Novinky a publikácie
16. 01. 2019

Rok 2018 priniesol najnižší počet konkurzov na Slovensku

Vlaňajšok bol pre poisťovne kľúčový z dôvodu zavedenia 8 % odvodu na neživotné poistenie, ako aj 8 % dane z poistenia. Pozitívom je, že firmy na Slovensku sa zároveň začali viac chrániť pred neplatičmi.

Rok 2018 bol pre slovenské poisťovníctvo kľúčový - priniesol veľa negatív, ale aj pozitív. „Poisťovne pocítili plný dopad aplikácie 8% percentného odvodu na neživotné poistenie, pričom následne, v snahe zosúladiť legislatívu s ostatnými krajinami EÚ, slovenská vláda pripravila darček a to zavedenie 8% dane z poistenia. Táto daň, rovnako ako predtým odvod, postihuje zodpovedných a starostlivých klientov, ktorí si chránia majetok pred škodami,“ konštatuje k zhodnoteniu roka 2018 country manažér Coface Juraj Janči. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Napriek tomu, ako dodáva, priniesol vlaňajšok aj jedno pozitívum, a to konkrétne pre poistenie pohľadávok. „Za rok 2018 máme na Slovensku historicky najnižší počet konkurzných konaní. Obdobne rekordne klesli aj v Českej republike. V rámci širšieho sektora tento optimistický vývoj trochu vyvážil rastúci trend konkurzných konaní v susednom Poľsku a na Balkáne,“ spresňuje Juraj Janči.

Obozretnejšie firmy

Pozitívum vidí Juraj Janči aj v čoraz obozretnejšom správaní firiem. „Všeobecne vzrástlo povedomie firiem na Slovensku o ochrane pred neplatičmi. Firmy sa začínajú zaujímať o to, ako sa zabezpečiť pred neplatením ich partnerov,“ konštatuje. Vzhľadom na to, že Slovensko zažíva momentálne makroekonomický boom, je tento záujem znížený, objektívne podľa neho nie je priveľa problematických obchodných vzťahov.

Rok 2019 by však mal priniesť zvrat. „Ťažko spoľahlivo predikovať makroekonomický vývoj do budúcna, ale už sa objavujú prvé náznaky, že dobré časy sú za nami. Z tých hlavných je to najmä pokračujúce obchodné vojny medzi USA a Čínou, USA a EÚ, a EÚ a Ruskom. Tieto, spolu s vnútornými problémami v Číne majú za následok útlm v priemyselnej produkcii našich primárnych odberateľov ako Nemecko, Rakúsko,“ upozorňuje country manažér Coface. Takýto vývoj možno očakávať aj v Českej republike, ktorá je najväčším obchodným partnerom Slovenska. „Pokiaľ ide o regulácie, verím, že zavedenie 8-percentnej dani z poistenia je všetko, čo si táto vláda prichystala pre poisťovne,“ dodáva Juraj Janči.

 

Ochrana aj pre malé a stredné firmy

Výkyvy do veľkej miery pocítia najmä mikro a malé spoločnosti. Ako podotýka Juraj Janči, nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, no tento rok sa chce poisťovňa na Slovensku sústrediť aj na ďalšie rozšírenie ponuky svojich služieb. „Vzhľadom k tomu, že Coface okrem poistenia ponúka ešte aj predaj obchodných informácií a inkasa pohľadávok aj pre nepoistených klientov, náš fokus bude upretý práve tam. V rámci produktového portfólia ako prví na trhu ponúkame komplet online produkt easyliner.sk pre mikro a malé podniky,“ spresňuje novinky Juraj Janči.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Rok 2018 priniesol najnižší počet konkurzov na Slovensku (131,65 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English