Novinky a publikácie
26. 08. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Coface CEE Top 500 spoločností

Coface CEE Top 500 spoločností
Rebríček Coface CEE Top 500 spoločností:Sektor ropa a plyn utrpel najviac, stále však zostáva jednotkou z hľadiska obratu a zamestnanosti. Automotive je na ceste stať sa jedným z popredných odvetví
  • 2014: Rok zlepšenia v celom regióne - obrat sa zvýšil o + 2,1 %
  • Vyšší obrat najväčších spoločností odráža zlepšenie ekonomických podmienok v roku 2014
  • Poľsko sa stalo najväčším hráčom, Maďarsko malo najvyššiu mieru rastu a Česká republika sa uzdravila
  • Odvetvia: najviac rástol automobilový priemysel (+ 10,6%) sklamaním je sektor ropy a zemného plynu (-3,9%)

V regióne strednej a východnej Európy dosiahlo vlani Top 500 najväčších spoločností obrat 572 miliárd eur, čo presahuje dokonca polovicu agregovaného nominálneho HDP týchto ekonomík za rok 2014. Najväčšie spoločnosti zvýšili svoj obrat, ako aj počet zamestnancov. Vyplýva to z najnovšej, v poradí už siedmej výročnej štúdie Coface CEE Top 500. V nej nadnárodná spoločnosť a globálny hráč v poistení kreditného rizika firiem predstavuje 500 najväčších spoločností v strednej a východnej Európe.

Top 500 hráčov: pozdvihnutie rastu a klesajúca nezamestnanosť

Rok 2014 bol konečne rokom bez veľkej katastrofy. Po rokoch recesie a pokračujúcich komplikácií sa  vlaňajší vývoj ukázal ako pozitívny. Prišlo zlepšenie, ktoré síce nie je až také výrazné, v aké dúfali ekonómovia, no je stabilné. Rast HDP dosiahol vlani v priemere 2,5 %, čo je takmer dvojnásobok miery rastu rok predtým (1,3 %). Obrat Top 500 hráčov v regióne strednej a východnej Európy vykazoval podobnú krivku rastu. Nižšia miera nezamestnanosti, rastúce mzdy, podpora nízkej inflácie a klesajúce ceny ropy prispeli pozitívne k tomu, aby sa  spotreba domácností stala hlavným rastovým faktorom vo väčšine ekonomík tohto regiónu.
Klesajúca miera nezamestnanosti v regióne sa odzrkadlila aj u Top 500 firiem, ktoré tiež zvýšili počet svojich zamestnancov o 1,7 %. Celkom 4,2 % z celkovej pracovnej sily v tomto regióne zamestnávajú spoločnosti CEE Top 500 rebríčka Coface.

„V regióne strednej a východnej Európy tradične dominujú veľké ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré však boli vlani konfrontované s veľmi ťažkým ekonomickým prostredím. Ceny ropy dramaticky klesli o viac ako polovicu, čo viedlo k poklesu cien rafinérskych produktov. Okrem toho spoločnosti museli vlani čeliť aj ďalším výzvam, napríklad výrazne nižším objemom obchodu v dôsledku ruského  embarga, v dôsledku čoho sektory agropotravinárskej výroby, mäsového priemyslu, vinárstva klesli o13,7 %", vysvetľuje Katarzyna Kompowska, výkonná riaditeľka Coface pre strednú a východnú Európu. Hocako, vďaka výraznejším príznakom oživenia v eurozóne koncom roka 2014, rovnako ako aj úsiliu firiem v regióne hľadať alternatívne trhy, sa dopady týchto výziev zjemnili.

