Novinky a publikácie
04. 07. 2022
Country risk a ekonomické štúdie

Volvo je pre Slovensko nevyhnutnou investíciou

Volvo je pre Slovensko nevyhnutnou investíciou

Zisk investície Volvo je pre Slovensko podľa odborníkov spoločnosti Coface veľmi dôležitý. „Transformácia na elektromobilitu je najväčšou premenou v tomto priemysle za celé storočie a pre Slovensko to znamená umiestnenie nielen samotnej výroby, ale aj výskumu a vývoja celého radu nových perspektívnych technológií. Tým vzrastie úroveň slovenského priemyslu a jeho pridaná hodnota,“ konštatuje v tejto súvislosti analytik Coface Martin Procházka. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.  

 

Budovanie trhovej pozície

Volvo ako automobilka patrí k menším hráčom, hocako, má veľmi ambiciózne plány, pokiaľ ide o dosiahnutie uhlíkovej neutrality vyrábaných áut. Do roku 2030 plánuje prestať vyrábať vozidlá s iným než elektrickým pohonom. „Konzistentný zelený prístup umožňuje predovšetkým budovať automobilke trhovú pozíciu v situácii, kedy elektrické vozidlá kupujú hlavne veľmi hodnotovo orientovaní spotrebitelia, pre ktorých je nákup elektrického vozidla viac, než len prostriedok mobility, a veľmi dbajú na ekológiu nielen samotného užívania, ale aj výroby nakúpených produktov,“ podotýka Martin Procházka. Úspech v tejto fáze trhu do značnej miery určí trhovú pozíciu pre blížiace sa masové rozšírenie.

 

Posilnenie sektora

Hoci Volvo je už piatou automobilkou, ktorá bude na Slovensku prítomná, podľa analytika je práve jeho orientácia vyrábať čisto elektrické vozidlá výhrou aj pre Slovensko. Automobilový priemysel sa dnes podieľa na slovenskom HDP 13 % a tvorí takmer polovicu slovenskej priemyselnej produkcie a exportu. Koncentrácia odvetvia umožňuje využiť vysokú kvalifikáciu zamestnancov a vysoký inovačný potenciál, daňou za tieto výhody je však citeľný dopad na ekonomiku v prípade, že odvetvie prechádza krízou. Automobilové odvetvie je pritom veľmi cyklické odvetvie. „Dôležité je, aby sa nabité priemyslové know how z tohto sektora prelievalo aj do ďalších priemyslových odvetví. Čisto elektrická produkcia v novom výrobnom závode veľmi pomôže zachovať kontinuitu výroby automobilov na Slovensku pri skorom útlme klasickej produkcie,“ podotýka Martin Procházka.
Samotná automobilka prinesie regiónu 3000 pracovných miest. Ďalšie miesta vzniknú v dodávateľských firmách. Celkovo sa odhaduje až 15 000 nových pracovných miest. „To výrazne pomôže aj regiónu, a to nielen v poklese nezamestnanosti, ale aj kvalite života. Zvýšená kúpna sila odvetvia otvára ďalšie príležitosti pre rozvoj regiónu,“ podotýka aj Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko.

 

Rastúca elektromobilita

Z dlhodobého hľadiska ide pre Slovensko o nevyhnutnú investíciu. „Skorá prítomnosť výroby čisto elektrických vozidiel je aj výhodou pri transformácii dodávateľských reťazcov, vytvára predpoklad pre umiestnenie ďalších výrob práve na Slovensku,“ upozorňuje Martin Procházka.
Segment elektrických vozidiel je pritom najdynamickejšie rastúci. Len vlani vzrástol o 25 %. Trhový podiel sa v Európe zvýšil z 2 % v roku 2019 na 12 % v roku 2021. Automobilky plánujú v nasledujúcich rokoch výrazné rozšírenie ponuky elektrických vozidiel, ktoré oslovia nových zákazníkov. „Vzhľadom k cenám energií a stále klesajúcim cenám obnoviteľných technológií bude mať elektrické auto dobíjané vlastným zdrojom významnú nákladovú výhodu pri prevádzke, kým masívna sériová výroba postupne odstráni rozdiely v obstarávacej cene. Aj napriek vysokej miere skepsy východoeurópskych spotrebiteľov sa prechod k elektromobilite skôr urýchlil,“ dodáva analytik Coface.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Volvo je pre Slovensko nevyhnutnou investíciou (510,52 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English