Novinky a publikácie
15. 08. 2019
Country risk a ekonomické štúdie

Z nemeckého ťahúňa sa stal hnací motor spomalenia

Coface: Nemecký automotive čelí pribrzďovaniu výroby a rizikom je aj sprísňovanie európskych noriem. Efekt spomalenia nemeckej ekonomiky sa však už prejavuje aj na Slovensku..

 

Z nemeckého ťahúňa, ktorým bol po dlhé roky automobilový priemysel, sa stal hnací motor spomalenia tamojšieho hospodárstva. „Nemecko z európskych krajín azda najviac dopláca na cyklickosť a zraniteľnosť globálnej ekonomiky. Ide najmä o protekcionistickú politiku USA, obchodnú vojnu USA s Čínou a EÚ, najmä zvýšenie ciel, čo sa výrazne dotklo automotive. Ďalšími dôvodmi je prísnejšia politika EÚ týkajúca sa emisných kvót, nálady a preferencie spotrebiteľov v tejto oblasti, ako aj štrukturálne zmeny, ktorým sa nie všetky spoločnosti v automotive reťazci dokážu tak rýchlo prispôsobiť,“ konštatuje Juraj Janči, country manažér Coface Slovensko. Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, neočakáva zlepšenie ekonomickej aktivity priemyslu Nemecka v krátkodobom ani strednodobom horizonte. Medziročná dynamika priemyselnej produkcie totiž vykazuje záporné čísla už niekoľko mesiacov a v negatívnych číslach sú aj nové objednávky. „Tento efekt spomalenia sa však už naplno prejavil aj u nás. Coface monitoruje pokles výkonnosti slovenskej ekonomiky a spoločnosť revidovala odhad rastu na tento rok na 2 % z predchádzajúcich 3,8 %,“ upozorňuje Juraj Janči.

Problémy obra

Automotive je najväčším sektorom nemeckej výroby. Tvorí 7,7 % pridanej hodnoty na HDP. „Za rok 2017 dosiahol obrat 423 miliárd eur a zamestnával cca 820 500 zamestnancov,“ dopĺňa ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz. Globálny vývoj sa na sektore podpisuje najviac. Produkcia len za prvých šesť mesiacov tohto roka klesla medziročne o 12 %. Prispieva k tomu aj znižujúci sa predaj a dopyt. „Klesol najmä zahraničný dopyt po nemeckých autách, a to v prvej polovici tohto roka medziročne o 6 %. Je tu nižší dopyt z Číny, najväčšieho trhu s nemeckými automobilmi. Údaje o predaji vozidiel za apríl ukazujú medziročný pokles o -8,4 %,“ podotýka Sielewicz. Vývoz vozidiel (Nemecko vyváža až 75% produkcie automobilov) klesol za dané obdobie o 15 %.  

Rizikom je aj nové emisné testovacie kolo v septembri 2019. Kým postup WLTP na testovanie emisií CO2 sa stal povinným minulý rok, tento rok sa autá testujú aj na NOx (oxidy dusíka, ktoré prispievajú k tvorbe smogu a kyslého dažďa). Ak modely automobilov nespĺňajú povolené limity, nemôžu ísť na predaj. „V roku 2021 vstúpia do platnosti nové, prísnejšie skúšobné postupy s monitorovaním automobilov na cestách. Hoci nateraz rastie počet nových registrácií, výhľad nemeckej výroby zostáva pesimistický,“ podotýka analytik Coface. V Nemecku dokonca vznikol aj fond, ktorý založili tamojšie odbory IG Metal Union, aby finančne pomohli subdodávateľom pre automobilky vyrovnať sa so súčasnou ekonomickou situáciou a štrukturálnymi zmenami. Na automotive sú totiž naviazané firmy z iných sektorov.

Dopady na Slovensko

Platí to aj v prípade Slovenska, kde sú firmy z mnohých sektorov napojené na automobilový priemysel či už ako dodávatelia, alebo subdodávatelia. Slovensko je okrem toho otvorenou krajinou, kde sa export tovarov a služieb na HDP podieľal v roku 2018 až 97 %. Ako pripomína country manažér Coface Juraj Janči, automobilová výroba predstavuje takmer 5 % hrubej pridanej hodnoty a 13 % objemu výroby krajiny. „Pokles prvej registrácie vozidla je kontinuálny už od konca roka 2018,“ podotýka. Coface preto podľa Juraja Jančiho zrevidoval aj odhad rastu HDP Slovenska na 2 % z predchádzajúcich 3,8 %.

Na zhoršujúce sa podmienky by podľa neho mohli doplatiť firmy, ktoré nemajú zabezpečené pohľadávky, najmä ak sú exportne orientované, prípadne sú zamerané len na jedno odbytisko. Podľa aktuálnych údajov Coface sú na Slovensku rizikové firmy zo stavebníctva a veľkoobchodu so stavebných a železným materiálom. „Opätovne tu evidujeme aj nárast úpadku viacerých menších spoločností. Okrem cyklických výkyvov tu máme podstatnú skupinu podvodných firiem, kde najmä dopady v rámci šetrenia DPH podvodov môže spôsobiť, že aj spoločnosti, ktoré sú inak "čisté", už musia znášať dôsledky za zlé rozhodnutia pri obchodných partnerstvách,“ konštatuje Juraj Janči. Problém môžu mať tie spoločnosti, ktoré nie sú ochránené voči prípadnému výpadku cash flow od ich partnerov, resp. si nepreveria bonitu nových odberateľov. Tento rok Coface predpokladá v prípade Slovenska medziročný rast insolvencií 5 %.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Z nemeckého ťahúňa sa stal hnací motor spomalenia (361,66 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English