Novinky a publikácie
26. 02. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Rusku hrozi hlboká recesia a firmám bankroty

Rusku hrozi hlboká recesia a firmám bankroty
PREDPOVEĎ HDP RUSKA NA ROK 2015: -3.0%  
COFACE COUNTRY RISK ASSESSMENT: C

Rusko tento rok aj v súvislosti s geopolitickým napätím čaká negatívny rast HDP. Podľa predpovedí nadnárodnej spoločnosti Coface dosiahne -3%. Jeden z najväčších svetových lídrov v poistení pohľadávok ohodnocuje schopnosť firiem v Rusku splácať pohľadávky stupňom C (šiesty zo sedem stupňov škály) a vzhľadom na súčasný vývoj predpovedá ďalší rast bankrotov firiem. „Zväčšuje sa pravdepodobnosť, že krajina upadne tento rok do recesie. Rast HDP krajiny bude podľa odhadov Coface záporný -3,00 %, pričom prehĺbenie politickej rusko-ukrajinskej krízy predstavuje ďalšie riziko pre zhoršenie prognózy,“ konštatuje hlavný analytik Coface Julien Marcilly.

Beznádejná politická situácia, ktorá má negatívny dopad na obe ekonomiky, ukrajinskú aj ruskú, vzišla z toho, že napriek dohode o prímerí podpísanej v Minsku medzi Ruskom a Ukrajinou z 12. februára tohto roku sa pozemné boje medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou ani k 20. februáru nezastavili.

 

Coface vidí tri dôvody pre riziko recesie v Rusku

1/ „Tým prvým dôvodom je fakt, že spomalenie hospodárskeho rastu začalo v Rusku už v roku 2011, teda ešte pred začiatkom geopolitickej krízy,“ upozorňuje Marcilly. Kľúčovým dôvodom spomalenia bol pomalý rast investícií, ktorý brzdilo aj zlé podnikateľské prostredie. Nedostatky týkajúce sa ochrany vlastníckych práv, zlé spravovanie krajiny a nedostatok transparentnosti značne oslabili podnikateľské prostredie. „Masívny odliv kapitálu tu vidíme už od roku 2007. Politické napätie ktoré začalo silnieť počnúc rokom 2014 ešte viac zhoršilo problém: odliv kapitálu vlani dosiahol vyše 150 miliárd dolárov, čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom predtým,“ konštatuje.

2 / Nižšie ceny ropy takisto zohrávajú svoju úlohu. Len pripomeňme, že ekonomický boom v období rokov 2008-2009, kedy sa začala globálna kríza, bol čiastočne spôsobená nárastom svetových cien komodít. No platí to aj naopak -  nižšie ceny ropy sú príčinou spomalenia hospodárskeho rastu v Rusku. „Produkty z uhľovodíkov stále tvoria najväčšiu časť vývozu, až 71%. Zároveň sa tým ochromuje schopnosť vlády zvýšiť fiškálne výdavky na  boj s recesiou, najmä keď uhľovodíkové produkty predstavujú 50% z celkových daňových príjmov,“ konštatuje Marcilly.

3 / Tretím dôvodom sú klesajúce výdavky domácností. Domácnosti svojim míňaním vlani vo výraznej miere pomohli Rusku vyhnúť sa recesii, ale tento rok to už nepostačí. Hoci HDP aj vlani pocítilo dopad sankcií USA a EÚ, rast zostal v kladných číslach. Vďaka veľmi nízkej miere verejného dlhu k HDP (v roku 2013 predstavoval menej než 11% HDP) sa podarilo ustáť aj dôchodky a mzdy štátnych zamestnancov. No stúpajúca inflácia, ktorá len v januári 2015 predstavovala 15 %, v dôsledku pádu rubľa (za vlaňajší rok stratil zhruba polovicu svojej hodnoty) spôsobila, že rast penzií a miezd zaznamenáva už záporné hodnoty.

 

Ďalšie riziká

1 / Ruskú ekonomiku môžu zasiahnuť ďalšie sankcie zo strany USA a EÚ, pokiaľ sa nepodarí vyriešiť krízu s Ukrajinou. Americké ministerstvo zahraničných vecí nedávno (20. februára) uviedlo, že „ak sa Rusku a separatistom nepodarí realizovať dohodu a ukončiť násilie ... na rad prídu dodatočné náklady". Sankcie môžu byť trojaké: Jednak vývozné embargo na viaceré a rozmanitejšie druhy tovaru (najmä duálny tovar). Ďalej sankcie, ktoré prinesú firmám a bankám oveľa viac ťažkostí s refinancovaním sa na zahraničných trhoch a treťou možnosťou je zmrazenie aktív ruských oligarchov.

2 / Otázne je, či príliš dlhé trvanie geopolitickej krízy ohrozí Putinovu popularitu. Tá sa zvýšila po ruskej intervencii na Krym v marci 2014. Síce jeho popularita pretrváva, no je tu už aj istá nespokojnosť. Ukázali to demonštrácie v septembri 2014, kde ľudia požadovali ukončenie vojenských operácií na Ukrajine, alebo decembrové demonštrácie proti zdravotným reformám. „Sociálna situácia sa môže ďalej zhoršiť v súvislosti s ekonomickým spomalením, vyššou infláciou a zvýšenou štátnu kontrolu médií a internetu, ktorý významne obmedzuje schopnosť opozičných hnutí organizovať sa a vyjadriť sa,“ upozorňuje hlavný ekonóm Coface.

3 / Rovnako riziku čelí bankový aj nebankový korporátny sektor. „Riziko solventnosti a likvidity  bankového sektora zvyšuje spomalený rast. Ten znehodnocuje kvalitu portfólia a vzhľadom na sankcie vytvára vysoké náklady na financovanie, čo sťažuje bankám prístup k európskym finančným trhom,“ podotýka Marcilly. Okrem toho, znehodnotenie rubľa zvyšuje hodnotu ich dlhu v dolároch. „Ruské banky a podniky potrebujú podľa centrálnej banky tento rok splatiť 109 miliárd dolárov zahraničného dlhu. Splácanie bude zložité, pretože jednak nízke ceny ropy znižujú príjmy firiem z exportu ropy.  Po druhé, sankcie obmedzujú prílev kapitálu a schopnosť firiem a bánk sa refinancovať na medzinárodných trhoch. A okrem toho rozhodnutie Moody´s znížiť rating Ruska prispelo k tomu, že už u dvoch hlavné ratingových agentúr (aj u S & P ) stratila krajina postavenie investičného stupňa,“ konštatuje Ďalšou otázkou je, že sa tým spúšťa klauzula o predčasnom splácaní, čo ešte zhorší situáciu Ruska v splatení dlhov tento rok. „V danom kontexte preto nemožno vylúčiť riziko firemných krachov. A aby sa zabránilo prípadnému masívnemu odlivu kapitálu, nemožno vylúčiť ani ďalšie riziko, a to kontrolu tokov kapitálu zo strany ruských orgánov,“ dodáva hlavný analytik Coface. 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Rusku hrozi hlboká recesia a firmám bankroty (128,55 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English