Novinky a publikácie
17. 07. 2015
Country risk a ekonomické štúdie

Päť rizík pri treťom záchrannom balíku Grécku

Päť rizík pri treťom záchrannom balíku Grécku
Nadnárodná spoločnosť Coface sumarizuje hlavné  nástrahy úspechu pomoci.

HODNOTENIE COFACE COUNTRY RISK PRE GRÉCKO:  RIZIKOVÝ STUPEŇ C

Po maratóne rokovaní gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa s európskymi lídrami o podmienkach pomoci je na svete dohoda, no vyhraté nie je. Aj preto, že bola prijatá v zúfalom pokuse odvrátiť finančný kolaps a výstup Grécka z eurozóny. Znamená však len začiatok rozhovorov o treťom záchrannom balíku Grécku vo výške 86 mld. eur a už teraz je tu minimálne päť rizík, ktoré hrozia, kým sa pomoc udelí, upozorňuje ekonóm Coface Jean-Louis Daudier. Ako dodáva, už grécky parlament, ktorý vo štvrtok schválil závery stretnutia spolu s prvými reformami, potreboval na schválenie aj pomoc opozície.

Čo Grécko sľúbilo                           

Krajina, aby prejavila dobrú vôľu, sľúbila ešte tento týždeň prijať zákony týkajúce sa ekonomických reforiem  - schválená prvá sada opatrení zahŕňa zvýšenie DPH, reformovanie dôchodkového systému spolu so zvýšením veku odchodu do dôchodku. Do nadchádzajúceho pondelka by sa tiež mala stať európska smernica týkajúca sa obnovy bankového systému (Bank Recovery and Resolution directive) súčasťou gréckeho práva. „Grécko sa nevyhne prijatiu zákonov týkajúcich sa občianskeho súdneho poriadku, pracovného trhu a rozsiahlej privatizácie,“ spresňuje Daudier. Tu krajina súhlasila s vytvorením špeciálneho fondu, kde sa zahrnul cenný majetok Grécka v hodnote 50 mld. eur. Výnos z predaja majetku by sa mal použiť na úhradu nákladov súvisiacich s rekapitalizáciou bánk (25 mld. eur) a zvyšok na zníženie dlhu aj na investície v krajine. „Grécko rovnako bude musieť požiadať MMF o pokračovanie podpory od marca 2016,“ dodáva.

Päť rizík
  • Hneď prvým rizikom pre úspech pomoci je fakt, že samotné detailnejšie rozhovory môžu trvať niekoľko týždňov. Z čoho sa bude dovtedy Grécko financovať? Najmä keď vie, že musí ECB splatiť podstatnú časť dlhu už v krátkom čase, vrátane pokladničných poukážok v hodnote 3,5 mld. eura a 3,2 mld. eura, a to k 20. júlu, respektíve k 20. augustu. Nehovoriac o refinancovaní štátnych pokladničných poukážok v hodnote jednej miliardy eur v júli a 2,4 miliardy eur v auguste Len pred niekoľkými dňami Grécku vypršala splatnosť druhej splátky MMF v hodnote 456 milióna eur, na druhej strane stihlo splátku japonským súkromným veriteľom vo výške 148 miliónov eur. „Najlepšou možnosťou by tak bolo poskytnúť krajine núdzový úver vo výške 7 mld. eur z európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu (EFSM),“ konštatuje Daudier.
  • Pokiaľ ide o udržateľnosť gréckeho dlhu, európski lídri už zdôraznili, že nominálne škrty verejného dlhu nie sú možné. Tu je druhé riziko. „Do úvahy tak pripadá napríklad predĺženie doby splatnosti zo strany veriteľov v prípade prvých pokrokov Grécka  v reformách. Toto však pravdepodobne nebude dostatočné.  MMF už vo štvrtok uznal, že grécky dlh, ktorý v nasledujúcich dvoch rokoch sa priblíži k 200 % HDP, môže byť udržateľný len za podmienky prijatia opatrení na oddlženie, ktoré sú ďaleko nad rámec úvah zo strany Európy,“ podotýka Daudier.
  • Tretie riziko vidí ekonóm Coface v nadchádzajúcom prevzatí európskej smernice na obnovu bánk (BRRD) do gréckej legislatívy. Tá totiž stanovuje, že akcionári, veritelia a najmä vkladatelia môžu byť zahrnutí do procesu v prípade krachu banky. To však zároveň zvyšuje pravdepodobnosť, že sa uskutočnia opatrenia, ako sme videli na Cypre, kde však v danom prípade najviac zasiahli ruských veriteľov.
  • Po Grécku a Francúzsku dohodu musia schváliť aj parlamenty siedmich krajín, a to ešte pred začatím detailných rokovaní o pomoci. Niektoré parlamenty ale môžu reagovať neochotne. Hocako, na schválenie sú  potrebné hlasy aspoň 85 % krajín zastúpených v európskom stabilizačnom mechanizme. Jedine odpor nemeckého Bundestagu, ak by dnes nezahlasoval, by mohlo zablokovať proces.
  • Napokon, je tu aj spomínané riziko na domácej politickej scéne. Dohoda už teraz vyvolala negatívne stanovisko ľavej časti strany Syriza, keď ju odmietlo 32 a 6 sa zdržalo hlasovania, ako aj odpor časti vlády. Niektorí štátni tajomníci už rezignovali a zrejme dôjde aj k reorganizácii kabinetu. „Hocako, väčšina vrátane pravicového koaličného partnera Syrizy podporuje gréckeho premiéra. Avšak časť populácie sa cíti podvedená po tom, čo v referende z 5. júla hlasovala „Nie“ reformám. Ich odpor môže byť tiež istou blokádou,“ dodáva Daudier. 
Stiahnuť túto tlačovú správu : Päť rizík pri treťom záchrannom balíku Grécku (122,79 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English