Novinky a publikácie
23. 09. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Pozor na Latinskú Ameriku. Po komoditnom výbuchu ju čaká prvá recesia od roku 2009

Pozor na Latinskú Ameriku. Po komoditnom výbuchu ju čaká prvá recesia od roku 2009
Rast v Latinskej Amerike sa spomaľuje už od roku 2011. Túto nelichotivú situáciu spôsobenú slabými domácimi ukazovateľmi ešte umocnili cyklické faktory, ktoré tu nastúpili od druhej polovice roku 2014. „V roku 2015 sme spozorovali ďalšie zhoršenie tohto klesajúceho trendu, preto očakávame zníženie HDP v regióne o 0,2%. Bude to prvá recesia od roku 2009, keď sa aktivita znížila o 1,4 % v dôsledku hypotekárnej krízy,“ konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface, popredný globálny líder v manažovaní kreditného rizika firiem.

Spoločnosť Coface sa pri svojom hodnotení zamerala hlavne na tri latinskoamerické krajiny -Argentínu, Kolumbiu a Ekvádor. Argentína bude mať nadchádzajúci mesiac prezidentské voľby. Kolumbia vlani ukázala silný výkon, ale postupne stratila dynamiku kvôli vplyvu nižších cien ropy na ekonomiku. Obdobne ekonomiku Ekvádoru silne zasiahla nízka úroveň cien ropy.

Aj preto si Coface všíma výkonnosť jednotlivých sektorov a ich schopnosť manažovať si pohľadávky. Spoločnosť tak aktualizovala svoj barometer sektorov Latinskej Ameriky, kde sa pozrela na finančnú výkonnosť firiem v rôznych priemyselných odvetviach a podľa toho upozornila na sektory, kde hrozia zvýšené riziká, prípadne zostávajú stabilné. Zároveň sa pozrela aj na citlivé odvetvia v Argentíne a Kolumbii.

Takmer všetky veľké ekonomiky by v roku 2015 mali spomaliť

Hlavným negatívnym prispievateľom k takémuto vývoju sú krajiny Atlantiku. Coface očakáva, že rast Brazílie sa tento rok zníži o 2,5 % a Venezuely až o 7 %. 

rocny-rast-HDP-regionu

Čile a Peru sú jediné dve z týchto hlavných ekonomík, ktoré by tento rok mali zaznamenať jemné zlepšenie v porovnaní so silným spomalením v roku 2014. V budúcom roku zaznamená skromný rast 0,8 %. Všeobecne, externé ukazovatele aj naďalej negatívne ovplyvnia vývoj v Latinskej Amerike. O relatívne zlepšenie rastu v roku 2016 by sa mala pričiniť miernejšia recesia v Brazílii.

Zhoršenie ekonomickej aktivity negatívne ovplyvní meny regiónu
meny-vs-USD

Takýto vývoj podčiarkuje aj nedávne posilnenie amerického dolára. Dá sa vysvetliť jednak vnímaním investorov, že americká ekonomika v najbližších mesiacoch predbehne ostatné ekonomiky, a jednak očakávaným sprísnením menovej politiky USA.

V dôsledku toho päť hlavných plávajúcich mien v Latinskej Amerike (brazílsky real, kolumbijský, čilský a mexický Pesos a peruánsky Novo Soles) silne oslabuje.

Coface: Väčšina odvetví v Latinskej Amerike sú v súčasnosti klasifikované ako vysoko rizikové

„V Latinskej Amerike sa celkovo riziká v posledných mesiacoch zvýšili. Dôvodom sú aj nižšie ceny komodít, ktoré majú vplyv na aktivitu firiem. Väčšinu sektorov tak v súčasnosti klasifikujeme ako vysoko rizikové,“ zdôrazňuje Coface.

Päť hlavných ekonomík Brazília, Mexiko, Argentína, Kolumbia a Chile predstavujú spolu 83 % HDP v regióne. V súvislosti s nižším rastom regionálneho HDP, mnoho odvetví vníma zhoršenie rizika splácania pohľadávok vo svojom sektore. 

barometer-rizika

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Pozor na Latinskú Ameriku. Po komoditnom výbuchu ju čaká prvá rec... (222,61 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English