Novinky a publikácie
20. 04. 2021
Country risk a ekonomické štúdie

Ekonomika USA sa zotaví skôr ako zvyšok sveta, no za cenu rekordného schodku obchodnej bilancie

Ekonomika USA sa zotaví skôr ako zvyšok sveta, no za cenu rekordného schodku obchodnej bilancie

„Podľa našej aktuálnej ekonomickej analýzy očakávame, že po 3,5 % poklese v roku 2020 dôjde tento rok k rastu HDP Spojených štátov o 5,7 %. To by umožnilo americkej ekonomike vrátiť sa  na predkrízovú úroveň už v polovici roka 2021, teda skôr než ostatné rozvinuté ekonomiky,“ konštatuje na margo novej analýzy Coface Ján Čarný, generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. K oživeniu amerického hospodárstva dôjde aj vďaka bezprecedentnej fiškálnej reakcii vlády na ekonomickú krízu. Balíček na podporu ekonomiky, ktorý v marci 2021 prijala americká vláda, predstavuje 1,9 bilióna USD. Coface odhaduje, že by schodok obchodnej bilancie mohol v dôsledku tohto stimulačného plánu vzrásť o 56 miliárd dolárov.

 

Záchranný plán pre ekonomiku USA: Silné oživenie, ale stále väčší obchodný deficit

Ako odpoveď na šok z pandemickej krízy Covid-19 pripravili USA masívny stimulačný balíček. Opatrenia na oživenie prijaté tento rok v marci zahŕňajú výdavky vo výške takmer 1,9 bilióna USD (9 % HDP). Z nich bude viac ako tretina napumpovaná do americkej ekonomiky ešte tento rok a zvyšok v priebehu desiatich rokov. Okrem toho Kongres už v roku 2020 schválil podporu oživenia vo výške takmer 4 biliónov USD.

Vzhľadom na rýchly nástup vakcinácie proti Covid-19 v Spojených štátoch (viac ako štvrtina populácie už dostala do konca marca aspoň prvú dávku) očakáva Coface silný nárast domácej spotreby obyvateľstva. Tá pomôže tento rok rastu ekonomiky o 5,7 %  po vlaňajšom poklese o 3,5 %. Podľa Coface sa tak USA ako jedna z prvých krajín vo svete vráti výkonnosťou ekonomiky ešte v tomto polroku na predkrízovú úroveň.

„Očakávaný „boom“ spotreby v USA však vyvolá dopyt po dovoze a položí základy rekordného obchodného deficitu. Podľa Coface by stimulačný balíček mohol viesť k ďalšiemu deficitu 56 miliárd USD. V dôsledku toho by sa mohol prehĺbiť schodok obchodnej bilancie s Mexikom, ale tiež s Nemeckom, Južnou Kóreou, Brazíliou a Indiou,“ spresnil Ján Čarný.

Dopad osemročného investičného plánu do americkej infraštruktúry v objeme 2 biliónov USD, ktorý nedávno predstavil Biely dom, sa prejaví až po roku 2021. Hocako, zvýšenie daní, ktoré to zafinancuje a bude rozložené na 15 rokov, prehĺbi deficit federálneho rozpočtu a rast obchodného deficitu.

 

Deficit ťahaný spotrebou

Spojené štáty majú ako najväčší svetový dovozca a druhý najväčší vývozca deficit obchodnej bilancie už od začiatku 70. rokov. Schodok dosiahol vlani rekordnú úroveň vo výške viac ako 900 miliárd USD. Vplyv na to mal rast obchodného napätia - najmä s Čínou - a pandémia Covid-19, čo narušilo obchodné toky.

Historicky je schodok obchodnej bilancie USA daný veľkým dovozom reagujúci na domácu spotrebu. Od roku 2015 dochádza k poklesu objemu priemyselných výrobkov a materiálov v deficite obchodnej bilancie. USA sa stali čistým vývozcom zemného plynu v roku 2017 a následne, na konci roku 2019, aj ropy a ropných produktov.

Hoci sú výrobky určené k nákupu zo strany ďalších firiem najdôležitejšou americkou exportnou položkou (34 % z celkového objemu v rokoch 2010 až 2020), rástol ich vývoj menším tempom než dovoz. A to aj kvôli problémom Boeingu v posledných dvoch rokoch a následne v dôsledku pandémie Covid-19.

 

USA a Čína: obchodná vojna s rozporuplnými výsledkami

Prezidentovanie Donalda Trumpa zvýšilo podiel Číny na obchodnom deficite USA. V rokoch 2010 až 2020 pripadalo na vrub obchodu s Čínou zhruba 44 % schodku. A hoci došlo k poklesu rekordného maxima, ktorý v roku 2018 predstavoval takmer 420 miliárd USD, Trump nedokázal splniť svoj sľub z roku 2016, že výrazne zníži celkový deficit. Ten bol na konci jeho mandátu vyšší, než keď nastúpil do úradu. Aj keď opatrenia v oblasti ciel znížili schodok obchodnej bilancie s Čínou v roku 2019 o 18 %, takmer tri štvrtiny tohto poklesu vyvážil rast schodku obchodnej bilancie so zvyškom sveta. Podobná situácia bola aj vlani. Obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá priniesla nárast obchodných prekážok, tak mala zmiešané výsledky.

Dopad obchodnej dohody, podpísanej 15. januára 2020 Trumpom a čínskym viceprezidentom Liu He, je vzhľadom na pandémiu Covid-19 ťažké posúdiť. Do konca roka 2020 Čína nesplnila záväzok kúpiť v USA o takmer 64 miliárd USD viac poľnohospodárskych, energetických a priemyselných výrobkov, ako v roku 2017. Z celkového objemu 159 miliárd USD prisľúbených v rámci nákupu komodít od USA Čína do konce vlaňajška zrealizovala len 59 %.

 

Od „America First“ k „America is Back“

Keď Joe Biden vystriedal Donalda Trumpa, skončila politika „America First“, charakterizovaná rastúcim obchodným napätím a colnými prekážkami najmä s Čínou. Bidenova kampaň a prvé kroky naznačili, že obchodná politika bude dôležitou súčasťou jeho širšej zahraničnej politiky charakterizovanej sloganom „Amerika je späť“. Doterajšie kroky naznačujú, že obnova vedúceho postavenia USA vo svete a obnovenie partnerstva a aliancií sú jeho hlavné priority.

Na druhej strane sa prejavuje asertívnejší postoj voči Číne. To sa odráža v obchodnej agende administratívy, vďaka ktorej je prioritou riešiť nekalé obchodné praktiky. Vláda prezidenta Bidena zatiaľ neoznámila žiadne zníženie ciel, dokonca ponechala možnosť použiť ich ako páku na vyjednávanie v budúcich bilaterálnych rokovaniach.

 

Stiahnuť celú štúdiu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stiahnuť túto tlačovú správu : Ekonomika USA sa zotaví skôr ako zvyšok sveta, no za cenu rekordné... (560,43 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English