Novinky a publikácie
13. 07. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Slovensko znižuje počet insolvencií

Slovensko znižuje počet insolvencií
Na Slovensku klesol za vlaňajší rok počet firemných insolvencií o 14,6 % na 446. Zlepšenie vidieť najmä v stavebnom sektore, ktorý ťažil z dočerpávania EÚ fondov pre dané obdobie. Najväčší bankrot za rok 2015 predstavuje Slovakia Steel Mills, kde celkový dlh dosiahol 244 mil. eur, kým tržby spoločnosti za rok 2014 predstavovali len 80 mil. eur.

Slovensko je spomedzi krajín strednej a východnej Európy spolu s Rumunskom jedinou krajinou, kde je počet firemných insolvencií na predkrízovej úrovni. S počtom insolvencií 446 za rok 2015 dokonca zaznamenalo ich medziročný pokles, a to o 14,6 %. Vyplýva to z najnovších údajov nadnárodnej spoločnosti Coface, globálneho lídra v manažovaní kreditného rizika firiem.  Tento rok by trend poklesu mal pokračovať, hoci podľa Coface už miernejším tempom, keď očakáva pokles -4,3 %.

Dôvody poklesu insolvencií

 „Za medziročný pokles insolvencií „môže“ stále rastúci trend HDP na Slovensku, výška štátnych zákaziek najmä v stavebníctve a skutočnosť, že zahraniční odberatelia začínajú reflektovať stav a úroveň kvality produkcie na Slovensku a presúvajú čoraz viac produkcie k nám. Každopádne, je to krátky trend a ťažko hovoriť o klesajúcom dlhodobom vývoji, preto by sme radili spoločnostiam aj naďalej byť opatrní a nepodceňovať riziko krachu dodávateľsko-odberateľských vzťahov,“ konštatuje Juraj Janči, country manažér Coface Slovakia.  Slovenská ekonomika vlani rástla tempom 3,6 %, čo bol najsilnejší výsledok za ostatné štyri roky. Hlavným príspevkom k rastu bola tvorba hrubého fixného kapitálu vďaku dočerpaniu EÚ fondov na dané obdobie. Investície tak predstavovali 2,9 % z celkového rastu produkcie, čo je od roku 2005 najviac. Ďalším plusom bola aj zvýšená domáca spotreba , a to vďaka zlepšeniu situácie na trhu práce, rastu miezd a zápornej inflácii. Nezamestnanosť síce v apríli 2016 klesla na 10,2 % a dá sa očakávať, že v roku 2017 dosiahne už len jednociferné číslo, napriek tomu je vyššia ako priemer EÚ. Krajina stále zápasí aj s dlhodobou nezamestnanosťou a vysokou nezamestnanosťou mladých.

Dôležitú časť ekonomiky Slovenska predstavuje automobilový sektor. Krajina je najväčším výrobcom vozidiel na obyvateľa vo svete (184 áut na 1000 obyvateľov). Ukazuje sa, že ani škandál automobilky Volkswagen nemal zničujúci dopad na predaj vozidiel tejto značky. „V prípade Slovenska  sa práve Volkswagen podieľa až 40 % na celkovej produkcii áut v krajine. Slovensko tak za vlaňajšok vyprodukovalo vďaka trom automobilkám Volkswagen, KIA Motors a PSA Peugeot-Citröen po prvý raz v histórii 1 milión vozidiel. Obdobne aj oznámenie automobilky Land Rover o investícii vyše 1 miliardy eur spojenej s výstavbou nového závodu a plánovanou výrobou koncom roka 2018, prispeje k rastu HDP nasledujúce roky,“ dopĺňa Grzgorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.

Lepšie ako Česko

V porovnaní s Českou republikou máme síce len tretinu aktívnych firiem, napriek tomu pokles insolvencií je na Slovensku oveľa výraznejší (medziročne -14,6 %, kým Česku +8,7 %). Česko je v podstate jediný stredoeurópsky zástupca v štvorici štátov SVE, kde počet insolvencií rástol – medziročne rástol aj v Litve, Srbsku a Ukrajine. „V porovnaní s Českom sme na tom paradoxne lepšie kvôli nášmu zaostávaniu voči vyspelému priemeru a rozvinutosti trhu. No najmä za hlavný fakt považujeme právnu úpravu ich zákonov ohľadom konkurzu a reštrukturalizácii, kde je možnosť začať insolvenčné konanie veriteľom oveľa jednoduchšie ako u nás, rovnako to platí aj v prípade „urovnania“ sporu. A toto začali veritelia viac využívať,“ vysvetľuje Juraj Janči.

Zlepšenie vníma Juraj Janči najmä v sektoroch ako stavebníctvo, maloobchod či priemyselná výroba. Práve v stavebníctve vďaka dočerpávaniu EÚ fondov nastalo oživenie a počet insolvencií klesol medziročne o 20 %. Podiel stavebných firiem na celkových bankrotoch v krajine je však stále relatívne vysoký, a to až 15 %. Najväčším bankrotom na Slovensku v roku 2015 bol Slovakia Steel Mills, kde celkový dlh spoločnosti presiahol 244 mil. eur, kým tržby v roku 2014 dosiahli len 80 mil. eur.

Pre tento rok Coface predpovedá ďalší pokles insolvencií firiem na Slovensku, hoci už miernejším tempom -4,3 %.  „Napriek priaznivým predpovediam netreba  podceňovať riziko nezaplatenia,“ radí firmám country manažér Coface Slovakia Juraj Janči. 

TOP-5-najvacsich-insolvencii
top-5-sektorov
insolvencie-podla-sektorov
Stiahnuť túto tlačovú správu : Slovensko znižuje počet insolvencií (465,72 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English