Novinky a publikácie
05. 04. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Obavy o turistiku v Turecku sa môžu odraziť na ekonomike

Obavy o turistiku v Turecku sa môžu odraziť na ekonomike

Ostatné útoky v Turecku a hrozba ďalších môžu mať negatívny vplyv nielen na turistiku, ale aj na celú ekonomiku krajiny.

Predpoveď HDP na rok 2016: 3.6 %
Coface hodnotenie rizikovosti krajiny (z hľadiska  pravdepododobnosti neplatenia pohľadávok medzi firmami): B

 

Bude Turecko bezpečnou letnou destináciou, alebo sa napätie odzrkadlí na vývoji cestovného ruchu a celkovo  ekonomike? Aj to sú otázky, ktoré si krajina a svet kladú krátko pred začatím letnej sezóny. Turecko totiž stále čelí hrozbám z viacerých strán:

  • 1. Regionálne napätie: Džihádisti zo skupiny ISIL sú obviňovaní z nedávnych útokov v Turecku, najmä v Ankare a Surucu. Tieto útoky môžu byť súčasťou jej medzinárodnej stratégie, ktorej cieľom je zasiahnuť čo najviac civilistov, a zároveň si poistiť tranzitné cesty.
  • 2.Zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK):Od zlyhania „mierových rozhovorov“ z júla 2015 sme svedkami viacerých stretov PKK s tureckými ozbrojenými a bezpečnostnými silami, ktoré spustili rozsiahle operácie v regióne juhovýchodnej časti Turecka. Kurdskí radikáli napojení prevažne na PKK spustili násilnosti proti vládnym a bezpečnostným silám v snahe obnoviť rozhovory.
  • 3. Strany mimo zákona:Ešte sú tu strany ako krajne ľavicová Revolučná ľudová oslobodzovacia strana - Front (DHKP-C),ktorá sa prihlásila k zodpovednosti k útoku na americkú ambasádou v Ankare v roku 2013 a tiež k vlaňajšiemu útoku na policajnú stanicu.

Riziká pre ekonomiku

V roku 2015 turecká ekonomika podľa odhadov vzrástla okolo 4 %. „Tento výkon je oveľa lepší ako dosiahli ostatné veľké rozvíjajúce krajiny ako Rusko a Brazília. Coface tento rok predpovedá Turecku rast okolo 3,6 %, ktorý však stlmí najmä zdĺhavé oživovanie svetovej ekonomiky než samotné teroristické hrozby v krajine,“ podotýka hlavný ekonóm Coface Julien Marcilly.

Hoci zatiaľ nedávne marcové bombové útoky nespôsobili jednotlivým sektorom vážne škody, očakáva sa vážny dopad na cestový ruch. Po tom, čo Rusko uložilo Turecku tvrdé sankcie za zostrelenie ruského vojnového lietadla v Sýrii na sklonku vlaňajšieho roka, sektor cestovného ruchu trpí aj v súčasnosti opatreniami vyplývajúcimi či už z rušenia letov, ako to bolo hneď po bombových útokoch, alebo rušením pobytov turistov v krajine z dôvodu obáv o bezpečnosť. „Podiel cestovného ruchu na HDP predstavoval vlani 5 %. Odhady na tento rok podľa WTTC však už hovoria len o 2 %. Podľa nemeckej asociácie cestovných kancelárií a najväčšieho svetového touroperátora TUI sa objem objednávok  na pobyty do Turecka medziročne znížil o 40 %.

Nateraz dobrým signálom pre tureckú ekonomiku je vývoj libry. Po tom, čo trpela vysokou volatilitou na svetových trhoch v rokoch 2014 a 2015, od začiatku januára posilnila aj voči doláru aj voči euru. Ani nedávne marcové útoky zmenu nepriniesli. Na druhej strane, súčasnému vývoju prospieva hlavne uvoľnenie menovej politiky zo strany ECB a očakávania nižších sadzieb zo strany amerického Fedu.

„Vnímame tu však zhoršenie platobnej morálky spoločností. Tie dávajú prednosť zadržiavaniu hotovosti a meškajú s platbami,  a to aj z dôvodu rizika v súvislosti s prípadnými teroristickými hrozbami,“ konštatuje Marcilly. Dokonca, aj keď podnikateľská dôvera začiatkom roka 2016 vzrástla a obdobne aj dôvera spotrebiteľov, násilnosti môžu postupne túto dôveru oslabovať. Už po marcových útokoch v Ankare a Istanbule klesli predaje domov v juhovýchodnom regióne krajiny a obrat nákupných centier víkend po bombových útokoch poklesol o 30-40 %. Ak sa takéto útoky budú aj pred letnou sezónou či v rámci nej opakovať, potom môže pokles dôvery ohroziť domci dopyt, ktorý sa na HDP podieľa dvoma tretinami.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Obavy o turistiku v Turecku sa môžu odraziť na ekonomike (121,49 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English