Novinky a publikácie
04. 05. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Až 70% firiem v ázijsko-tichomorskej oblasti vlani čelo platbám po lehote splatnosti

Až 70% firiem v ázijsko-tichomorskej oblasti vlani čelo platbám po lehote splatnosti
Každoročný pravidelný prieskum spoločnosti Coface medzi 2 695 firmami v 8 ekonomikách ázijsko-tichomorského regiónu ukázal, že až 70 % opýtaných firiem malo vlani  skúsenosti s platbami po lehote splatnosti. „Ide o najvyššiu úroveň za ostatné tri roky,“ konštatuje to nadnárodná spoločnosť Coface, jeden zo svetových lídrov manažovania kreditného rizika. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, viac ako tretina, presnejšie 37% respondentov uviedlo, že objem oneskorených platieb sa v roku 2014 zvýšil. V porovnaní s vlaňajším rokom si to myslí o 2 % viac respondentov. Firmy v Číne, Indii, Hongkongu a Thajsku pocítili toto zhoršenie najvýraznejšie.
Austrália, Japonsko, Singapur a Taiwan: zlepšenie platobnej schopnosti

Hoci sa situácia s pohľadávkami po lehote splatnosti v regióne celkovo zhoršila, výrazné zlepšenie vo všetkých ukazovateľov vidieť v prípade Austrálie (výskyt platieb po lehote splatnosti, dĺžka priemernej splatnosti a potenciálne problémy s likviditou v súvislosti s prekročením mimoriadne dlhej splatnosti pohľadávok - teda viac ako 180 dní). V prípade Taiwanu a Singapuru sa vlani tiež zlepšila situácia so splatnosťou pohľadávok, a to aj pokiaľ ide o dĺžku priemernej lehoty splatnosti aj objemu pohľadávok s mimoriadne dlhou splatnosťou. Pokiaľ ide o Japonsko, hoci spoločnosti nahlásili viac pohľadávok po lehote splatnosti a aj nárast tejto lehoty, objem pohľadávok s mimoriadne dlhou splatnosťou je najnižší spomedzi krajín regiónu. Dokonca aj platobná neschopnosť a počet firiem, ktoré museli ukončiť činnosť, zostali na nízkej úrovni.

tabulka1

 

„Zatiaľ čo sa platobná morálka firiem v Austrálii zlepšuje, ekonomika stále čelí niektorým ťažkostiam. Keďže napríklad export už badateľne pociťuje menšiu dynamiku čínskej ekonomiky, potrebné je viac podporiť domáci dopyt v krajine. Vstupom krajiny do Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB) by mohla Austrália vidieť oživenie dopytu po prírodných zdrojoch, čo by bolo prospešné pre krajinu bohatú na tieto zdroje,"konštatuje Rocky Tung, ekonóm Coface pre ázijsko-tichomorskú oblasť.

 

Čína, Hongkong, India a Thajsko: ďalšie výzvy pre firmy

V Číne zostal aj za vlaňajšok vysoký počet podnikov, ktoré mali skúsenosti s pohľadávkami po lehote splatnosti. Pákový efekt v kombinácii s vysokými nákladmi na financovanie a nízkou ziskovosťou niektorých priemyselných odvetví spôsobuje, že rok 2015 bude pre ekonomiku náročný. Spoločnosť Coface zostáva opatrná pri hodnotení rizika jednotlivých sektorov postihnutých nadmernou kapacitou, ako spracovania železa, ocele, hliníka, cementu, stavby lodí, výroby technického skla, ťažby uhlia a papierensko-tlačiarenského segmentu.

V Hongkongu sa stalo už bežné, že firmy platia pohľadávky po splatnosti, predlžuje sa aj lehota splatnosti pokiaľ ide o dni. Cenovo veľmi drahé nehnuteľnosti a tlak na maloobchodný sektor (vyplývajúci z menej dynamického rastu v oblasti cestovného ruchu) môže viesť v budúcnosti k ťažkostiam pre ekonomiku.

 „Sila hongkongského doláru znižuje atraktivitu hlavného mesta Hong Kong pre turistov. Nedávne kroky pevninskej Číny proti tamojšiemu obchodu spolu so zavedením limitu obmedziť návštevy rezidentov Shenzhenu v Hong Kongu raz za týždeň, spôsobia, že cestovný ruch spolu s odvetviami s ním súvisiacimi to pocítia ako prvé. Nasledovať však budú aj majitelia a prevádzkovatelia tamojších obchodov.  Podniky v meste už v najbližšom období môžu čeliť tomuto negatívnemu dopytu,“dodáva Rocky Tung.

Aj v Indii sa už vlani stalo bežnou praxou firiem platiť si po lehote splatnosti. Coface zaznamenala dokonca medziročné zhoršenie situácie, dokonca s obrovským nárastom prekročenia tejto lehoty zo strany firiem naprieč všetkými sektormi. Najhoršia je situácia medzi firmami priamo alebo nepriamo súvisiacimi so stavebníctvom (napríklad infraštruktúra).

Podnikateľské prostredie v Thajsku bolo vlani slabé, čo ukazuje aj počet spoločností, ktoré museli ukončiť svoju činnosť. Riziko platobnej neschopnosti je tak vysoké. Dôvodom je spomalenie hospodárskeho rastu. Práve politické nezhody a následné kroky ovplyvnili tempo rastu v prvej polovici vlaňajšieho roka a ekonomika tak utrpela prudký pokles. „V roku 2014 sme zaznamenali výrazné zhoršenie platobnej morálky, a to najmä v odvetviach spojených s výrobou elektrických a elektronických zariadení pre domácnosť, v chemickom, stavebnom a oceliarskom sektore,“ konštatuje Coface.

 

tabulka2
Stiahnuť túto tlačovú správu : Až 70% firiem v ázijsko-tichomorskej oblasti vlani čelo platbám po... (334,66 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English