Novinky a publikácie
16. 04. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Coface: Platobná morálka v autosektore je zdravá

Coface: Platobná morálka v autosektore je zdravá

 

V segmente osobných automobilov nie sú na Slovensku problémy s plnením záväzkov medzi firmami. Problémy s neuhradenými pohľadávkami sú skôr v segmente nákladnej a poľnohospodárskej techniky, ktorý je viac náchylný na situáciu na trhu.

Bratislava -  Slovensko je nielen svetovou veľmocou na počet vyrobených áut na tisíc obyvateľov, ale sektor je z hľadiska plnenia si svojich záväzkov zdravý. „Pokiaľ ide o neuhradené pohľadávky, nemáme zaznamenané problémy z hľadiska veľkosti podnikov, skôr je rozdiel v segmente. V segmente osobných automobilov, kde dnes funguje horizontálna kooperácia na intenzívnej úrovni, tieto problémy nie sú. Skôr je to segment nákladnej a poľnohospodárskej techniky, ktorý je viac náchylný na situáciu na trhu,“ konštatuje obchodný riaditeľ Coface Slovensko Dušan Pukač. Spoločnosť Coface patrí celosvetovo medzi lídrov na trhu manažovania pohľadávok a kreditného rizika, pričom pravidelne hodnotí jednotlivé sektory ekonomiky v 160 krajinách sveta.

Automobilové trio má dôveru

Hoci kríza v mnohých sektoroch zhoršila platobnú morálku a bankroty a reštrukturalizácie viacerých firiem zvýšili aj prípady druhotnej platobnej neschopnosti ich obchodných partnerov, v automobilovom sektore je nateraz situácia stabilná. Dokonca podľa Coface neprevládajú ani pochybnosti dodávateľov z neplnenia si povinností zo strany našich troch automobiliek. „Ak spoločnosť dodáva prevažne alebo iba výhradne veľkým automobilkám ako KIA, PSA či VW, sú tieto vzťahy navzájom prepojené a platobná disciplína je výborná,“ hodnotí Dušan Pukač. Viac sú podľa neho poisteniu pohľadávok naklonené firmy, ktoré robia subdodávky aj pre iné sektory. „Ak ide napríklad o strojárske spoločnosti, ktoré robia subdodávky aj pre automobilový priemysel, tam je záujem o poistenie. Či už je to napríklad výroba ložísk, plastových komponentov a podobne,“ spresňuje.

Máme vysokú pridanú hodnotu

Slovensko je pritom s počtom 97 miliónov vyrobených áut na 15. mieste najväčších výrobcov vozidiel vo svete. A hoci pred sebou má v rebríčku susedné Česko, na tisíc obyvateľov sme aj napriek medziročnému poklesu na 179 áut vo svete neprekonateľní (priemer EÚ je 35 vozidiel). Z veľkej miery z toho pramení naša závislosť na exporte. „No vozidlá, ktoré sa tu vyrábajú lokálne, majú významný odbyt aj na domácom trhu,“ konštatuje hlavný analytik Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz. Výroba áut a iných dopravných zariadení tak prispieva významne k ekonomickému rastu, vytvorila takmer 5 % hrubej pridanej hodnoty (GVA) a  12,1 % objemu výroby.

podiel_GVA_a_objemu_vyroby
Perspektívy? Plusom oživenie a cena práce

Lepšie vyhliadky eurozóny prinášajú aj predpoklad zvýšenia predaja automobilov, vďaka čomu sú perspektívy proexportne orientovaného slovenského automobilového sektora relatívne pozitívne. V mnohých krajinách dokonca vlády podporujú predaj stimulačnými programami, ako napríklad v Španielsku. Na druhej strane, napríklad francúzski výrobcovia trpia nadmernou kapacitou, hoci rozhodnutie znížiť výrobu a zatvoriť niektoré závody sa týka hlavne západnej, nie východnej Európy, ktorá má oveľa nižšie náklady na pracovnú silu.

„Krajiny regiónu pritom navzájom bojujú o priame zahraničné investície aj pokiaľ ide o automobilový sektor. Nízke náklady na pracovnú silu v Rumunsku prilákali investície Fordu a Renaultu, keď priemerná cena hodinovej práce bola v krajine vlani 4,60 eura. Rovnako v Maďarsku sú vďaka tomu závody Mercedesu, Audi a Suzuki, mzdové náklady tu dosahujú 7,30 eura. No hoci Slovensko malo ešte v roku 2013 nižšie náklady na pracovnú silu ako v Česku, za vlaňajšok už dosiahlo 9,70 eura, kým v Česku 9.40 eura. I tak však ide o úroveň hlboko pod priemerom eurozóny (29.20 eura) a EÚ (24,60 eura),“ upozorňuje Sielewicz.

vyroba_osobnych_vozidiel

Prepady na ruskom trhu

Ruská ekonomická situácia s vysokou infláciou, devalváciou meny a klesajúcimi reálnymi mzdami sa pre výrobcov áut stala problémom. „Vývoz do Ruska sa stal menej ziskový, dokonca neziskový. Mnohé firmy ako GM či VW prinútil aj pozastaviť výrobu,“ konštatuje Sielewicz. No lepšie vyhliadky pre automobilový priemysel v mnohých ďalších ekonomikách by mali vyvážiť prepad predaja v Rusku. „Aj napriek pomalšiemu tempu rastu miezd v Číne tam predaj áut generuje stále vysokú dynamiku. To je tiež dôvod, prečo sa napríklad pre českú Škodu stala Čína najdôležitejším individuálnym trhom, keď tam vlani predala 250 miliónov vozidiel,“ dodáva Sielewicz. „Našťastie sa zatiaľ na našich automobilkách situácia v Rusku neprejavila, ale určitý vplyv na potenciálny rast nových trhov to má. Kým minulý rok najväčší pokles na ruskom trhu zaznamenala automobilka VW, tento rok sa jej opäť začína dariť.  Naopak automobilka PSA pokračuje v prepade predaja na ruskom trhu,“ dopĺňa Dušan Pukač. Situácia v Rusku sa podľa neho v priebehu pár mesiacov môže stabilizovať, čomu nasvedčuje aj silnejúci kurz rubľa. Všetko však bude závisieť od vývoja situácie na východe Ukrajiny.

Riziká? Závislosť na exporte

Silná závislosť na exporte môže byť pre ekonomiku škodlivá, ak sa dopyt po automobiloch prepadne. „Slovenský automobilový priemysel je však príkladom stabilného európskeho trhu, keď sa aj ročný domáci predaj pohybuje v posledných desiatich rokoch v rozmedzí 70 až 90 tisíc kusov,“ podotýka Sielewicz. Plusom je, že závody na Slovensku sa nesústreďujú na úzky okruh modelov, ale vyrábajú sa tu aj modely s nízkou spotrebou paliva, ako je VW up!, Škoda Citigo, Peugeot 207, Peugeot 208, Kia cee´d, ale aj prémiové modely, ako je Audi Q7 či VW Touareg. „Každopádne, viac diverzifikovaná výroba rôznych modelov by bola prínosom, aby sa vytvorila odolnosť voči potenciálnym turbulenciám na celkovom dopyte,“ zdôrazňuje Sielewicz.

absolventi_skol
vyroba_vozidiel_na_1000_obyvatelov
krajiny_s_najvacsou_vyrobou_osobnych_aut
Stiahnuť túto tlačovú správu : Coface: Platobná morálka v autosektore je zdravá (338,05 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English