Novinky a publikácie
17. 08. 2020
Country risk a ekonomické štúdie

USA zažívajú dvojrýchlostné bankroty firiem

USA zažívajú dvojrýchlostné bankroty firiem

Vzhľadom na to, že pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla Spojené štáty veľmi tvrdo, Coface vo svojom najnovšom scenári predpovedá, že HDP krajiny sa tento rok zníži o 5,6 % a budúci rok  by potom rast mal dosiahnuť rast 3,3 %. „Túto prognózu však môžu ohroziť najnovšie opatrenia niektorých štátov USA, ktoré po rozsiahlom pozastavení výroby v apríli opätovne pristupujú k jej obmedzeniam,“ konštatuje v najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

 

Masívny rast insolvencií

Pokiaľ ide o bankroty firiem v USA, po prudkom poklese HDP by podľa Coface malo nasledovať aj masívne zvýšenie počtu podaní konkurzov," upozoňuje Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Faktom je, že od začiatku krízy počet prípadov bankrotu podľa kapitoly 7 amerického zákona o bankrote (likvidácia) od februára klesol. Zároveň však prudko stúpa počet spoločností hľadajúcich ochranu podľa kapitoly 11 (reorganizácia). K máju to bol medziročne nárast o 48 %. „Naznačuje to, že už vznikajú bankroty súvisiace s COVID-19. Coface predpovedá, že počet bankrotov významne vzrastie v druhej polovici roku 2020, a to s nárastom 43 % za obdobie od konca roka 2019 do konca roka 2021,“ podotýka Ján Čarný.

Odhady spoločnosti Coface navyše ukazujú, že „zombie“ spoločnosti, ktoré sa v poslednom desaťročí rozrástli na viac ako 6 % z celkového počtu spoločností k roku 2019, by mohli v nasledujúcich mesiacoch tiež zbankrotovať. „Počet spoločností v ťažkostiach sa pravdepodobne znásobí aj v dôsledku akumulácie dlhu,“ dodáva Ján Čarný.

 

Falošné zdanie o poklese bankrotov

V roku 2019 došlo k prvému medziročnému nárastu počtu bankrotov od roku 2009, keď počet konaní začatých v roku 2019 vzrástol o 2,5 % v porovnaní s rokom 2018. Údaje zverejnené po prvom štvrťroku 2020 ukazujú, že po skoku o 21 % v januári začal počet konaní vo veci bankrotu firiem od februára klesať. „Podobne ako v Európe možno tento trend vysvetliť opatreniami štátu na podporu likvidity spoločností, ako aj vyčkávacím postojom dlžníckych spoločností a uzavretím konkurzných súdov,“ upozorňuje Ján Čarný.

 

Najzraniteľnejšie sektory

Vzhľadom na rozsah šokov a postupné vypršanie opatrení na podporu likvidity firiem sa očakáva, že počet insolvencií firiem v Spojených štátoch sa bude zrýchľovať. Najzraniteľnejšie sú vzhľadom na kondíciu jednotlivých súvah spoločností  letecký priemysel, maloobchod, automobilový priemysel a energetika.

„Zombie“ spoločnosti, ktoré fungujú napriek neistej solventnosti a ziskovosti, by v nadchádzajúcich mesiacoch mohli tiež zbankrotovať. Ešte dôležitejšie je, že s pribúdajúcim počtom firiem, ktoré využívajú dlh, aby sa vysporiadali so stratami na príjmoch, zvyšuje riziko bankrotu aj rast počtu firiem v problémoch.

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : USA zažívajú dvojrýchlostné bankroty firiem (512,64 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English