Novinky a publikácie
28. 04. 2017
Country risk a ekonomické štúdie

Ruská ekonomika rastie napriek sankciám

 Ruská ekonomika rastie napriek sankciám
Ruská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť aj napriek sankciám, ktoré na krajinu uvalila EÚ a ďalšie západné krajiny. Po medziročnom raste HDP 0,3 % v poslednom kvartáli 2016, čo je prvý rast od štvrtého štvrťroka 2014, by tento rok mala ekonomika vzrásť o 1 %.Konštatuje to nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Rast napriek sankciám

Západné krajiny uvalili na Rusko sankcie ešte v marci 2014 ako reakciu na pripojenie Krymu a údajnú vojenskú pomoc Moskvy separatistom vo východných provinciách Ukrajiny v roku 2009. Únia sankcie ešte niekoľkokrát rozšírila, najmä po páde malajzijského lietadla Malajzia Airlines MH17 nad východnou Ukrajinou v júli 2014. Sankcie zakazujú vybraným jednotlivcom a subjektom pôsobiacim v ruských odvetviach obrany, energetiky a financií akékoľvek finančné transakcie na medzinárodných finančných trhoch a v obchode.

„Neexistujú žiadne náznaky ochoty západných krajín zmäkčiť v blízkej budúcnosti sankcie, a to ani čiastočne. Dôvodov je viacero. Jednak nie sú splnené podmienky, aby sa sankcie zrušili k júlu 2017. Napätie medzi Západom a Ruskom kvôli Sýrii rastie, Západ rovnako upodozrieva Rusko zo zasahovania do amerických prezidentských volieb. V podstate nie je ani ochota Západu zrušiť ich pred samotnými voľbami v Rusku,“ konštatuje ekonómka Coface Anne-Sophie Févreová.

Únia rozhodla ešte v marci 2015, že k zrušeniu sankcií dôjde až po implementácii dohody z Minska - Minsk II podpísanej vo februári 2015, teda po ukončení konfliktu na východe Ukrajiny. Napriek tomu, že počas ostatných dvoch rokov došlo k poklesu bojov, nenastolilo sa žiadne účinné prímerie. Boje sa obnovili na začiatku roka 2017. Obdobne nenaplnila sa ani požiadavka obnovenia kontroly nad východnou hranicou s Ukrajinou či prijatie ústavných reforiem na Ukrajine udeliť určitú autonómiu Donecku a Luhansku. Riešenie nepodporuje ani rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora z 19. apríla 2010, ktoré odmietlo žiadosť Kyjeva nariadiť Rusku, aby prestalo podporovať separatistov. Rusko obvinenia z podpory odmieta.

Akékoľvek úvahy o uvoľnení sankcií však narážajú aj na zvyšujúce sa napätie medzi Západom a Ruskom ohľadne Sýrii. Hoci neexistuje žiadna súvislosť medzi činmi Ruska na Ukrajine a v Sýrii a v podstate z vyhlásení Ruska je zrejmá snaha bojovať proti islamistom, čo by mohlo pomôcť zjemniť sankcie voči Rusku zo strany Západu, nedávne použitie chemických zbraní údajne zo strany sýrskych vojsk zvýšilo napätie medzi Ruskom a USA. Spojené štáty pritom obviňujú Kremeľ aj zo zasahovania do volieb v prospech Trumpa. „Je tak zrejmé, že hoci sa pred ruskými voľbami zlepšujú vzťahy so Západom, ako aj situácia na Ukrajine, nie je tu ochota, aby k zrušeniu došlo do konca roka 2017. Voľby v Rusku sú pritom naplánované na marec 2018 a zrušenie či zjemnenie sankcií by sa mohlo považovať za podporu Putina pred voľbami. Pravdepodobne tak budú pokračovať minimálne do druhej polovice roka 2018,“ poukazuje ekonómka Coface.

 

Riziká

Aj preto by sa podľa ekonómky Coface sankcie a odvetné opatrenia mohli podpísať krátkodobo na raste ruskej ekonomiky. Napriek pomerne pozitívnym údajom za štvrtý štvrťrok 2016 totiž klesol HDP za celý rok na 0,2 %. „Kým čistý vývoz najviac prispel k ekonomickej aktivite v 4. štvrťroku, výdavky a investície domácností klesli o -3,2 %, resp. -0,3 %,“ podotýka ekonómka. Tým, že sankcie znemožňujú niektorým firmám prístup k financovaniu a prinášajú obmedzenia v obchodovaním so zahraničím v niektorých sektoroch, znižuje sa aj ich záujem o investície. „Rovnako slabá dynamika súkromnej spotreby je čiastočne spôsobená nedostatkom dôvery v hospodársky rast,“ konštatuje Févreová. Práve spotreba domácností, ktorá bola predtým hlavná hnacia sila ruského hospodárskeho rastu, môže brzdiť oživenie krajiny,“ dodáva.

Pokiaľ ide o vplyv sankcií na dlhodobý rast ruskej ekonomiky, ostatné tri roky ukázali, že je len mierny. Niektorí tak tvrdia, že sankcie, ktoré mali Rusko prinútiť zmeniť správanie, sú už neúčinné. „Je nepopierateľné, že pokles cien ropy mal väčší vplyv na zníženie HDP, než samotné sankcie. Hocako, ich vplyv sa ukázal na slabom financovaní až pozastavení projektov so západnými spoločnosťami,“ podotýka. Ide pritom často o sektory, ktoré sankcie nemali priamo zasiahnuť, no kde sa prejavil ich odstrašujúci účinok možného posilnenia opatrení. Niektoré sektory priamo zasiahnuté sankciami sa rozhodol podporiť štát. Napríklad agropotravinársky či chemický sektor. Situácia v iných odvetviach je menej pozitívna. Najmä odvetvia výroby elektrických, elektronických a optických zariadení by mohli bojovať so zhoršenými podmienkami aj v strednodobom horizonte.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Ruská ekonomika rastie napriek sankciám (121,82 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English