Novinky a publikácie
09. 10. 2019
Country risk a ekonomické štúdie

Tajomstvo úspechu holandského obchodu

Tajomstvo úspechu holandského obchodu

Rastúci protekcionizmus v Číne a Spojených štátoch, Brexit, znižovanie dynamiky svetového obchodu... Aj napriek týmto problémom globálnej ekonomiky má holandská ekonomika jasnú budúcnosť.

Holandsko bolo už po stáročia vďaka dominantným globálnym námorným silám a ekonomike významným hráčom svetového obchodu. V roku 2018 sa napríklad stalo šiestym najväčším vývozcom tovaru na svete a pokiaľ ide o HDP, patrila mu tretia priečka za Írskom a Švajčiarskom (podľa údajov k roku 2015). A hoci globálne ekonomické prostredie je menej priaznivé a svetový obchod stratil na sile, dokonca nadnárodná spoločnosť Coface očakáva pokles svetového obchodu za celý rok 2019 o 0,8 %, Holandsko je výnimkou. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Coface, globálneho lídra v poistení pohľadávok firiem a manažovania ich kreditného rizika.

Závideniahodný príklad

V roku 2018 predstavoval holandský zahraničný obchod (vývoz a dovoz tovaru a služieb) 161 % HDP, kým v prípade Nemecka to bolo len 50 %. Vďaka námorným prístavom v Rotterdame, Amsterdame, Moerdijku, Terneuzene a niekoľkým medzinárodným letiskám je Holandsko veľmi dobre vybavené a predstavuje nevyhnutnú logistickú platformu v srdci Európy.

„V zhoršujúcom sa globálnom obchodnom prostredí sa zdá, že holandský vývoz sa naďalej vyvíja dobre s relatívne vysokými medziročnými mierami rastu v porovnaní s ostatnými krajinami. Čiastočne je to dôsledkom toho, že ceny ropy zostávajú na vysokej úrovni, pričom ropa a plyn tvoria významný podiel vývozu vyprodukovaného v krajine. No faktom tiež je, že cenová konkurencieschopnosť holandského hospodárstva sa v posledných rokoch zvýšila. Mzdové náklady sa v roku 2014 výrazne znížili a odvtedy zostávajú stabilné,“ upozorňuje v analýze spoločnosť Coface.

Rotterdamský efekt

Vzhľadom na priaznivú geografickú polohu Holandska a jeho konkurencieschopnú infraštruktúru prechádza veľa tovaru cez Holandsko. Reexport tohto tovaru je neoddeliteľnou súčasťou holandskej obchodnej bilancie. „Aj keď pridaná hodnota tohto vývozu je veľmi nízka, jeho objem má zásadný vplyv na štatistiku obchodu - tento jav sa nazýva „Rotterdamský efekt“. V roku 2016 dosiahol celkový vývoz 432,5 miliardy eur, z čoho 189,1 miliardy eur (približne 44 %) pochádzalo z opätovného vývozu,“ upozorňuje Coface. Znamená to, že hoci Holandsko v roku 2016 zaznamenalo prebytok obchodnej bilancie 52,1 miliardy eur, bez opätovného vývozu a dovozu by to bolo o 20 miliárd eur menej. 

Na obzore nové a staré prekážky

Holandsko je bránou pre obchod s tovarom do Európy, najmä zo Spojených štátov a Číny. Nová obchodná politika USA sa už prejavuje aj na holandskom vývoze do Spojených štátov, ktorý od decembra 2018 spomaľuje. Potenciálne colné sadzby USA na európske autá pritom tiež predstavujú bezprostrednú hrozbu pre Holandsko.

„Riziko amerických taríf však nie je ničím porovnateľným s potenciálnymi dopadmi Brexitu bez dohody,“ varuje Coface. Podľa CBS a OECD dosiali holandské spoločnosti v roku 2018 zisk z vývozu tovaru a služieb do Veľkej Británie vo výške 25,5 miliardy eur (3,3 % holandského HDP), vďaka čomu sa Spojené kráľovstvo stalo po Nemecku druhým najväčším obchodným partnerom Holandska meraným podľa pridanej hodnoty. „Aj keď Spojené kráľovstvo ešte nevystúpilo z Európskej únie, účinky Brexitu sú už veľmi viditeľné, pretože pokles hodnoty libry spôsobuje, že holandské výrobky sú pre Britov drahšie, a preto sa znižuje ich konkurencieschopnosť,“ spresňuje Coface.

Budúcnosť holandskej dynamiky

Holandsko je jedinečné svojou otvorenosťou ekonomiky, ktorá ho robí aj veľmi zraniteľným voči obchodným otrasom. Súčasne mu však umožňuje rýchlo prispôsobiť svoje obchodné vzťahy.

Spomalenie svetového obchodu nebude okamžite vplývať na holandský export aj vzhľadom na  Rotterdamský efekt. Súkromná spotreba a investície sú totiž v súčasnosti hlavnými hnacími silami holandského obchodu, takže hoci je svetový obchod slabý, tamojšia ekonomika môže rásť.

Napriek tomuto zložitému svetovému podnikateľskému prostrediu tak spoločnosť Coface stále očakáva, že holandské hospodárstvo porastie v rokoch 2019 o 1,7%, a v roku 2020 o 1,5 % v súlade s priemernými mierami rastu za posledné desaťročie.

 

 

 

 

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Tajomstvo úspechu holandského obchodu (437,43 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English