Novinky a publikácie
16. 04. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: Oceliari musia byť v strehu

Coface: Oceliari musia byť v strehu
Rast rizika v oceliarskom sektore tento rok významne vzrastie kvôli nadmernej produkcii, v strednej Európe už pre sektor platí „vysoké riziko“.
  • Po dlhom období rastu dopytu podporeného najmä Čínou dopláca oceľ na slabú kondíciu globálnej ekonomiky
  • Nerovnováhu medzi ponukou a dopytom živí hlavne nadmerná kapacita a čínsky vývoz
  • Vo februári 2016 oznámila čínska vláda, že zníži výrobné kapacity o 40 miliónov ton
  • Úverové riziká sa tak pre oceliarske spoločnosti zvyšujú
  • Rovnováha sa pravdepodobne do roku 2018 nedosiahne

 

Úverové riziká na vrchole

V roku 2014 pripadalo na Čínu 45% z celkovej svetovej produkcie ocele. Hoci v súčasnosti jej apetít v spotrebe klesá, v porovnaní s rokom 2014 o -3,3% a vlani -5%, čínska výrobná kapacita rastie. Tým prispieva k rastu globálnej nerovnováhy medzi ponukou a dopytom. Kým celosvetová produkcia oslabuje (-3,1 % na konci februára 2016) a tretina výrobných liniek ocele je už odstavená, dodávky sú stále nadmerné. To vedie k silnému tlaku na ceny, ktoré sú už i tak nízke. Čína v súčasnosti vyváža svoj výrobný prebytok (20% z objemu), čo ešte viac oslabuje výrobu ocele v Európe, Spojených štátoch a rozvíjajúcich sa krajinách.

 

„Čínska ekonomika prechádza štrukturálnymi zmenami. Nový model rastu spôsobil, že výroba ustupuje sektoru služieb. Domáca spotreba ocele už dosiahla vrchol a bude len klesať,“ konštatuje v najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v manažovaní kreditného rizika firiem.

 

Coface zaznamenala zhoršenie úverových rizík v sektore spracovania kovov vo svete. Toto odvetvie je najviac ohrozené spomedzi 12 sektorov hodnotených Coface.  V súčasnosti má už známku „veľmi vysoké riziko“, čo je najvyšší stupeň rizika sektora, v Latinskej Amerike, rozvíjajúcej sa Ázii, na Blízkom východe a v západnej Európe, a „vysoké riziko“ je už aj v strednej Európe a v Severnej Amerike.

 

„Faktom je, že oceliarsky sektor je jeden z najmenej ziskových odvetví vo svete. Z analyzovaných 40 368 firiem kótovaných na burze  (s výnimkou bánk) sú najzadlženejšie  oceliarske spoločnosti. Najhoršie na tom sú firmy z Číny a USA,“ konštatuje Coface. Dnešný prebytok kapacity tiež zvyšuje úverové riziká v Číne a firemná zadlženosť tam výrazne stúpa.

 

Návrat k normálu v roku 2018?

Opätovná rovnováha medzi ponukou a dopytom sa zrejme nedosiahne skôr ako v roku  2018. Vtedy sa už prejaví prvé zníženie výrobnej kapacity v Číne. V prípade rozvíjajúcich sa ekonomík by rastúca urbanizácia miest a rozširujúca sa stredná trieda mohla naštartovať rast. Obdobne tri odvetvia, ktoré oceľ využívajú najviac, majú pozitívne vyhliadky rastu až v strednodobom horizonte:

 

  • Automobilový priemysel má značný priestor pre rast v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Napríklad v Indii v súčasnosti pripadá 100 áut na tisíc obyvateľov (v porovnaní s 808 áut na tisíc obyvateľov v USA);
  • Strojársky priemysel ťaží z rastu v rozvíjajúcich sa krajinách aj vo vyspelých ekonomikách;
  • Stavebná činnosť by mala opätovne naštartovať, a to vďaka silnému potenciálu urbanizácie vo väčšine rozvíjajúcich sa krajín.
Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: Oceliari musia byť v strehu (121,44 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English