Novinky a publikácie
23. 06. 2021
Country risk a ekonomické štúdie

Británia žije futbalom aj frustráciou zo zvládania pandémie

Británia žije futbalom aj frustráciou zo zvládania pandémie

Veľká Británia síce žije nateraz futbalom, dokonca by mala hostiť semifinále aj finále majstrovstiev Európy EURO2020. Ako sa však ukazuje, futbalový sviatok je len slabou náplasťou na prepad ekonomiky. Krajina, ktorá pred 5 rokmi dala v referende zbohom Európskej únii a aktuálne je už pol roka po Brexite, pritom účinky odlúčenia s úniou stále naplno nepociťuje. Prevalcovala ich totiž pandémia a frustrácia obyvateľstva z toho, ako COVID-19 zvláda vláda. „Ekonomický dopad pandémie je taký veľký, že dopad Brexitu sa dá určiť len veľmi ťažko,“ konštatuje na margo vývoja generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Brexitové vytriezvenie len príde

Veľkú Britániu zasiahla tvrdo nielen prvá vlna pandémie, ale aj druhá túto zimu, po rozšírení tzv. britského variantu. „Výsledkom bol niekoľkomesačný prísny lockdown a ďalší pokles HDP v prvom štvrťroku 2021 o 1,5 %. Samozrejme, v porovnaní s jarou 2020 a prepadom HDP o -19,5 % už išlo o veľmi malý pokles aktivity. Dôvodom bolo aj to, že tentoraz boli priemysel i stavebníctvo odolnejšie,“ vysvetľuje ekonóm Coface pre západoeurópsky región Bruno De Moura Fernandes. Ako dodáva, v dôsledku pandémie, sú tak účinky Brexitu nateraz sotva vnímateľné. „Keďže krajina odložila zavádzanie väčšiny colných kontrol na hraniciach až na január 2022, naďalej môže pokračovať v dovoze tak, ako doteraz. Očakáva sa, že dôsledky Brexitu sa prejavia v strednodobom horizonte, keď ovplyvnia výber miesta podnikania i produktivitu,“ podotýka Bruno De Moura Fernandes.

Pomohlo predzásobenie sa

Ako pripomína generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný, do istej miery nateraz najvýraznejší dopad Brexitu bolo cítiť hneď v januári, kedy obchodné toky skolabovali. „Tento prepad v obchode však zapríčinil fakt, že mnohé firmy sa v očakávaní Brexitu masívne predzásobili. Týkalo sa to najmä automobilového, chemického a farmaceutického sektora. Sčasti to preto okrem prekážok z dôvodu administratívnych procedúr bola v prípade niektorých firiem i prirodzená reakcia,“ podotýka Ján Čarný. Obchod sa totiž začal vo februári znova rozbiehať a po období prispôsobovania sa novým procedúram nastáva v súčasnosti istá normalizácia obchodných vzťahov. „Treba však spomenúť, že colné kontroly sú momentálne len jednosmerné, pri britskom exporte do EÚ. Okrem toho, pandémia viedla k poklesu dopytu, takže obchodné toky boli v prvom štvrťroku pod normálnou úrovňou, čo taktiež viedlo k tomu, že sme sa vyhli obrázkom chaosu a radom nákladných áut uviaznutých na hraniciach Spojeného kráľovstva,“ dopĺňa Ján Čarný.

Exportéri, ktorí tak očakávali nárast administratívy, ktorú mali absolvovať, situáciu vo všeobecnosti zvládli dobre. „Treba však rozlišovať medzi veľkými spoločnosťami, ktoré vyvážajú do celého sveta a sú už zvyknuté vstupovať do colného konania, a tými, pre ktoré to bola novinka. V ich prípade to mohlo viesť k chybám a v konečnom dôsledku k blokádam a niekoľkodňovým zdržaniam v januári,“ podotýka Ján Čarný.

Administratívne a colné poplatky, ktoré sa pohybujú pod hranicou 20 eur, sú pre veľkú väčšinu spoločností znesiteľným nákladom. K istému napätiu tak skôr viedlo zdržanie pri udeľovaní licencií európskym rybárom zo strany Spojeného kráľovstva, no tieto administratívne procesy by sa mali časom tiež normalizovať.

Frustrácia z pandémie posilňuje odpor

Kým Brexit na ostrovoch zatiaľ obyvatelia plne nepociťujú, frustrácia verejnosti zo zvládania pandémie rastie a má vplyv na podporu odporcov jednotnej Británie.

Hoci vakcinačnú fázu vláda zvládla mimoriadne dobre, verejnosť bola extrémne kritická k celkovému riadeniu pandémie počas roku 2020. V škótskej spoločnosti táto nespokojnosť posilnila nálady v prospech nezávislosti,“ upozorňuje ekonóm Bruno De Moura Fernandes. Väčšina prieskumov z ostatných dvoch mesiacov však naznačuje, že priaznivci samostatnosti by referendum prehrali, pocity súvisiace so zvládnutím pandémie tak majú veľký vplyv na škótsku nezávislosť. „Ak zostane zdravotná situácia pod kontrolou a v najbližších mesiacoch dôjde k očakávanému silnému oživeniu ekonomickej aktivity, zástancovia nezávislosti môžu zostať v tesnej menšine,“ podotýka ekonóm. Ak sa táto predpoveď naplní, škótska premiérka Nicola Sturgeonová bude pravdepodobne so spustením procesu referenda o nezávislosti čakať na priaznivejší moment. Druhé referendum o samostatnosti si totiž podľa ekonóma Coface nemôže dovoliť prehrať.  

Stiahnuť túto tlačovú správu : Británia žije futbalom aj frustráciou zo zvládania pandémie (518,44 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English