Novinky a publikácie
31. 03. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Spojené štáty si zlepšili rating, majú jedno z najnižších rizík platobnej neschopnosti. Rozvíjajúce sa ekonomiky sú, naopak, pod tlakom

Spojené štáty si zlepšili rating, majú jedno z najnižších rizík platobnej neschopnosti. Rozvíjajúce sa ekonomiky sú, naopak, pod tlakom

Spojené štáty americké si zlepšili úverový rating na najvyššiu známku A1 a dostali sa do najlepšej skupiny z pohľadu splácania pohľadávok vo firemnom sektore. Je to aj vďaka oživeniu vyspelých ekonomík, ktorým nadnárodná spoločnosť Coface tento rok predpovedá rast  1,9 % oproti  1,2 % v roku 2013. Pozíciu si zlepšila aj Veľká Británia. Miera rizika sa však zvýšila v hlavných rozvíjajúcich sa ekonomikách. Coface tak Brazílii a Rusku, ale aj Turecku a Venezuele  vo svojom jarnom hodnotení 160 krajín z pohľadu rizík neplatenia pohľadávok vo firemnom sektore znížila rating alebo dala negatívny výhľad.

Podnikateľské prostredie je tiež v rozvíjajúcich sa ekonomikách veľmi nestále. Doplatilo na to niekoľko krajín vrátane Ukrajiny či opäť Venezuely, ktorým Coface  znížila rating.

Spojené štáty a Veľká Británia: Zlepšenie hodnotenia

Spojené štáty sa  vďaka zlepšeniu ratingu na A1 dostávajú do najlepšej kategórii z pohľadu rizika. V tejto skupine sú krajiny ako Japonsko, Kanada a Švajčiarsko. Dôvodov zlepšenia je viacero. USA majú dnes dynamický a vyvážený rast. Coface Spojeným štátom tento rok predpovedá rast ekonomiky 2,7 %. Krajina môže ťažiť zo stabilnej spotreby domácností  aj stability firemného sektora. Rovnako sa na predkrízovú úroveň dostala ziskovosť spoločností, ktoré majú relatívne nízke dlhové zaťaženie. Ďalším faktorom, ktorý prispel k zlepšeniu ratingu, je legislatívne predĺženie dlhového stropu začiatkom roka 2014.

Veľká Británia získala po dvojročnej prestávke opäť známku A3 s pozitívnym výhľadom. Coface odhaduje rast jej ekonomiky na tento rok na úrovni 2,1 %.  Rastu pomáha jednak spotreba domácností, ktorá ťaží z ľahšieho prístupu k úverom, ale posilní ho aj zvyšujúca sa úroveň investícií. Aj medzi spoločnosťami rastie dôvera, hoci niektoré odvetvia, vrátane  výroby, za ostatnými zaostávajú, príkladom sú finančné služby alebo stavebníctvo.

Viacero hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík je pod tlakom

V hlavných rozvíjajúcich sa ekonomikách pokračuje spomalenie rastu, no hlavne kvôli  problémom s pokrývaním dopytu. Dve z krajín takzvanej skupiny BRIC obzvlášť tvrdo zasahuje prepad investícií.

Brazílii Coface znížila rating už na známku A4. Zníženie spotreby a štrukturálne problémy sa totiž podpísali pod rastový potenciál krajiny: je tu nedostatočná infraštruktúra, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a byrokratické prekážky.

V Rusku zas geopolitické napätie zhoršuje už i tak oslabenú ekonomiku, v dôsledku čoho Coface rozhodla o zhoršení hodnotenia krajiny na známku B s negatívnym výhľadom. Dopady ukrajinskej krízy, rovnako ako aj zvýšený odliv kapitálu z Ruska budú mať negatívne dôsledky pre spomalenie tempa rastu a pokles investícií v krajine. Coface upravil aj odhad rastu ekonomiky krajiny. Po  1,3 % v roku 2013 tento rok predpovedá rast HDP len 1 %.

Keďže aj politická nestabilita je jedným z kritérií, podľa ktorých Coface hodnotí riziko, známka A4 pre Turecko a C pre Venezuelu v oboch prípadoch s negatívnym výhľadom plne odrážajú zložitosť politickej krízy v oboch krajinách. V Turecku nemožno vylúčiť riziká politického napätia pred nadchádzajúcimi marcovými komunálnymi a augustovými prezidentskými voľbami. Coface očakáva spomalenie rastu ekonomiky na 2 % z dôvodu prísnejšej menovej politiky a vysokej inflácie. Pokiaľ ide o firmy, skúsenosti s platobnou morálkou sa tam podľa Coface od decembra 2013 zhoršujú.

Venezuela je zas v recesii a zmietaná hyperinfláciou na pozadí sociálnych a politických problémov. Situácia zostane takisto veľmi nestabilná až do parlamentných volieb v septembri 2015. Predovšetkým nestabilné je to pre firmy, ktorým hrozí riziko znárodnenia a ktoré podliehajú dovoznému prídelovému systému a kontrole cien a marží. Zahraniční či miestni dodávatelia štátnych firiem, ako aj firiem z ropného a plynárenského odvetvia, tak čelia výraznému meškaniu platieb.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Spojené štáty si zlepšili rating, majú jedno z najnižších riz... (138,97 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English