Novinky a publikácie
30. 09. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Veľké, ale aj malé rozvíjajúce sa krajiny zažívajú silné turbulencie

Coface zverejnil štvrťročnú aktualizáciu hodnotenia rizík krajín vo svete
Coface zverejnil štvrťročnú aktualizáciu hodnotenia rizík krajín vo svete
Hoci celosvetovo sa rast obnovuje, jeho tempo v štvrtom štvrťroku nedosiahne viac ako 3 %. Konštatuje to v najnovšom hodnotení rizika krajín nadnárodná spoločnosť Coface, popredný líder v manažovaní kreditného rizika firiem. Vyspelým ekonomikám sa darí oveľa lepšie: Aktivita v USA v 2. štvrťroku výrazne vzrástla (predpoveď rastu v roku 2015 je 2,5%) jednak vďaka výdavkom spotrebiteľov, ako aj investíciám. V eurozóne (1,5%) tiež pokračuje postupné oživenie. Rast v rozvíjajúcich sa krajinách (prognóza rastu na tento rok je vo výške 3,5 % a v roku 2016 je to 4,2 %) však zatieňujú nízke ceny surovín, ako aj pokles výmenných kurzov voči doláru. V mnohých väčších rozvíjajúcich sa krajinách sa aktivita spomalila (Čína, Turecko, Južná Afrika) alebo dokonca padli do recesie (Rusko a v súčasnosti aj Brazília). Nedávny kolaps čínskej burzy a dopad na ceny surovín len podčiarkli tieto slabiny. Riziko v rozvíjajúcich sa krajinách si tak vyžaduje zvýšenú ostražitosť, varuje Coface.
Malé rozvíjajúce sa krajiny doplácajú na veľké – ťahajú ich dole

Vzhľadom na zhoršujúcu sa makroekonomickú  situáciu vo veľkých rozvíjajúcich sa krajinách poukazuje Coface na zvýšenie rizika v niekoľkých menších krajinách. Coface hodnotí úroveň rizika v siedmich stupňoch A1, A2, A3, A4, B, C, D. Riziko krajiny posudzuje meraním priemernej miery nesplácania zo strany podnikov v danej krajine v rámci svojich obchodných operácií v krátkodobom horizonte. Netýka sa to štátneho dlhu. Aby Coface určila riziko krajiny, hodnotí výhľad krajiny z ekonomickej, finančnej a politickej stránky v spojení s platobnými skúsenosťami Coface a vyhodnotením podnikateľskej klímy

  • Coface zhoršila hodnotenie Malajzie na A2 s negatívnym výhľadom. Krajina závislá od zahraničného dopytu trpí spomalením čínskej ekonomiky - jedným z jej hlavných partnerov, ako aj poklesom cien surovín. Rizikom sú aj vysoká zadlženosť domácností a verejný dlh.
  • Arménsko si takisto pohoršilo na hodnotenie C s negatívnym výhľadom. Dôvodom je hospodárska a finančná závislosť na Rusku, jeho politická nestabilita a prudké zhoršenie stavu verejných financií.
  • Tunisko prišlo o svoje predchádzajúce zlepšenie z marca 2015, kedy dostalo hodnotenie B s pozitívnym výhľadom. Je tu veľká pravdepodobnosť, že skĺzne do recesie, a to aj v súvislosti s dopadmi teroristických útokov na ekonomiku, hlavne na cestovný ruch. Hrozba prípadných teroristických útokov, ale aj zvýšené sociálne napätie v odvetviach už skôr postihnutých hospodárskou krízou tak vymazali počiatočné pozitívne účinky politickej transformácie.
Latinská Amerika: Štyri krajiny si pohoršili o jeden stupeň

Latinská Amerika (prognóza je 0,2 % v roku 2015) čelí novej vlne revízií hodnotenia.

  • Brazília, ktoré si už v marci pohoršila na A4 s negatívnym výhľadom, sa v terajšej jesennej revízii prepadla na rizikový stupeň B. Ekonomika krajiny je v recesii (odhad rastu na tento rok je -2,5 %), negatívom je aj zvýšená politická nestabilita. Obe, aj spotrebiteľské výdavky domácností, čo je hlavná hnacia sila rastu, ako aj investície sa prepadli, a to najmä s ohľadom na dopady na škandál firmy Petrobras.
  • Aj Ekvádor si už v marci pohoršil na B s negatívnym výhľadom. Najnovšie Coface zvýšila rizikovosť v krajine až na stupeň C. Ide o druhú najviac zasiahnutú krajinu poklesom cien ropy (tá predstavuje až 40 % rozpočtových príjmov a tvorí viac ako 50 % vývozu), čo má, samozrejme, vplyv aj na verejné výdavky a investície. Rovnako aj vyhliadky na ziskovosť tamojších miestnych súkromných firiem sú horšie vzhľadom na colné nezhody s Kolumbiou a Peru. Ekonomika je pritom veľmi závislá na čínskom kapitále, pôžičky kryje prostredníctvom udeľovania banských koncesií, príjmov z ropy a budúcej výroby elektriny.
  • Čile si tiež pohoršilo na A3. Krajina dopláca na trvalý pokles cien medi, ako aj spomalenie v Číne, ktorá je hlavným dovozca čilskej medi. Okrem toho, korupčné škandály destabilizujú podnikateľské prostredie.
  • Po spamätaní sa z recesie v roku 2012 a užívaní si priaznivého podnikateľského prostredia sa situácia v Trinidad a Tobagu, v súčasnosti s hodnotením A4, zhoršila. Negatívom sú pokračujúce nízke ceny ropy a pretrvávajúcim problémom je aj vývoj dodávok plynu a infraštruktúra.
hodnotenie-rizika-krajin
Stiahnuť túto tlačovú správu : Veľké, ale aj malé rozvíjajúce sa krajiny zažívajú silné turb... (152,08 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English