Novinky a publikácie
02. 09. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Coface CEE TOP 500: v regióne vedie Poľsko, Slovensko si polepšilo

Coface CEE TOP 500: v regióne vedie Poľsko, Slovensko si polepšilo
Najväčší hráči ťažili z priaznivých ekonomických podmienok v strednej a východnej Európe
  • Prekvitajúca ekonomika: firmy v regióne zvýšili obrat o 4,2%
  • Poľsko je opäť najlepšie, Česko poskočilo na druhé miesto a trojkou je Maďarsko
  • Sektory: 12 z 13 sektorov zvýšilo obrat, ťažkosti má energetika (ropa a zemný plyn) 

Poľsko, Česká republika a Maďarsko. To sú tri krajiny s najväčším počtom spoločností zastúpených v Coface CEE TOP 500, teda najväčších firiem v regióne podľa obratu za rok 2015. Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka nadnárodnej spoločnosti Coface, globálneho lídra v manažovaní kreditného rizika firiem, najväčšou firmou podľa obratu je v regióne poľská spoločnosť PKN Orlen. Jej obrat sa paradoxne za vlaňajší rok prepadol na 20,7 miliardy eur z vyše 25,1 miliardy eur v roku 2014, napriek tomu si prvenstvo udržala. Prekvapením je však dvojka v regióne GE Hungary, ktorá vytlačila na tretie miesto maďarský Mol a za bránami top trojky nechala po prvý raz aj českú spoločnosť Škoda Auto. Slovenský závod Volkswagen Slovakia si polepšil o jednu priečku a poskočil na 9. miesto, keď svoj obrat zvýšil medziročne o 17,1 % na 7,2 miliardy eur. Slovensko má celkovo v rebríčku zastúpených 45 spoločností, čo je medziročne o šesť viac.

Top 500 hráči: nárast obratu

„Vývoj v rebríčku Top 500 spoločností ilustruje ekonomické podmienky v minulom roku, ktoré boli veľmi priaznivé. Ekonomiky ťažili z rastúceho domáceho dopytu v dôsledku rastúcej súkromnej spotreby podporenej klesajúcou nezamestnanosťou, rastom miezd a zvýšením investícií vo väčšine ekonomík. Priaznivé exportné sadzby vzhľadom k postupnému oživeniu eurozóny (rast HDP o 1,6 %), ako aj významná podpora vďaka dočerpávaniu fondom EÚ urobila z roku 2015 priaznivé obdobie pre rast firiem,“ vysvetľuje Katarzyna Kompowska, regionálna manažérka Coface pre strednú a východnú Európu. „V dôsledku toho Top 500 spoločností ukončilo rok 2015 s nárastom obratu a stabilnou úrovňou zamestnanosti,“ dodáva.

Spoločnosť Coface prináša rebríček už po ôsmy raz. Sú v ňom zastúpené spoločnosti s obratom viac ako 300 miliónov eur z Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska. V dôsledku vývoja na Ukrajine a problémom pri získavaní finančných údajov firiem, nie sú spoločnosti z tejto krajiny zahrnuté do rebríčka. Obdobne rebríček nezahŕňa finančné spoločnosti a ani firmy, ktoré nesprístupnili finančné údaje. Spoločnosti porovnáva podľa obratu, zisku aj počtu zamestnancov.

Coface CEE Top 500 firiem zvýšilo svoj obrat o 4,2 % na takmer 593 miliárd eur, dokonca čistý zisk vzrástol až o 73,7 % na 26,9 miliardy eur. Najväčšie spoločnosti v strednej a východnej Európe sú naďalej aj veľmi dôležitým zamestnávateľom v regióne. Až 4,3 % (+ 0,5%) z celkovej pracovnej sily zamestnávajú firmy z Coface CEE Top 500.

Top 3 krajiny: hybnou silou ekonomiky bola súkromná spotreba

Najväčšou ekonomikou v regióne je Poľsko, ktoré je zároveň domovom pre väčšinu z TOP hráčov rebríčka. Vzhľadom k svojmu silnému domácemu dopytu prešla krajina relatívne dobre finančnou krízou. V rebríčku má zastúpených takmer 167 firiem, hoci je to o deväť menej ako v roku 2014. No ekonomika vykazuje od roku 2014 veľmi solídne tempo rastu, a to viac ako 3 %.

Česká republika, ktorá má druh najväčší počet zástupcov v rebríčku, je zas krajinou s najvyššou mierou rastu ekonomiky (+ 4,5 %) v strednej a východnej Európe a má jednu z najnižších mier nezamestnanosti v celej EÚ (5,1 %). Ekonomiku posilnili hlavne verejné investície vďaka účinnému dočerpaniu EÚ fondov. Krajina má v rebríčku až 71 zástupcov, a štvrtý rok po sebe tento počet medziročne rastie. Obdobne firmám v rebríčku rastie aj obrat. Celkovo vzrástol o 3,1 % a čistý zisk o 16,9 % na 4,9 miliardy eur.

Hoci v top trojke je naďalej aj Maďarsko, medziročne si o jeden stupeň pohoršilo. Celkovo je v rebríčku 69 firiem, čo je o štyri menej ako v roku 2014. Napriek tomu, maďarskí obri hlásia najvyšší nárast obratu spomedzi rivalov v regióne, a to o 13,8 %. Dôvodom je aj stabilné tempo rastu ekonomiky (+ 2,9 % v roku 2015).

Najslabšie sektory: chemikálie, ropa, plasty a liečivá

Rastový trend sa rovnako týka aj väčšiny sektorov, z ktorých TOP 500 firiem pochádza. Až 12 z 13 sektorov zvýšilo svoje tržby v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Silný rast hlásia firmy z textilného a odevného sektora, spracovanie kože (14,8 %), ako aj automobilový priemysel a doprava (+ 10,3 %). Tradične najvýznamnejším sektorom v rebríčku podľa počtu zastúpených firiem  - až 112 z TOP 500 je chemický priemysel, spracovanie ropy a plynu, výroba plastov a liečivá. Napriek početnému zastúpeniu je to však zároveň jediný sektor, kde obrat klesol, a to o 8,3 %, čo je výsledok ropnej krízy.

Tento rok by sa vďaka priaznivým ekonomickým  podmienkam malo firmám TOP 500 dariť. „Prognóza pre región strednej a východnej Európy v roku 2016 je takmer na rovnakej úrovni, ako v roku 2015, s odhadovaným priemerným tempom rastu 3,0 %. Ďalšie zlepšenie na trhu práce a rastúca dôvera posilní spotrebu domácností ako hlavnú hnaciu silu rastu ekonomík strednej a východnej Európy,“ dodáva Grzegorz Sielewicz, hlavný ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu. Súkromné investície sa však na raste nebudú podieľať v takej miere, ako vlani, a to z dôvodu pomalého nábehu nových projektov spolufinancovaných z EÚ fondov, čo pocíti odvetvie stavebníctva a ďalšie priemyselné odvetvia na neho naviazané. Krajiny strednej a východnej Európy však podľa Sielewicza zostanú aktívnym vývozcom, hoci spomalenie globálneho obchodu môže ich ambície pribrzdiť. 

COFACE_CEE_Top_500
COFACE_CEE_Top_500_tabulka_1
Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface CEE TOP 500: v regióne vedie Poľsko, Slovensko si polepšilo (242,61 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English