Novinky a publikácie
24. 03. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: Sedem krajín si pohoršilo. Doplácajú na globálny vývoj

Coface: Sedem krajín si pohoršilo. Doplácajú na globálny vývoj

 

Sedem krajín si pohoršilo

 • Globálna ekonomika nastúpila cestu po japonsky - rast zostáva na nízkej úrovni aj napriek extrémne expanzívnej menovej politike
 • Prebytok hotovosti na finančných trhoch zvyšuje volatilitu
 • Tri rastúce riziká: čínske spomalenie, nízke ceny ropy a politická neistota
 • Nadnárodná spoločnosť Coface zhoršuje hodnotenie siedmich krajín

 

Medzinárodný scenár s neistými výsledkami

 

Hoci začiatkom roka zažili rozvíjajúce sa ekonomiky mierne oživenie (nadnárodná spoločnosť Coface predpovedá tento rok rast 3,9 % po 3,4% v roku 2015 a 7,2% v roku 2010), spomalenie vo vyspelých krajinách (1,7 % tento rok) narúša rovnováhu vývoja globálnej ekonomiky. „Je tak nepravdepodobné, že rast bude tento rok vyšší než 2,7 %,“ konštatuje vo svojom najnovšom štvrťročnom hodnotení krajín Coface, globálny líder v poisťovaní kreditného rizika firiem. Spoločnosť hodnotí každý štvrťrok 160 štátov sveta, pričomposudzuje riziko krajiny meraním priemernej miery nesplácania zo strany podnikov v danej krajine v rámci svojich obchodných operácií v krátkodobom horizonte. Netýka sa to štátneho dlhu. Podľa rizika radí krajiny na stupnici od A1 (veľmi nízke), cez A2, nízke, A3 akceptovateľné, A4 vcelku akceptovateľné, cez B významné, C vysoké až po D veľmi vysoké.                                                                       

„Už aj v Spojených štátoch, ktoré majú inak zdravú ekonomiku, sa objavujú zraniteľné miesta. Kým sektor služieb je na tom dobre, povzbudený vysokou mierou zamestnanosti a spotreby domácností, priemysel dopláca na silný dolár,“ konštatuje Coface. Spojené kráľovstvo zas čelí neistote nad vlastnou budúcnosťou v Európskej únii, čo zvyšuje volatilitu na finančných trhoch a ťahá nadol aj index dôvery. Eurozóna ťaží z rastu vnútorného dopytu, zlepšenia na trhu práce a priaznivých úverových podmienok. V Grécku, Portugalsku, Španielsku a Írsku je však podnikateľská dôvera stále nízka, reflektuje aj na slabý rast ekonomiky (1,6 % v roku 2016) a silnejúci rast politických rizík.

Ukazuje sa, tak ako prognózuje aj Coface, že svetová ekonomika začína mať charakteristiky  japonskej ekonomiky - nízky rast a extrémne expanzívnu monetárnu politiku, pri nestabilite na finančných trhoch a pri nulových inflačných tlakoch.

Japonskú ekonomiku tiež oslabuje nízka spotreba. Ohodnotenie sily jenu začiatkom roka a neúčinnosť Abenomiky (ekonomické opatrenia navrhnuté premiérom Šinzó Abem v roku 2012) viedli japonskú národnú banku k rozhodnutiu zaviesť záporné úrokové sadzby. Coface po tom, čo krajine v januári 2016 zhoršila výhľad na A1 negatívny, zhoršuje v najnovšom štvrťročnom hodnotení Japonsku hodnotenie naA2.

 Napätie a neistota zvyšuje riziká

 

Čínske spomalenie a nízke ceny ropy

Kým centrálna banka Číny znížila svoje povinné rezervy, čím by mohla podľa prognóz Coface dosiahnuť tento rok rast 6,5 %, riziko výraznejšieho spomalenia stále zostáva. Súbežne s tým však pokles cien ropy priniesol rozpočtové ťažkosti aj exportujúcim krajinám do Číny - ich deficity rastú oveľa rýchlejšie a obchody s uhľovodíkami tak čelia negatívnym vonkajším vplyvom. Tieto faktory viedli k niekoľkým zníženie ratingu či výhľadu.

 • Malajzia(nové hodnotenieA3) dopláca na nízke ceny surovín a škandál so štátny rozvojovým fondom1Malaysia Development Berhad(1MDB). Dôvera investorov ovplyvnilo vysoké zadlženie domácností a nízky zahraničný dopyt. Situáciu ešte môže zhoršiť rastúce politické riziko v krajine.
 • Omán (nové hodnotenie A4) zostáva jednou z najohrozenejších ekonomík v regióne. Čelí nielen nízkym cenám ropy, ale stále obmedzená je aj krátkodobá výrobná kapacita. Príjem z ropy (tvorí takmer 85 % verejných príjmov) už vlani pritom klesol o 36,3%.
 • Export Kazachstanu(nové hodnotenie C) do Číny sa zníil, pričom krajina je už aj tak ovplyvnená nízkymi cenami ropy a ruskou recesiou.
 • Saudská Arábia (A4 s negatívnym výhľadom) zaznamenala rast verejného deficitu. Ceny zostávajú nízke a index podnikateľskej dôvery sa začína zhoršovať.
 • Kuvajt (A2 s negatívnym výhľadom) takisto pocítil pokles, hoci menej. Napriek tomu sa to môže odraziť tento rok na poklese jeho zahraničného obchodu .

Rast politických rizík

Rast politickej nestability by mohol mať vážny dopad na ekonomiky už postihnuté globálnym spomalením. Okrem toho logickým pokračovaním zhoršenia ekonomických podmienok je nárast nespokojnosti samotnej populácie a oslabenie národnej jednoty.

 • Arménsko sa prepadlo do skupiny D, ktorá zahŕňa krajiny s vysokou pravdepodobnosťou zlyhania firiem. Krajina pociťuje dopad ruskej recesie (počet arménskych pracovníkov v Rusku klesla vlani o 5 %). Obdobne čelí aj rastúcej frustrácii populácie z korupcie a slabej ekonomickej výkonnosti, ktorá prispieva k zhoršovaniu spoločenskej a politickej situácie.

 

 

Download the publication
 • The global economy is “Japanising”
 • Barometer Country risk assessment changes
 • Countries reports 10 countries

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: Sedem krajín si pohoršilo. Doplácajú na globálny vývoj (206,57 kB)
Nahor
 • Slovak
 • English