Novinky a publikácie
06. 06. 2022
Country risk a ekonomické štúdie

Vojna na Ukrajine: Veľa porazených a málo víťazov

Vojna na Ukrajine: Veľa porazených a málo víťazov

Veľa (veľkých) porazených a málo (skutočných) víťazov. Aj tak by sa dala zhodnotiť vyše tri mesiace trvajúca ruská invázia na Ukrajinu. Napriek niekoľkým kolám rokovaní od začiatku invázie 24. februára tohto roku sa vyhliadky na rýchle vyriešenie vojny zdajú byť čoraz nepravdepodobnejšie. Ako v tejto súvislosti poukazuje analýza spoločnosti Coface, vzhľadom na zintenzívňovanie  západných sankcií proti Rusku ako odozva na pokračovanie bojov, sa návrat k predvojnovej situácii a rýchle zrušenie ekonomických sankcií javí ako úplne iluzórne. A to aj v prípade podpísania mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. „Pokiaľ ide o ekonomické dôsledky, spoločnosť Coface už upravila smerom nahor náš pôvodný odhad, ktorý sme zverejnili ešte začiatkom marca, týkajúci sa krátkodobých nákladov pre globálnu ekonomiku. A to zatiaľ približne na jeden percentuálny bod v roku 2022,“ skonštatoval v tejto súvislosti generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

 

Nárast cien komodít

V silne a trvalo nepriaznivom prostredí bude mať vojna na Ukrajine málo víťazov a veľa porazených, konštatuje Coface. „Významné postavenie bojujúcich strán – najmä Ruska, ale aj Ukrajiny a Bieloruska – pri výrobe mnohých komodít a obavy z prerušenia dodávok viedli k prudkému nárastu cien, ktoré aj napriek nedávnemu poklesu niektorých z nich, zostávajú na veľmi vysokých úrovniach,“ konštatuje Ján Čarný. Inflačné tlaky, ktoré už prevládajú vo väčšine regiónov, sa tak zosilňujú, čo vedie k poklesu disponibilného príjmu domácností a v konečnom dôsledku aj spotreby, keďže súčasné prostredie vyvolávajúce strach, a rovnako veľmi vysoká neistota podporia s najväčšou pravdepodobnosťou preventívne úspory. „Volatilita a neistota budú mať veľký vplyv aj na investičné rozhodnutia spoločností, ktorých finančná situácia sa aj napriek rekordne vysokým hotovostným rezervám pravdepodobne výrazne zhorší, keďže výrobné náklady budú neustále narastať alebo zostávajú vysoké,“ upozorňuje.

 

Stredná Európa aj Západ

Okrem stredoeurópskych a východoeurópskych ekonomík, ktoré majú významné ekonomické prepojenie a obchodné toky s Ruskom a vplyv konfliktu tak už priamo ekonomicky cítia, sú západoeurópske krajiny vystavené hlavne vysokej závislosti od ruských fosílnych palív,“ podotýka. Kým bude konflikt pokračovať, žiaden región nezostane ušetrený importovanej inflácii, narušenia dodávateľského reťazca a následného spomalenia globálneho obchodu.

Preto odhadujeme, že vojna bude mať výrazný negatívny dopad, dokonca aj v USA, kde bude FED nútený zvýšiť úrokové sadzby viac, ako sa pôvodne očakávalo, s obrovskými dôsledkami pre zvyšok sveta,“ varuje Ján Čarný. Rovnako ako pri akomkoľvek významnom menovom sprísnení zo strany FEDu, väčšina rozvíjajúcich sa trhov bude skutočne musieť nasledovať príklad, aby sa vyhli odlivu kapitálu a znehodnoteniu meny – najmä tie s veľkými deficitmi bežného účtu, či vysokým krátkodobým vonkajším dlhom. Okrem toho sa s pandémiou výrazne zvýšilo politické riziko, na čo Coface upozornila už v Barometri z júla 2021. „Táto otázka zostane aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, pretože problémy s dodávkami a prudko stúpajúce ceny potravín pravdepodobne podnietia sociálne napätie,“ podotýka.

Rovnováha rizík je pritom jasne naklonená smerom nadol, keďže stále nie je vylúčený opätovný nárast prípadov COVID-19 v Číne už na jeseň, čo bude živiť globálne inflačné tlaky a narušení dodávateľský reťazec. Podobne je zatiaľ situácia nejasná aj v prípade vývoja dopadov výskytu nového ochorenia opičích kiahní. V takomto kontexte je podľa Coface rozhodovanie, ktorému v súčasnosti čelia menové orgány, pravdepodobne rovnako ťažké ako aj kľúčové, v prostredí kombinujúcom desaťročia vysokú infláciu, potrebu fiškálnej voľnosti a veľmi vysoké úrovne verejného a súkromného dlhu.

Keďže ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine sa prejavia najmä od druhej polovice roku 2022, samozrejme, ovplyvnia údaje o raste HDP v roku 2022, no ešte viac ovplyvnia odhady pre rok 2023 a neskôr. Teda dlhodobé vyhliadky, ktoré bude pokrývať náš ďalší barometer,“ podotýka Ján Čarný. Okrem ľudských obetí budú ekonomické dôsledky pociťované ešte roky po skončení tejto novej vojny na európskej pôde. „Aj keď je ešte príliš skoro predpovedať, ako sa globálna ekonomika zmení po následných otrasoch zo začiatku roku 2020, stále platí predpoveď, ktorú máme od začiatku pandémie: Svet sa zmenil a nič už nikdy nebude rovnaké,“ dodáva generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú a Česko.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Vojna na Ukrajine: Veľa porazených a málo víťazov (579,98 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English