Novinky a publikácie
17. 06. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Brazília - Veľkolepé majstrovstvá aj zhoršený rating

Brazília - Veľkolepé majstrovstvá aj zhoršený rating

Kým Brazília veľkolepo hostí najlepšie futbalové tímy na svetovom šampionáte, jej ekonomický rast bude tento rok slabý. „Vývoj domácej spotreby, hnacej sily hospodárskeho rastu, je sklamaním. Klesá aj tvorba pracovných miest,“ tvrdí to  nadnárodná spoločnosť Coface v najnovšej správe. Spoločnosť zhoršila tohtoročné hodnotenie krajiny z pohľadu úverového rizika z A3 na A4. Brazílii pripisuje rating A4 aj pri hodnotení podnikateľského prostredia.

 

Výrazné spomalenie rastu

Coface Brazílii predpovedá tento rok zníženie rastu ekonomiky. Z pôvodných 2 % očakáva rast len 1,3 %. Inflácia by zas mala podľa dosiahnuť tento rok až 6 %.

hlavne_ekonomicke_indikatory

„Ponuka úverov, ktoré sú nevyhnutné pre rast spotreby, bude klesať. Dôvodom je jednak to, že banky začínajú byť čoraz obozretnejšie pri ich poskytovaní, jednak rastie miera zadlženosti domácností (obsluha dlhu predstavuje 21% z príjmu) a vyššie sú aj úrokové sadzby. „Aj vzhľadom na blížiace sa voľby v októbri 2014 rastie neistota pri prijímaní strategických rozhodnutí. Je pravdepodobné, že načas ustane rast investícií s meškaním niektorých hlavných projektov. Na druhej strane, stavebníctvo bude ešte benefitovať z výstavby platenej z verejných financií, týka sa to aj dokončenia športových areálov či sociálneho bývania.

obchodna_vymena

Export by mal pocítiť pozitívny efekt z oživenia v Spojených štátoch (smeruje tam 11 % z exportu) a v Európe (16 %), ale stále naň bude vplývať recesia v Argentíne (8 %) a spomalenia rastu v Číne (tam smeruje až 17 % exportu). Keďže sa ceny surovín ako železná ruda, sója, káva, cukor, začali stabilizovať, nedá sa predpokladať zvýšenie zárobkov. „Znehodnotenie meny real v roku 2013 však pomôže zvýšeniu cenovej konkurencieschopnosti pri exporte tovaru z výrobných sektorov, ako aeronautika, oceliarsky, hutnícky či papierenský priemysel, či pri exporte potravinárskych produktov, najmä pomarančového džúsu a mäsových výrobkov,“ konštatuje Coface.

 

Bude rozpočtová a menová politika v roku 2015 napätá?

Vzhľadom na zhoršenie financií vo verejnom sektore a obavy na strane investorov sa dá očakávať napätie v rozpočtovej politike v roku 2015. A to už s jej sprísnením po voľbách v októbri tohto roku.  Hoci prezidentke  Dilme Rousseffe zo Strany pracujúcich už klesli preferencie, stále má najväčšiu šancu zabezpečiť si vo voľbách druhé funkčné obdobie. Vláda by však mala vziať do úvahy splnenie sľubov, ktoré dala ešte počas demonštrácií verejnosti v polovici vlaňajšieho roka (investície do zdravotnej starostlivosti, verejnej dopravy a vzdelávania). Okrem toho bude musieť kabinet aj v tomto roku podporiť energetický sektor (dotácie by mali predstavovať 0,3 % HDP). Rozpočtová politika tak bude mierne expanzívna. Primárny prebytok by mal dosiahnuť menej ako vládou stanovený cieľ 1,9 % HDP.  Obdobne inflácia sa priblíži k 6,5 %, čo je horný limit stanovený národnou bankou (2,5 až 6,5 %).

 

Rast brzdí nedostatočná infraštruktúra

Brazília prekypuje nerastnými zdrojmi, má aj diverzifikovaný priemysel, ale rastu nateraz bráni nedostatok vhodnej infraštruktúry a kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj prílišné zásahy štátu a byrokracia.  Tieto faktory sa odrazia jednak na dodávkach - spoločnostiam rastú rýchlejšie náklady než produktivita, čo ich tlačí do zvyšovania cien a ohrozuje ich konkurencieschopnosť. Zníženie spotreby tiež zvýšilo tlak na sektory a podniky, ktoré od nej závisia: elektronika, automobily a podobne. Znehodnotenie realu sa tiež dotklo spoločností nárastom ich dlhu v cudzej mene.

silne_a_slabe_stranky
Stiahnuť túto tlačovú správu : Brazília - Veľkolepé majstrovstvá aj zhoršený rating (444,11 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English