Novinky a publikácie
27. 06. 2019
Country risk a ekonomické štúdie

Zemný plyn zažíva boom, budúcnosť je však neistá

Zemný plyn zažíva boom, budúcnosť je však neistá

Ešte donedávna sa zemný plyn považoval za „najčistejší“ z fosílnych palív, v podstate aj v súčasnosti ukazovatele stále potvrdzujú nárast dopytu aj výroby.
„Trh sa však rýchlo vyvíja a obnoviteľné zdroje energie sa postupne stávajú populárnymi a ekonomicky životaschopnými alternatívami fosílnych palív,“ konštatuje v najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

 

Na vlne rastu

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zaznamenal zemný plyn od roku 2006 spomedzi všetkých fosílnych palív najvyšší rast spotreby. „Dopyt po zemnom plyne bude aj naďalej rásť, najmä v dôsledku nárastu dopytu v Ázii, predovšetkým v Číne, kde politika „Blue Sky“ stanovuje prísne ciele v oblasti kvality ovzdušia a povinný prechod z uhlia na plyn,“ podotýka v analýze Coface.

Plyn je uznávaný ako vhodný prostriedok na výrobu energie z dôvodu jeho dostatočnosti, všestrannosti a nižšieho znečistenia ovzdušia v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami. „V porovnaní s uhlím napríklad produkuje zemný plyn o 40 % menej oxidu uhličitého (CO2), tuhých častíc (PM 2,5), oxidu siričitého (SO2) a oxidov dusíka (NOx). Zemný plyn je tak najčastejšie používaným zdrojom energie na doplnenie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne panely a veterné elektrárne. Dôvodom je najmä výpadok dodávok takejto energie, kde práve plyn dokáže byť spoľahlivou zálohou a rýchlym náhradným zdrojom,“ spresňuje.

Zemný plyn je tiež pevnou súčasťou priemyselných procesov, najmä ako surovina pre petrochemické produkty a to cez etánovú cestu. „Zemný plyn a príbuzné kvapaliny predstavujú približne 29 % všetkých fosílnych palív používaných v chemickom priemysle,“ dodáva Coface.

(Ne)ekologický plyn

Hoci zemný plyn pri spaľovaní produkuje menej emisií ako ropa alebo uhlie, v žiadnom prípade nie je čistým zdrojom energie a neznižuje riziko globálneho otepľovania. „V prípade bridlicového plynu je napríklad ťažba vysoko znečisťujúca a vyžaduje veľké množstvo vody a vstrekovanie chemikálií do pôdy, aby sa rozbila hornina. Táto technológia štiepenia dokonca znečisťuje vodu z vodovodu a ohrozuje prístup k bezpečnej pitnej vode vo vidieckych komunitách,“ upozorňuje.

Okrem toho, obnoviteľné energie sú teraz cenovo dostupnejšie ako zemný plyn. Podľa najnovšej analýzy nákladov na energiu (LCOE) medzinárodnej finančnej spoločnosti Lazard je nedotovaná veterná energia už konkurencieschopná s najlacnejšou metódou výroby elektrickej energie zo zemného plynu. „Nemalo by sa tiež zabúdať, že ceny zemného plynu sú veľmi volatilné, čo spôsobuje neistotu v rozhodovacom procese,“ pripomína Coface.

Napokon, používanie plynu ako doplnku k výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov energie je pravdepodobne v konečnom štádiu vzhľadom na technologický pokrok dosiahnutý pri skladovaní elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. „Podľa dizajnérskej a energetickej firmy Wood McKenzie sa v roku 2018 viac ako zdvojnásobila skladovacia kapacita elektrickej energie v GW/h. Zvýšila sa až o 140 %. Výrobca automobilov Tesla už testuje akumulátorový systém v Austrálii spojený s veternou farmou Hornsdale,“ pripomína Coface. Hoci technológia je stále v plienkach, mnohé vlády podporujú výrobcov batérií z vlastných zdrojov. Napríklad Švédsko, ktorého spoločnosť Northvolt sa chce stať dokonca najväčším európskym výrobcom batérií.

„Zemný plyn má nateraz budúcnosť, ale v dlhodobom horizonte je už ohrozená a ponecháva priestor pre energie, ktoré sú schopné lepšie prispieť k záchrane planéty,“ dodáva Coface.

 

Stiahnuť publikáciu

 

 

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Zemný plyn zažíva boom, budúcnosť je však neistá (346,62 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English