Novinky a publikácie
01. 06. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Štrajky autosektora v Turecku priniesli viaceré otázniky

Štrajky autosektora v Turecku priniesli viaceré otázniky
Automobilové odvetvie je v krajine najväčším exportérom. Svetové automobilky však môžu zvažovať alternatívy k tamojším závodom – vo východnej Európe či v Ázii.

Štrajky pracovníkov automobilového sektora, ktoré v Turecku trvali s menšími prerušeniami od polovice mája, skončili nateraz ústupkami zo strany svetových automobiliek, ktoré tam majú závody. Štrajky za vyššie platy však zároveň nastolili viacero otáznikov týkajúcich sa nielen tamojšieho odvetia, ale aj budúceho podielu krajiny na svetovej automobilovej produkcii.

Nesplnené požiadavky

„Príčinou prvého zastavenia výroby v polovici mája v najväčšom automobilovom závode Turecka, v meste Bursa, kde Renault zamestnáva okolo 1500 ľudí, bolo zlyhanie odborov Türk Metal pri vyjednávaní vyšších platov a zlepšení pracovných podmienok. Priemerná týždenná pracovná doba je v Turecku 47,9 hodiny (v roku 2013), čo je najviac spomedzi 30 krajín OECD. V prepočte za hodinu zarobia na linke 2,9 USD,“ hovorí ekonóm Coface Seltem Iyigun. Lavína protestov za vyššie platy postupne v nasledujúce dni zasiahla celý sektor - automobilky, aj dodávateľov – výroba sa prerušila  v závodoch Renault, Tofas patriaci Fiatu, Ford, Mako, Coskunoz, Delphi a protestovalo sa aj vo Valeo, SKT či Ototrim.

Vysoké straty

„Automobilový priemysel je pre tureckú ekonomiku veľmi dôležitý. Domáci trh má vysoký potenciál, najmä keď vlastníctvo áut je stále na nízkej úrovni - 155 áut na 1000 obyvateľov (údaje Svetovej banky za rok 2010). Okrem toho, polovica z vozidiel v Turecku je staršia ako 12 rokov. Aj toto robí z Turecka veľmi atraktívny trh pre investorov. Príliv kapitálu do autosektora predstavuje 75 miliónov USD, čo je 3,8 % z celkového prílivu kapitálu do výrobného sektora,“ konštatuje Seltem Iyigun. Export vozidiel predstavoval vlani 18,1 miliardy USD, čo je 11,5 % celkového exportu Turecka. Automobilový sektor je v Turecku aj významný zamestnávateľ, 400 000 zamestnancov predstavuje 2 % z celkového počtu zamestnaných v krajine.

0526-Coface-Alert-_Turkish-auto

Protesty preto priniesli straty na výrobe. Len vlani sa v Turecku vyrobilo 1,22 milióna vozidiel. Traja výrobcovia – Renault, Tofas (Fiat) a Ford sa vlani na celkovej produkcii podieľali 65 %. Len týždeň prerušenia výroby tak so sebou prináša stratu  30 tisíc vozidiel, vrátane výroby komponentov. „Väčšou stratou bude, ak sa protesty budú opakovať. Výrobcovia áut môžu uprednostniť zrušenie budúcich objednávok a presunúť výrobu k rivalom Turecka – do východnej Európy či Ázie,“ podotýka Seltem Iyigun. Renault to naznačil ešte na začiatku štrajkov, keď vyhlásil, že zváži ďalšie investície, ak sa Turecko ukáže ako nestabilné. Toto by mohlo oslabiť nielen konkurencieschopnosť krajiny, ale aj znížiť príjmy sektora. „Oneskorenie dodávok môže stáť spoločnosti z autosektora vysoké kompenzácie, či už cez núdzové letecké dodávky, alebo  iné typy finančne nákladných kompenzácií,“ dodáva Seltem Iyigun.

Coface hodnotí v súčasnosti rizikovosť tureckého automobilového sektora známkou stredné riziko. Aj preto, že za prvý kvartál tohto roku celková produkcia autosektora vzrástla medziročne o 28 %, domáce predaje poskočili o 56 % a export sa zvýšil o 17 %. Oživenie európskeho dopytu by tak mohlo prispieť k podpore výroby v Turecku. Okrem toho, nateraz majú firmy pôsobiace v automobilovom priemysle stabilné finančné zázemie, čo znižuje riziko nesplácania pohľadávok. 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Štrajky autosektora v Turecku priniesli viaceré otázniky (146,24 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English