Novinky a publikácie
04. 02. 2019
Country risk a ekonomické štúdie

V autosektore cítiť nervozitu

Nedávny štrajk v maďarskej dcérskej spoločnosti Audi je nateraz síce zažehnaný, no jeho vplyv na ďalšie spoločnosti aj v Európe vrátane nášho Volkswagenu Slovakia ukázal, že autosektor je pod silným tlakom.

„Ak by sa podobné aktivity tento rok zopakovali či už v Audi v Maďarsku, alebo inde, Slovensko by to ako výrobca vozidiel mohlo významnejšie pocítiť. Momentálne je vývoj v sektore ovplyvniteľný mnohými faktormi. Vo všeobecnosti je možné cítiť veľkú nervozitu v sektore či už z vonkajšieho prostredia - Brexit, dovozné clo do USA, vnútorné štrukturálne problémy v Číne,  alebo vnútorného. Ide najmä o tlak na optimalizáciu, štrajky zamestnancov či škandály s produkciou,“konštatuje Juraj Janči, country manažér spoločnosti Coface Slovensko. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Ako upozorňuje Juraj Janči, tieto faktory sú tak rizikom aj pre ekonomiku Slovenska.„Je totiž mnoho subdodávateľov závislých od objednávok z automobilového sektora. To, že napríklad spomínaný štrajk v Audi skončil, svedčí o tom, že automobilky už neberú na ľahkú váhu interné problémy a majú snahu ich riešiť,“konštatuje.

Univerzálny recept, ako čeliť súčasným tlakom tak, aby ich ekonomika pocítila čo najmenej, podľa neho nefunguje, treba čo najskôr zmeniť strategické uvažovanie .„Predpokladám, že už samotné automobilky rozmýšľajú nad prípadnou diverzifikáciou. Dôležité je však zmeniť strategické uvažovanie. A to sústrediť sa na produkty z high end a vysokej pridanej hodnoty. Využiť dobu, pokiaľ montovňa áut je ešte zmysluplná a využiť prostriedky na výskum a vývoj,“upozorňuje country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.

Stiahnuť túto tlačovú správu : V autosektore cítiť nervozitu (149,64 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English