Novinky a publikácie
11. 07. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Slovenských vývozcov čakajú s Brexitom zmeny

Slovenských vývozcov čakajú s Brexitom zmeny
Firmy zo Slovenska, ktoré podnikajú v Británii, sa musia po vystúpení krajiny z Európskej únie pripraviť na zmenu tamojšej legislatívy, ako aj hrozbu úpadku podnikajúcich v citlivých odvetviach, upozorňuje Juraj Janči, generálny riaditeľ Coface Slovakia.

Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie prinesie aj pre slovenských vývozcov isté zmeny, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Podotkol to v súvislosti s ďalším vývojom po rozhodnutí Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie Juraj Janči, generálny riaditeľ Coface Slovakia. Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v manažovaní kreditného rizika firiem.

Už krátkodobá reakcia po referende vo Veľkej Británii priniesla oslabenie britskej libry, z čoho ťažili hlavne vývozné spoločnosti z Británie, naopak export do Británie sa našim spoločnostiam predražil. Ako pripomína Juraj Janči, oslabenie libry už nebude pokračovať v takých skokoch ako doteraz a kurz voči euru bude stabilnejší. „Na druhej strane, vystúpenie členskej krajiny zo spoločenstva Európskej únie má svoje procesné a technické kroky a je platné tak pre úniu, ako aj pre Veľkú Britániu. Slovenské firmy by sa preto zároveň mali pripraviť vopred aj na zmenu právnych predpisov, pokiaľ priamo podnikajú vo Veľkej Británii,“ upozorňuje Juraj Janči. „Pripraviť by sa mali najmä na zmeny v otázkach zamestnania a daňových predpisov,“ spresňuje.

Dopad Brexitu je potrebné podľa neho zvážiť  predovšetkým pri firmách, ktoré predávajú tovar citlivý na domáci dopyt. „Medzi ne napríklad patrí elektronika, alebo tovar týkajúci sa  zariadenia bytov,“ vypočítava. Aj z tohto dôvodu nevylučuje, že sa niektoré spoločnosti a teda obchodní partneri môžu dostať do problémov. „Môže sa objaviť ďalšia vlna úpadku jednak predajcov elektroniky, ako aj firiem podnikajúcich v stavebníctve,“ podotýka Juraj Janči.

Aby vlna problémov nestiahla aj slovenské spoločnosti obchodujúce na tamojšom trhu, odporúča zváženie dodatočných zabezpečení. „Zároveň by mali zvážiť podporu vzájomných vzťahov cez poistenie či iné nástroje zábezpeky, ako napríklad akreditívy či ďalšie,“ konštatuje Juraj Janči, generálny riaditeľ Coface Slovakia.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Slovenských vývozcov čakajú s Brexitom zmeny (117,33 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English