Novinky a publikácie
04. 11. 2021
Country risk a ekonomické štúdie

Koho postihne AdBlue kríza? Odborníci v tom majú jasno

Koho postihne AdBlue kríza? Odborníci v tom majú jasno

Kríza s dodávkami AdBlue sa dotkne viacerých sektorov, no nie všetky rovnakou intenzitou. Ako upozorňuje nadnárodná spoločnosť Coface, vodiči si siahnu hlbšie do vrecka, keďže ceny AdBlue v distribúcii vzrástli len za ostatný mesiac podľa Coface analýz o 60 %. „Distribútori zároveň skrátili garanciu cien na dni a rast cien bude pravdepodobne pokračovať, kým sa neobnoví výroba AdBlue v najväčších chemických závodoch,“ podotýka generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Jan Čarný. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Kamióny vedú v spotrebe

AdBlue je kvapalina nevyhnutná pre prevádzku moderných naftových motorov. Bez nej by nemohli plniť emisné normy oxidov dusíka. „Kým bežné osobné vozidlo spotrebuje na tisíc kilometrov 1-2 litre, v prípade nákladných vozidiel je to aj 10 litrov na tisíc najazdených kilometrov,“ upozorňuje Ján Čarný. Technologické riešenie neumožňuje pri nedostatku AdBlue naštartovať auto. „Jeho nedostatok by tak mohol paralyzovať prakticky všetky dopravné toky obdobne, ako keby chýbala samotná nafta,“ dodáva.

Čo vplýva na nedostatok AdBlue

Nedostatok by na prvý pohľad mohol byť rizikový aj pre samotný automotive sektor, ktorý v súčasnosti v rámci pandémie už bojuje s čipovou krízou. „Vzhľadom k tomu, že ide o prevádzkovú kvapalinu a automobilky majú určitý objem dodávok zabezpečený - na rozdiel od nedostatku polovodičových súčiastok – tak nateraz nie je dôvod očakávať ďalší dopad na výkonnosť automobiliek,“ poznamenáva Ján Čarný. Automobilky podľa neho na túto situáciu nemajú možnosť a zatiaľ ani dôvod reagovať.

Produkcia AdBlue súvisí s ďalšou chemickou výrobou, ktorú výrobcovia zastavili v dôsledku extrémne vysokých cien plynu. V prípade cien plynu sa, hocako, očakáva korekcia. Hovorí pre ňu odstránenie následkov povodní v Číne, navýšenie dodávok plynu z Ruska, ako aj výhľad teplejšieho počasia v Európe až do konca októbra,“ konštatuje Ján Čarný.

Hocako, vodiči budú musieť byť pripravení siahnuť si hlbšie do vrecka najmä vzhľadom na rast cien tejto prevádzkovej kvapaliny v distribúcii. Len za ostatný mesiac vzrástli ceny o 60 %. Kým sa situácia neupokojí, najmä, pokiaľ sa neobnoví výroba v najväčších chemických závodoch v jednotlivých krajinách v Európe aj vo svete, rast cien AdBlue bude podľa analytikov Coface pokračovať. Pocítia to najmä všetky dopravné a prepravné spoločnosti.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Koho postihne AdBlue kríza? Odborníci v tom majú jasno (512,71 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English