Novinky a publikácie
16. 07. 2019
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: Žlté vesty rozkývali insolvencie vo Francúzsku

Najnovšia analýza hodnotí dopad demonštrácií v krajine galského kohúta na firmy. Začiatkom roka prišiel vzostup platobnej neschopnosti firiem, potom ozdravenie a do konca roka budú čeliť aj náročným podmienkam.

 

Francúzske ulice už niekoľko mesiacov zaplavujú demonštranti, tzv. žlté vesty (gilets jaunes). Demonštrácie majú rôznu intenzitu a ako sa ukazuje, aj dopady. Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení firiem a manažovaní ich kreditného rizika, sa preto v najnovšej analýze pozrela na vývoj platobnej schopnosti firiem vo Francúzsku, a to za obdobie január až apríl 2019. Ako sa ukázalo, demonštrácie, ktoré vypukli ešte v závere vlaňajšieho roka, si už v januári vybrali svoju daň - vzostup platobnej neschopnosti tamojších firiem. Kým postupné oslabenie aktivity demonštrantov, ako aj odolnosť hospodárskeho rastu, sa neskôr na jar pozitívne prejavili na ozdravení francúzskych spoločností, ďalšie mesiace sú výzvou.

Vznik nových firiem

„Ako ukázali údaje, počet prípadov platobnej neschopnosti firiem vo Francúzsku sa v sledovanom období január až apríl 2019 zvýšil o 0,8 % (na 18 227 prípadov),“ poznamenáva spoločnosť Coface. Treba však poznamenať, že v danom období nebol nárast rovnomerný a vidieť dva momenty. „Za január sa počet prípadov ukončenia činností firiem zvýšil medziročne o 9,3 %. Marec a apríl však už vykazovali medziročne pokles insolvencií o 4 % a dokonca vzniklo aj viacero nových spoločností,“ podotýka Coface. Napríklad ak vezmeme do úvahy mikropodniky, počet spoločností vytvorených vo Francúzsku počas prvých štyroch mesiacov roka odrážal aj určitú hospodársku dynamiku. „Vzniklo spolu 265 827 spoločností, čo za rok predstavuje nárast o 19,5 %. Ak vylúčime samostatne zárobkovo činné osoby, je tento nárast naďalej významný, a to na úrovni 10 % pri vytvorení 137 571 spoločností,“ spresňuje Coface v analýze.

Coface však očakáva, že tieto dobré čísla nemusia do konca roka vydržať. Dôvodom je, že pri priemernom „veku“ postihu firiem platobnou neschopnosťou okolo 81 mesiacov, sa minimálne jedna z dvoch spoločností nedožije piatich rokov existencie.

Mikropodniky na rane

Mikrofirmy už podľa údajov Coface hlásia nárast počtu insolvencií. Čiastočne je dôvodom aj spomalenie ekonomiky začiatkom roka. „Počet insolvencií v prípade mikrofiriem predstavuje až 83 % z celkového počtu insolventných spoločností vo Francúzsku,“ podotýka Coface. Tlak však pocítil aj sektor personálnych služieb, a to aj v dôsledku zníženia spotrebiteľskej sily francúzskych domácností, aj v súlade s očakávaniami v oblasti nezamestnanosti. „Darí sa len sektoru stavebníctva a poľnohospodárstvu. V ostatných hlavných sektoroch narastá počet insolvencií. Celkovo Coface predpokladá nárast počtu insolvencií firiem vo Francúzsku za celý rok 2019 až o 1,7 %,“ uzatvára nadnárodná spoločnosť.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: Žlté vesty rozkývali insolvencie vo Francúzsku (431,92 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English