Novinky a publikácie
30. 01. 2018
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: Kórea pred ZOH? Ekonomika by mala zdravo rásť

Coface: Kórea pred ZOH? Ekonomika by mala zdravo rásť

Južná Kórea bude už o niekoľko dní hostiť XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu. Krajina s viac ako 51 miliónov obyvateľov očakáva pritom aj tento rok veľmi zdravý rast HDP 2,9 %. Ten bude ťažiť z vývozu, fiškálnych stimulov vlády, ako aj zimnej olympiády. „Ekonomika Južnej Kórey je dlhodobo stabilná. Prím hrá dopyt výroby high-end elektroniky a polovodičov a export najmä do Číny a USA,“ konštatuje Juraj Janči, country manažér Coface Slovensko. Coface je globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Práve najväčší športový sviatok, ale aj snaha krajiny zlepšiť diplomatické vzťahy so svojim najväčším obchodným partnerom Čínou, majú potenciál zvýšiť príjmy z cestovného ruchu. Ziskovosť tamojších firiem rastie a Coface dokonca na tento rok zlepšila hodnotenie rizikovosti jednotlivých sektorov priemyslu Južnej Kórey z hľadiska kondície tamojších firiem splácať pohľadávky obchodným partnerom na A2 (čo je druhé najlepšie hodnotenie na 8-stupňovej škále). Podnikateľské prostredie hodnotí najvyššou známkou A1.

Investori? Chýba im pracovná sila

Aj na Slovensku máme významných investorov z Kórey. Najväčšími sú automobilka KIA, ktorá je desiatou najväčšou firmou v strednej a východnej Európy podľa tržieb v Coface TOP 500, a v elektronike Samsung (29. miesto v rebríčku). „Rok 2017 bol pre všetkých výrobcov v sektoroch automotive a spotrebnej elektroniky výborný, vzhľadom na historicky asi najlepšie výsledky, ktoré zaznamenali. Produkcia rástla najmä v automotive, kde sa spolu s Českom dosiahol najvyšší počet vyrobených automobilov,“ hodnotí Juraj Janči. Rok 2017 bol aj v znamení príchodu ďalšieho hráča a to spoločnosti Jaguar LandRover do Nitry, ktorý plánuje spustiť výrobu koncom roka 2018. „Kia Slovensko predpokladá tento rok produkciu 340 000 vozidiel a okolo 650 000 motorov. Dopyt po automobiloch nevykazuje žiadne zmeny, preto nepredpokladáme žiadne kritické zvraty ani počas roka  2018. Jediný faktor, ktorý môže ovplyvniť produkciu juhokórejských investorov je dostatok a relatívna lacná cena pracovnej sily,“ upozorňuje Juraj Janči.

Tá je kľúčová aj v sektore elektroniky. Ako konštatuje Juraj Janči,  nezaznamenali síce žiadny kritický výpadok platieb v sektore, ani medzi subdodávateľmi. „Polehotné platby sme prakticky vôbec nezaznamenali. Rovnako sme optimistickí aj do roka 2018,“ hovorí. Už teraz však firmy zápasia s nedostatkom zamestnancov. „Samsung v týchto dňoch ohlásil zatvorenie výrobného závodu vo Voderadoch kvôli chýbajúcej lacnej pracovnej sile. Žiaľ, začína sa ukazovať negatívny jav lákania investorov na lacnú pracovnú silu, ktorá je často podporená subvenciami a dotáciami zo strany štátu. Dlhodobo sa tento trend montážnych hál nedá udržať bez investícií do činností s vyššou pridanou hodnotou. Otázny je aj postoj taiwanského Foxconnu, ktorý ako jediný vykazuje záporné výsledky hospodárenia a je  predpoklad, že sa obzrie po mieste s nižšími mzdovými nákladmi,“ upozorňuje country manažér Coface.

Ekonomika Kórey je stabilná

Pokiaľ ide o ekonomiku Južnej Kórey, tá je dlhodobo stabilná. „Jediné otrasy, ktoré Južná Kórea zaznamenala počas posledných období, sú najmä aktívny a nekompromisný boj proti korupcii, kde počas roka 2017 bol v znamení škandálu okolo bývalej prezidentky Park Gen-Hue a Jay Lee, majiteľa spoločnosti Samsung,“ pripomína Juraj Janči. Nový prezident Moon Jae-in postavil svoj ekonomický program na podpore rastu ekonomiky, na sociálnych reformách a obmedzení vplyvu priemyselných konglomerátov (chaebols).

Silnými stránkami ekonomiky sú dostatočná diverzifikácia priemyslu, vedúce postavenie krajiny v high-end elektronike, úspešný vzdelávací systém, vysoké investície do vedy a výskumu a rast investícií v Číne, Vietname a Indii. Oslabenie ekonomickej aktivity Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom Južnej Kórey, sa tak mierne odrazí aj na raste jej HDP. Tamojšia ekonomika, najmä oceliarsky, textilný a lodiarsky priemysel pritom narážajú na silnú čínsku konkurenciu. Slabými stránkami ekonomiky je aj zadlženosť domácností, ktorá sa odráža na slabej spotrebe, starnúce obyvateľstvo, vysoká nezamestnanosť medzi mladými napriek výbornému vzdelávaciemu systému, vplyv chaebols na ekonomiku a severokórejská hrozba.

Podľa Coface môžu byť istým rizikom pre rast  prísnejšie pravidlá hypoték, čo sa môže prejaviť na spomalení súkromných investícií v stavebníctve. Obdobne hoci sektor IKT (informačno-komunikačné technológie) ponúka dostatok príležitostí, rizikom pre súkromné investície sú jednak rastúce náklady na prácu, najmä ak nie sú sprevádzané zvýšením produktivity, ako aj rast dane z príjmov právnických osôb z 22 % na 25 %. Vláda si od toho na druhej strane sľubuje zvýšenie príjmov. Obdobne by vďaka olympijským hrám mali  vzrásť príjmy z cestovného ruchu. Samozrejme, veľa bude závisieť aj od vývoja bezpečnostnej situácie a hrozieb zo strany severného suseda. Južná Kórea už zvýšila rozpočet na obranu, no rozhodla sa tiež ísť cestou zlepšenia diplomatických vzťahov s Čínou.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: Kórea pred ZOH? Ekonomika by mala zdravo rásť (155,35 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English