Novinky a publikácie
11. 05. 2021
Firemné novinky

Spoločnosť Coface opäť potvrdila silnú pozíciu

Spoločnosť Coface opäť potvrdila silnú pozíciu

Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, opäť potvrdzuje svoju pozíciu stabilného a silného partnera pre firmy po celom svete. Miera poistenia obchodného úveru nielen vzrástla, ale počas koronakrízy ostalo udržanie klientov na rekordných úrovniach. Spoločnosť za prvý štvrťrok zároveň zvýšila medziročne tržby o 4,2 % pri konštantnej veličine FX a perimetre, keď dosiahli 378 miliónov eur. Silu pozície zároveň potvrdila spoločnosti aj druhá ratingová agentúra, keď po Moody’s zvýšila aj Fitch rating Coface na stabilný.

Naše výsledky za prvý štvrťrok odrážajú náš kontinuálny silný prevádzkový výkon, ako aj mimoriadnu situáciu, v ktorom počet bankrotov klesol. Očakávame, že po skončení koronakrízy a po ukončení vládnych opatrení na podporu ekonomiky sa počet bankrotov opäť zvýši,“ podotkol Xavier Durand, generálny riaditeľ skupiny Coface.

Ako Xavier Durand zároveň podotkol, v kontexte prudkého ekonomického oživenia, ktoré sa veľmi líši od odvetvia a regiónu, spoločnosť podporuje oživenie podnikania klientov. „To sa odráža v náraste našich expozícií o 2,7 % počas prvého štvrťroka,“ spresnil. Preventívne opatrenia by sa tak mali vrátiť na úroveň pred krízou. „Zároveň pokračujeme v spolupráci s vládami na podpore ukončenia vládnych programov, v rámci ktorej sme v prvom štvrťroku zaplatili 15 miliónov eur,“ dodal.

Priemyselná výroba sa aj na Slovensku po výraznej kontrakcii na začiatku pandémie začala postupne oživovať, no nie v každom sektore rovnakou intenzitou,“ konštatuje aj generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný. Naštartovanie mnohých sektorov pritom závisí nielen od sily domácej spotreby, ale aj globálneho dopytu, a najmä kondícii firiem. „Ukončenie vládnej podpory môže byť pre mnohé firmy rizikové, najmä tie, ktoré ani pred koronou nemali dostatok cash flow, prípadne zmysluplný výrobný program, či boli orientované len na jedného partnera, prípadne rizikových partnerov, ktorí koronakrízu neustáli,“ upozorňuje.

Pokiaľ ide o čistý príjem celej skupiny Coface, v prvom štvrťroku dosiahol 56,4 milióna eur a medziročne vzrástol viac ako štvornásobne, resp. v porovnaní s prvým kvartálom 2019 o 55 %. Poistenie vzrástlo o 6,1 % pri konštantnej veličine FX. Pomer čistých strát klesol o 32,6 percentuálneho bodu na 24,5 %, pomer kombinovanej straty bol v prvom štvrťroku 52,8 % (resp. 61,1 % bez vládnych programov). Pomer hrubých strát dosiahol v prvom štvrťroku  29,5 %, čo je zlepšenie o 25,7 percentuálneho bodu aj vďaka nízkej úrovni pohľadávok na celom svete. Pomer čistých nákladov sa znížil o 1,5 percentuálneho bodu na 28,3 % vďaka prísnej nákladovej disciplíne. Vládne opatrenia znížili zisk pred zdanením o 15 miliónov eur. „Pokračujeme v presadzovaní strategického plánu a v posilňovaní prevádzkovej efektívnosti a kvality služieb, ktoré poskytujeme zákazníkom, a to aj menovaním prevádzkového riaditeľa skupiny,” dodal na záver generálny riaditeľ skupiny Coface Xavier Durand.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Spoločnosť Coface opäť potvrdila silnú pozíciu (511,31 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English