Novinky a publikácie
25. 08. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

CEE Top 500 2014

CEE Top 500 2014 - Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska
Najväčšou spoločnosťou v strednej a východnej Európe podľa obratu je poľská spoločnosť PKN Orlen. Vyplýva to z rebríčka Coface CEE TOP 500, kde si s obratom 27,41 miliardy eur za rok 2013 obhájila prvenstvo medzi najväčšími stredo- a východoeurópskymi firmami. Dvojkou v regióne je matka Slovnaftu MOL a trojku uzatvára česká automobilka Škoda Auto.
Medzi slovenskými firmami si najvyššie umiestnenie zabezpečila automobilka Volkswagen. S obratom 6,52 miliardy eur za rok 2013 však aj v tohtoročnom rebríčku tesne zaostala za TOP desiatkou a patrí jej 11. pozícia. Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska, o dve menej, než vlani.

„Spomedzi stredoeurópskych krajín si týmto výsledkom Slovensko obhájilo šieste miesto v rebríčku,“ hovorí Country manažérka Coface Slovensko Lucia Dobos.

Rebríček TOP 500 najväčších stredo- a východoeurópskych spoločností podľa obratu zostavuje nadnárodná spoločnosť Coface každoročne od roku 2009. Okrem obratu si všíma aj ziskovosť firiem, zamestnanosť a sektor, v ktorom firmy pôsobia.

V trojke najväčších slovenských firiem je aj Slovnaft na 16. mieste s obratom 4,68 miliardy eur a KIA Motors Slovakia na 18. mieste s obratom 4,44 miliardy eur. Hoci si Slovnaft aj KIA zlepšili svoju pozíciu v TOP 500, ani Volkswagenu, ani Slovnaftu sa v ziskovosti nedarilo, keď sa im medziročne prepadol o -73,3 % respektíve -90,5 %.

„V porovnaní s minulým rokom sa obrat najväčších spoločností na Slovensku znížil o 0,9% a profit dokonca výraznejšie, takmer o 30%. Dôvodom takéhoto poklesu je pokles dopytu v Európskej únii,“ podotýka Lucia Dobos. Celkový obrat 31 firiem zastúpených v rebríčku je 43,3 miliardy eur, ktoré dosiahli spolu zisk za vlaňajšok 1,8 miliardy eur. „Naše firmy zastúpené v rebríčku zároveň zamestnávajú celkovo vyše 95 tisíc ľudí. To predstavuje 3,5 % pracujúcej populácie,“ dopĺňa Lucia Dobos. Coface predpovedá, že tento rok by ozdravenie vyspelých ekonomík malo potiahnuť najmä náš automobilový priemysel, rast ekonomiky by mal dosiahnuť 2,3 %.

Poľsko ako najväčšia ekonomika regiónu má v rebríčku aj najpočetnejšie zastúpenie spoločností, a to 148, čo je však o 23 menej ako za rok 2012. Druhé najpočetnejšie zastúpenie firiem má tento rok Ukrajina, ktorá vďaka tomu prekvapivo z druhej priečky odsunula Maďarsko. Deväťdesiat ukrajinských spoločností dosiahlo obrat 101 miliárd eur, čo je vôbec najvyššia hodnota v rebríčku. V rámci sektorov sa najviac darilo firmám zo sektora ropy a zemného plynu.

Viac v priloženej tlačovej správe, ako aj v samotnom rebríčku. Na ďalšie otázky je tiež pripravená odpovedať country manažérka Coface Lucia Dobos.

Stiahnuť túto tlačovú správu : CEE Top 500 2014 (1,15 MB)
Nahor
  • Slovak
  • English