Práve súčasný pokles exportu do týchto krajín najviac ohrozuje práve Slovensko, čo však môžu vykompenzovať nové modelové rady,“ zdôvodňuje Dušan Pukač, obchodný riaditeľ Coface Slovensko.

vyroba-motorovych-vozidiel
Zostávame závislí na exporte

Najviac zmeny v exporte, teda aj zmeny ekonomiky eurozóny, pociťujú Slovensko a Česko. V oboch krajinách sa vyrába najviac áut na tisíc obyvateľov (180 v prípade Slovenska a 108 v prípade Česka), no pokiaľ ide o domáci dopyt, na tisíc obyvateľov bolo v prípade Česka registrovaných podľa údajov Eurostatu za rok 2012 len 448 áut, v prípade Slovenska 337. Najviac má Slovinsko (518), najmenej Rumunsko (224). Aj vek áut je v regióne stále veľmi vysoký. Viac ako polovica registrovaných áut v Česku je staršia než desať rokov, v Poľsku jazdí po cestách starších ako desať rokov až 71 % áut. Spoliehať sa na domáci dopyt sa tak stále nedá a závislosť na exporte ostáva. Na druhej strane, prognózy sú optimistické. Vďaka pozitívnemu vývoju ekonomiky spotreba domácností rastie, dokonca aj firmy začínajú vo väčšom obmieňať svoj vozidlový park.„Súčasný vývoj ukazuje, že eurozóna – ako hlavný vývozný trh - sa odrazila od dna a má lepšie vyhliadky na zvýšenie dopytu,“dodáva Sielewicz.

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Slovensko rastie v produkcii áut najrýchlejšie v regióne (279,72 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English