Top 3 krajiny: Pole position pre Poľsko, Maďarsko s najvyšším tempom rastu a zostavenie v Českej republike

Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka Coface, top tri krajiny majú viac ako 61 % všetkých firiem v rebríčku. Poľsko je aj tento rok najväčším hráčom v Coface CEE Top 500 so 176 firmami. Tie zároveň dosahujú 40 % z celého obratu všetkých firiem v Top 500. Miera zamestnanosti v Poľsku sa zvýšila o 2,5 %, čo je dokonca viac ako rast miery zamestnanosti v regióne (1,7 %). Tento nárast spôsobil pozitívny vývoj v sektore maloobchodu a veľkoobchodu.

Druhé miesto patrí Maďarsku, ktoré má v rebríčku 73 firiem (+3 alebo + 4,3 %). Týmto firmám sa podarilo zvýšiť svoje príjmy o + 5,6 %, čo je takmer trojnásobok tempa rastu celého rebríčka CEE Top 500 (+ 2,1 %). Maďarská ekonomika vlani vzrástla o + 3,6 %, čo je zároveň najvyššie tempo rastu v celom regióne strednej a východnej Európy.

Česká republika dopĺňa stupeň víťazov so 65 hráčmi a ukazuje tým impozantný nárast o šesť spoločností (alebo + 10,2 %). Ekonomika sa konečne zotavuje z recesívnych dopadov fiškálnej konsolidácie. České podniky zaznamenali impozantný rast obratu o pôsobivých + 7,8 %, najvyšší zo všetkých krajín, a to nielen preto, že patrí zároveň do top 20 najväčších svetových výrobcov automobilov.

Odvetvia: Stavebníctvo a automobilový priemysel rastú, odvetvie ropy a zemného plynu klesá

Ako vyplýva z najnovšej štúdie Coface CEE Top 500, deväť z 13 odvetví zvýšilo svoj obrat v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Automobilový sektor a doprava pokračovali aj vlani v vzostupnom trende naštartovanom v roku 2013, a vykázali veľmi dynamický vývoj. Svetová produkcia vozidiel vzrástla o 2,6 % a viedla k zvýšeniu produkcie v automobilovom klastri strednej a východnej Európy. Príjmy z 86 najväčších firiem vzrástli o + 10,6 % (101 miliardy eur) a ich zisky za rok 2014 vyskočili  o + 76,2 %. Toto odvetvie tiež malo najvyšší počet nováčikov v Top 500, až 15.

Na druhej strane, spoločnosti zo sektora ropy a zemného plynu čelili prepadu cien, a to za vlaňajšok až o polovicu svojej hodnoty. V rovnakom čase priniesol ďalšie výzvy sektoru aj konflikt na Ukrajine. Tieto okolnosti viedli k dramatickému poklesu zisku, a to z 3,3 mld. eur v roku 2013 až do straty 48 miliónov eur v roku 2014. Z tohto dôvodu mal tento sektor najvýraznejší pokles obratu (-3,9 %) a znížil stavy  zamestnancov o -2,1 %. Zároveň ale ide stále o najväčší sektor zastúpený v rebríčku so 105 firmami dosahujúcimi takmer 30 % z celkového obratu.

Lepšie vyhliadky pre región strednej a východnej Európy v roku 2015

„Prognóza pre región strednej a východnej Európy v roku 2015 je o niečo lepšia ako bola v roku 2014 s odhadovaným priemerným tempom rastu 2,8 %. Väčšina ekonomík bude ťažiť zo zvýšenej spotreby domácností a postupného oživenia v eurozóne, ktorá je kľúčovou destináciou vývozu viacerých krajín. Hocako, interné aj externé výzvy sú istým obmedzením pre udržateľné zlepšenie regiónu",dodáva Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.

Štúdia CEE Top 500

Medzinárodná poisťovňa úverového rizika Coface prezentuje svoju siedmu výročnú štúdiu o 500 najväčších firmách v strednej a východnej Európe - Coface CEE Top 500. Hodnotí firmy podľa ich obratu a navyše analyzuje ďalšie skutočnosti, ako napríklad zisk, počet zamestnancov, sektor pôsobenia a trhy.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface CEE Top 500 spoločností (162,03 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English